Z tego artykułu dowiesz się:
- Czym jest zbilansowana, zdrowa dieta
- Czym różni się od klasycznych diet redukcyjnych
- Dlaczego warto ją stosować
Diety redukcyjne
Diety redukcyjne to specjalny sposób odżywiania, którego głównym, często jedynym celem, jest szybka utrata tkanki tłuszczowej. W związku z tym, kwestie skutków ubocznych ich stosowania (pogorszenie stanu zdrowia i samopoczucia), zostają zepchnięte na drugi plan. Często ignorują też nasze preferencje smakowe. W związku z tym:
- Nie nadają się do stosowania w długim okresie – nie można przekształcić ich w swój standardowy sposób odżywiania po zakończeniu redukcji.
- Przyśpieszają odchudzanie kosztem zdrowia i samopoczucia.
- Ich przestrzeganie wymaga większych wyrzeczeń i zwiększonego wysiłku mentalnego (większych zasobów Siły Woli). Osoby początkujące będą miały problem z ich stosowaniem.
- Utrudniają wyjście z diety i zwiększają szansę na efekt jojo. Jeśli odchudzamy się za pomocą niestandardowego modelu odżywiania, będzie nam trudniej utrzymać efekty jedząc w zwykły sposób.
- Wymagają dodatkowej suplementacji, aby zniwelować swe skutki uboczne. Nie może to jednak trwać wiecznie i nigdy nie zastąpi dostarczania brakujących składników z naturalnego pożywienia.
Zbilansowana zdrowa dieta
Zbilansowana, zdrowa dieta stanowi podstawowy model odżywiania w mojej strategii. Jest ona zbiorem Zdrowych Nawyków Żywieniowych, których celem jest uzyskanie maksymalnych korzyści, przy minimalnym nakładzie wyrzeczeń i braku skutków ubocznych.
Zalety zbilansowanej diety:
- Nie posiada zbędnych udziwnień, ani ścisłych ram czasowych posiłków, przez co łatwiej ją stosować.
- Nie wymaga suplementacji – jest naturalna.
- Nie wymaga całkowitej rezygnacji z jakichkolwiek produktów, co ułatwia jej stosowanie.
- Jest bardzo różnorodna przez co łatwo dostosować ją do własnego gustu smakowego.
- Ponadto bierze też pod uwagę, nieuniknione odstępstwa od zdrowego odżywiania. Zawiera planowane odstępstwa od normy, oraz sposoby neutralizacji ich skutków.
- Dostarcza odpowiednią ilość witamin i minerałów optymalizując funkcjonowanie całego organizmu.
- Wywiera największy, pozytywny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie.
- Można, a nawet powinno się ją stosować przez całe życie. Dlatego warto uczynić z niej swój podstawowy model żywienia.
Zastosowanie
Jej elastyczność i ogrom zalet sprawia, iż wykorzystujemy ją we wszystkich etapach odchudzania:
Etap I – Wprowadzamy Zdrowe Nawyki Żywieniowe stanowiące jej elementy składowe.
Etap II – Dopracowujemy jej elementy oraz przyśpieszamy postępy treningowe dostarczając najbardziej pożądanego przez organizm budulca i paliwa. Coraz większy deficyt kaloryczny, uzyskujemy dzięki szybkim postępom treningowym, a nie ograniczeniom w diecie.
Etap III – Zwiększamy deficyt kaloryczny. Wprowadzamy ograniczenia ilościowe w diecie. Używamy zbilansowanej diety naprzemiennie z bardziej restrykcyjnymi metodami. W ten sposób niwelujemy ich skutki uboczne. Wprowadzamy zmianę diety co 4-6 tygodni.
Etap IV – Po zakończeniu odchudzania, wracamy do zbilansowanej, zdrowej diety na stałe. Jeszcze bardziej uelastyczniamy jej zasady, by ułatwić sobie wyjście z deficytu. W naturalny i płynny sposób, staje się ona naszym podstawowym modelem odżywiania. Dzięki temu gwarantujemy sobie trwałość efektów redukcji.
Podsumowanie
Zbilansowana, zdrowa dieta odgrywa szczególną rolę w mojej strategii odchudzania. Jest niezastąpiona podczas wiązania zdrowego odżywiania z przyjemnością, maksymalizacji Twojego potencjału psychofizycznego oraz utrwalenia efektów odchudzania.
W kolejnych artykułach przedstawię przykłady zbilansowanej diety oraz sposób jej wdrożenia i stosowania.