Aktywność fizyczna po zakończeniu odchudzania

W IV Etapie skupimy się na tym, jak zagwarantować sobie trwałość efektów odchudzania. Aż 95% osób, wraca do poprzedniej wagi po zakończeniu redukcji. Jest to więc bardzo poważny problem, przed którym warto się uchronić.

Z tego artykułu dowiesz się:

  1. Dlaczego tak wiele osób wraca do wagi sprzed kuracji odchudzającej
  2. Jakie są tego przyczyny.
  3. Jak uniknąć efektu jojo

Głównym powodem efektu jo-jo, jest powrót do biernego stylu życia i niezdrowej diety. Jedyną gwarancją trwałości efektów jest kontynuowanie aktywności fizycznej i zdrowego odżywiania.

Dlaczego przestajemy ćwiczyć

Motywacja do odchudzania

Decyzja o odchudzaniu, w większości przypadków, jest motywowana chęcią pozbycia się dyskomfortu psychicznego (kompleksy, brak pewności siebie, itp.) i fizycznego (zagrożenie życia i zdrowia, ciągłe zmęczenie, itp.). Musisz wiedzieć, że tego rodzaju negatywne bodźce, motywują nas do działania pięciokrotnie silniej, niż bodźce pozytywne (dążenie do zmiany na lepsze w sytuacji braku zagrożenia, np.: nauka, regularny trening, zdrowe odżywianie, lepsza praca, itp.).

To ewolucyjne przystosowanie, występujące w całej naturze, zwiększające szanse danego gatunku na przetrwanie. Stąd motywacja ofiary do ucieczki zawsze będzie silniejsza, niż drapieżnika do pogoni. Dlaczego? Ponieważ drapieżnik ma do stracenia jedynie obiad, a ofiara życie.

Decyzje są podejmowane w oparciu o analizę opłacalności (jak duże koszty musimy ponieść i jak wiele możemy zyskać). Efekt „ucieczki przed zagrożeniem”, zwiększa opłacalność inwestycji i sprawia że podejmujemy decyzje o odchudzaniu. Stanowi jednocześnie najsilniejsze źródło naszej motywacji.

Motywacja do utrzymania wagi

Jednak w momencie osiągnięcia planowanej wagi, tracimy główny bodziec do działania. Nasze zdrowie uległo zdecydowanej poprawie, pozbyliśmy się kompleksów i presji, czujemy się świetnie. Inwestycja się zwróciła i jesteśmy z siebie dumni.

Od tego momentu, nasze działania stają się zależne od najsłabszego typu bodźca – motywacji do utrzymania status quo. Jego słabość wynika z faktu, iż musimy ponosić dalsze koszty (trenować, zdrowo jeść), nie mogąc liczyć na dodatkowe zyski.

W związku z tym, większość osób zaczyna uznawać aktywność fizyczną i zdrowe odżywianie, za nieopłacalną inwestycje i stopniowo z nich rezygnuje. Naturalną konsekwencją takiego postępowania, jest powrót do poprzedniej wagi. Po jakimś czasie, gdy nasz dyskomfort znów przekroczy punkt krytyczny, odzyskujemy podwyższony poziom motywacji i po raz kolejny rozpoczynamy walkę z nadwagą.

Jak utrzymać efekty

W wyrwaniu się z tego błędnego koła, możemy pomóc sobie na kilka sposobów:

  1. Musimy sprawić, by trening stał się dla nas zyskiem, a nie kosztem. Zajmujemy się tym już w I Etapie mojej strategii, wiążąc go z przyjemnością i przekształcając w Nawyk Wspierający. Następnie wzmacniamy ten efekt w II Etapie.
  2. Zmiana celu treningu. Zysk dostrzegamy łatwiej, robiąc postępy, które można zmierzyć. Gdy osiągniemy odpowiednią wagę, dalszy postęp staje się niemożliwy. W związku z tym, warto znaleźć nowy mierzalny cel, którego realizacja, przy okazji pozwoli nam utrzymać wymarzoną sylwetkę. Możemy np. skupić się na rozwoju formy biegowej, rozbudowę masy mięśniowej, siły, itp.
  3. Maksymalizacja przyjemności („zysku”) z treningu. Najefektywniejsze treningi redukcyjne, wykorzystują zwykle, mało atrakcyjne rodzaje ćwiczeń (bieganie i inne monotonne aeroby, trening siłowy, itp.). W związku z tym, już w trakcie odchudzania, warto zainteresować się bardziej „rozrywkowymi” dyscyplinami sportu. Nie bez powodu, o wiele większą popularnością od relacji z imprez biegowych, cieszą sporty związane z bezpośrednią rywalizacją, jak gry indywidualne i zespołowe. Wyzwalają w nas, więcej emocji i motywacji do bycia coraz lepszym. Dają też więcej radości. Warto wykorzystać ten efekt.
  4. Każdy rodzaj aktywności jest dobry. Zauważ, jak wysoki poziom aktywności fizycznej występuje u dzieci (mimo iż nie uprawiają, żadnej dyscypliny sportowej). Fakt ten jeszcze bardziej rozszerza Twoje pole. Możesz tańczyć, chodzić po górach, uprawiać paintball, surwiwal, sporty walki, aerobik, czy po prostu pobawić się z dziećmi. Liczy się tylko wygenerowanie jak najwyższego, ogólnego wydatku energetycznego. O wiele łatwiej osiągnąć go w trakcie przyjemnej zabawy, niż usystematyzowanego trenowania nielubianej lub nudnej dyscypliny sportu.

Aktywność fizyczna w IV Etapie

Aby utrzymać wymarzoną sylwetkę, musimy podtrzymać poziom aktywności fizycznej na dotychczasowym poziomie. Warto maksymalnie uprzyjemnić sobie ten czas. Możemy to zrobić poprzez dobór odpowiednich ćwiczeń/aktywności.

Nie oznacza to oczywiście, całkowitej rezygnacji z dotychczasowych form treningu. Chodzi o stopniową zmianę, w kierunku ulubionych dyscyplin. Najlepiej jeśli aktywności które chcemy ograniczyć, stanowią uzupełnienie nowych. Np. trening biegowy przydaje się osobie grającej w piłkę nożną, a sprawność i siła trenowana na siłowni przydaje się w sportach walki.

Efektywność nieusystematyzowanej aktywność

Powodem dla którego gry i zabawy sportowe nie mają szerszego zastosowania w odchudzaniu jest fakt, iż niemal nie sposób ocenić ich efektywności. Grając w piłkę, możesz 90 minut biegać lub stać w miejscu, przez większość meczu. Efekty zależą jedynie od Twojego poziomu zaangażowania.

W związku z tym, ich skuteczność można ocenić dopiero po efektach:

  • redukcyjnych – spadek, utrzymanie lub wzrost wagi
  • kondycyjnych – polepszenie lub pogorszenie czasu na jakimś dystansie
  • siłowych – wzrost lub spadek siły i masy mięśniowej

Dlatego, warto wprowadzać zmiany stopniowo, nie rezygnować zupełnie z dotychczasowych ćwiczeń i monitorować zmiany swoich parametrów fizycznych. Po jakimś czasie, gdy Twoja waga się ustabilizuje, przestanie to być konieczne.

Podsumowanie

Dzięki silnemu powiązaniu treningu z przyjemnością i wytworzeniu Nawyku Treningowego, znacznie łatwiej pozostać nam osobą aktywną. W IV Etapie mojej strategii skupiamy się na maksymalnym uprzyjemnieniu prowadzenia zdrowego stylu życia.

W kolejnych artykułach tej części, znajdziesz artykuły, związane z alternatywnymi formami aktywności fizycznej, których nie łączymy zwykle z odchudzaniem, a które mogą przypaść Ci do gustu.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s