Zbilansowana zdrowa dieta

Z tego artykułu dowiesz się:

 1. Czym jest zbilansowana, zdrowa dieta
 2. Czym różni się od klasycznych diet redukcyjnych
 3. Dlaczego warto ją stosować

Diety redukcyjne

Diety redukcyjne to specjalny sposób odżywiania, którego głównym, często jedynym celem, jest szybka utrata tkanki tłuszczowej. W związku z tym, kwestie skutków ubocznych ich stosowania (pogorszenie stanu zdrowia i samopoczucia), zostają zepchnięte na drugi plan. Często ignorują też nasze preferencje smakowe. W związku z tym:

 1. Nie nadają się do stosowania w długim okresie – nie można przekształcić ich w swój standardowy sposób odżywiania po zakończeniu redukcji.
 2. Przyśpieszają odchudzanie kosztem zdrowia i samopoczucia.
 3. Ich przestrzeganie wymaga większych wyrzeczeń i zwiększonego wysiłku mentalnego (większych zasobów Siły Woli). Osoby początkujące będą miały problem z ich stosowaniem.
 4. Utrudniają wyjście z diety i zwiększają szansę na efekt jojo. Jeśli odchudzamy się za pomocą niestandardowego modelu odżywiania, będzie nam trudniej utrzymać efekty jedząc w zwykły sposób.
 5. Wymagają dodatkowej suplementacji, aby zniwelować swe skutki uboczne. Nie może to jednak trwać wiecznie i nigdy nie zastąpi dostarczania brakujących składników z naturalnego pożywienia.

Zbilansowana zdrowa dieta

Zbilansowana, zdrowa dieta stanowi podstawowy model odżywiania w mojej strategii. Jest ona zbiorem Zdrowych Nawyków Żywieniowych, których celem jest uzyskanie maksymalnych korzyści, przy minimalnym nakładzie wyrzeczeń i braku skutków ubocznych.

Zalety zbilansowanej diety:

 1. Nie posiada zbędnych udziwnień, ani ścisłych ram czasowych posiłków, przez co łatwiej ją stosować.
 2. Nie wymaga suplementacji – jest naturalna.
 3. Nie wymaga całkowitej rezygnacji z jakichkolwiek produktów, co ułatwia jej stosowanie.
 4. Jest bardzo różnorodna przez co łatwo dostosować ją do własnego gustu smakowego.
 5. Ponadto bierze też pod uwagę, nieuniknione odstępstwa od zdrowego odżywiania. Zawiera planowane odstępstwa od normy, oraz sposoby neutralizacji ich skutków.
 6. Dostarcza odpowiednią ilość witamin i minerałów optymalizując funkcjonowanie całego organizmu.
 7. Wywiera największy, pozytywny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie.
 8. Można, a nawet powinno się ją stosować przez całe życie. Dlatego warto uczynić z niej swój podstawowy model żywienia.

Zastosowanie

Jej elastyczność i ogrom zalet sprawia, iż wykorzystujemy ją we wszystkich etapach odchudzania:

Etap I – Wprowadzamy Zdrowe Nawyki Żywieniowe stanowiące jej elementy składowe.

Etap II – Dopracowujemy jej elementy oraz przyśpieszamy postępy treningowe dostarczając najbardziej pożądanego przez organizm budulca i paliwa. Coraz większy deficyt kaloryczny, uzyskujemy dzięki szybkim postępom treningowym, a nie ograniczeniom w diecie.

Etap III – Zwiększamy deficyt kaloryczny. Wprowadzamy ograniczenia ilościowe w diecie. Używamy zbilansowanej diety naprzemiennie z bardziej restrykcyjnymi metodami. W ten sposób niwelujemy ich skutki uboczne. Wprowadzamy zmianę diety co 4-6 tygodni.

Etap IV – Po zakończeniu odchudzania, wracamy do zbilansowanej, zdrowej diety na stałe.  Jeszcze bardziej uelastyczniamy jej zasady, by ułatwić sobie wyjście z deficytu. W naturalny i płynny sposób, staje się ona naszym podstawowym modelem odżywiania. Dzięki temu gwarantujemy sobie trwałość efektów redukcji.

Podsumowanie

Zbilansowana, zdrowa dieta odgrywa szczególną rolę w mojej strategii odchudzania. Jest niezastąpiona podczas wiązania zdrowego odżywiania z przyjemnością, maksymalizacji Twojego potencjału psychofizycznego oraz utrwalenia efektów odchudzania.

W kolejnych artykułach przedstawię przykłady zbilansowanej diety oraz sposób jej wdrożenia i stosowania.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s