Twój mózg i Twoje cele, czyli kto kieruje Twoim życiem

Z tego artykułu dowiesz się:

 1. Jak jest zbudowany i jak funkcjonuje Twój mózg
 2. „Kto” tak naprawdę kieruje Twoim życiem i jaki masz w tym udział
 3. Dlaczego „polubienie odchudzania” to jedyna gwarancja sukcesu

Wydaje nam się, że nasze działania, są wynikiem logicznych wyborów. Lecz gdyby tak było, nie mielibyśmy problemów z realizacją ambitnych celów, takich jak odchudzanie.

Niestety w większości przypadków (95-97%), pomimo tego, że wiemy co i jak robić, poprostu tego nie robimy. Sytuacja ta dotyczy wszystkich dziedzin naszego życia. Jesli jesteś ciekaw dlaczego? Jeśli tak, czytaj dalej…

Trzy mózgi, czyli kto tu rządzi

Nasz mózg rozwijał się przez miliony lat. W wyniku ewolucji, składa się dziś z trzech, różnych pod względem funkcjonalnym części: Kory Nowej, Mózgu Gadziego i Układu Limbicznego. Zarówno Kora Nowa jak i Mózg Gadzi dążą do Twojego szczęścia. Niestety, próbują to uczynić, na różne sposoby.

Mózg Gadzi skupia się na bieżącym szczęściu (nawet za cenę pogorszenia sytuacji w przyszłości). Kora Nowa woli poświęcić doraźną przyjemność, by uzyskać więcej w przyszłości. To właśnie toczący się między nimi spór, jest źródłem naszych problemów.

Poznajmy więc naszych bohaterów…

Kora Nowa (Mądry Doradca)

Kora Nowa to najmłodsza część mózgu. To z nią się utożsamiamy, gdyż tylko ją kontrolujemy – to Twoje prawdziwe „JA”. Jej siły są jednak bardzo ograniczone. Paliwem Kory Nowej jest energia mentalna, zwana potocznie „Siłą Woli” lub „Samokontrolą”. Niestety jej zasoby są ograniczone i łatwo ulegają wyczerpaniu.

Kora Nowa odpowiada za:

 1. Logiczne myślenie,
 2. Kreatywność,
 3. Planowanie,
 4. Analizowanie,
 5. Wyobraźnie,
 6. Empatię,
 7. Intuicję,
 8. Opieranie się zachcianką,
 9. Kontrolę emocji. 
 10. Co ważne, jest też zdolna do kreowanie pozytywnych i negatywnych emocji. Niestety, ich wytworzenie pochłania znaczne zasoby Siły Woli.

Gdyby realizacja ambitnych marzeń i pragnień, zależała wyłącznie od „Mądrego Doradcy”, nasze życie byłoby pasmem sukcesów. Niestety, udział Kory Nowej w procesie decyzyjnym, ogranicza się do:

 1. Dostarczania informacji, które Mózg Gadzi może (choć nie musi) wziąć pod uwagę przy podejmowaniu decyzji. To takie nasze „chcenie”, z którego zwykle nic nie wynika.
 2. Uzasadniania podjętej przez Mózg Gadzi decyzji. Jeśli nasze „chcenie” zostało zignorowane, tłumaczymy to sobie w logiczny sposób. 

Mózg Gadzi (Leniwy Władca)

Mózg Gadzi jest najstarszą częścią mózgu. Odpowiada za podejmowanie 99% naszych decyzji. Niestety, nie mamy nad nim bezpośredniej kontroli. Szkoda, ponieważ posiada niewyobrażalną siłę.

Ludzie Sukcesu to Ci, którzy potrafili przekonać go do swych ambitnych celów. Niestety, jeśli nie wiemy jak to zrobić, ogranicza się on do realizacji swych zadań:

 1. Kontrola funkcji życiowych – metabolizmu, układu krwionośnego, trawiennego, oddechowego, odpornościowego, praca narządów wewnętrznych, gojenie się ran, itp.
 2. Ochrona zdrowia i życia – wyszukiwanie zagrożeń, walka o przetrwanie, unikanie niebezpieczeństw. Konsekwencje: Każda próba zmiany (np. utrata tkanki tłuszczowej), jest traktowana jako potencjalne zagrożenie. 
 3. Wyszukiwanie zasobów i natychmiastowa konsumpcja – poszukuje zasobów i sytuacji, dających natychmiastowy i jak największy zysk, przy minimalnym wysiłku. Konsekwencje: Opór przed odchudzaniem, którego efekty „konsumuje się” w dalekiej przyszłości i których zdobycie wymaga ciężkiej pracy. 
 4. Wyszukiwanie okazji do seksu i atrakcyjności w otoczeniu – Kojarzymy atrakcyjność fizyczną z większą wartością. Dlatego przywiązujemy tak dużą wagę do wyglądu: potencjalnych partnerów, swojego własnego, oraz zasobów. Konsekwencje: Szukamy łatwych i/lub szybkich (czyli atrakcyjnych) sposobów na odchudzanie, takich jak tabletki, głodówka, zbyt ciężki trening.

Mózg Gadzi jest leniwy. Chciałby wszystko za darmo i od razu. Nie lubi inwestować. Dąży do jak największej przyjemności, jak najmniejszym kosztem. I niestety, ON TU RZĄDZI…

Układ Limbiczny (Stronniczy Dyplomata)

Układ Limbiczny (średni pod względem wieku), podobnie jak Mózg Gadzi, któremu podlega, stanowi nieświadomą część mózgu. Oto czym się zajmuje:

 1. Generuje emocje
 2. Stanowi ośrodek pamięci
 3. Nadaje”ładunek emocjonalny” informacjom, wydarzeniom i wspomnieniom,
 4. Tworzy z nich bazę danych, na podstwie której Mózg Gadzi może szybko podjąć decyzje.
 5. Pośredniczy w komunikacji Mózgu Gadziego z Korą Nową

Trudne negocjacje

Mózg Gadzi i Kora Nowa, posługują się zupełnie innymi językami. Dlatego ich dialog, jest prowadzony za pośrednictwem Układu Limbicznego w uniwersalnym języku – „języku emocji. Strony sporu nie są jednak traktowane jak równorzędni partnerzy.

Stronniczy Dyplomata

Stronniczy Dyplomata jest głównie „tubą” swego Władcy, która generując silne emocje oznajmia jego decyzje. Mądry Doradca musi słono zapłacić, by móc choć przez chwilę, przemówić „językiem emocji” do Władcy (zużycie zasobów Siły Woli).

Leniwy władca

Leniwy Władca rzadko słucha rad. W większości przypadków, narzuca swą wolę, bez konsultacji. Wie czego chce teraz i nie wybiega myślami w przyszłość. Chce się wyłącznie bawić i szkoda mu czasu na pracę. Jest bardzo skąpy, jeśli chodzi o inwestycje. Woli trwonić zasoby na bieżące przyjemności.

Mądry Doradca

Plany Mądrego Doradcy, zostaną wdrożone, gdy zyskają aprobatę Władcy. Jednak nie jest on zbyt mądry i w dodatku leniwy. Dlatego, logiczne argumenty i skomplikowane analizy opłacalności, bez wskazania bieżących korzyści dla Władcy, zostają zwykle odrzucone. Zwłaszcza jeśli podobne przedsięwziecia, kończyły się fiaskiem w przeszłości.

Próba działania wbrew woli Władcy lub za jego plecami, zostaje szybko zdemaskowana i surowo ukarana. Jak więc przekonać go do swych racji..?

Skuteczne negocjacje

Przekonanie Władcy do inwestycji w ambitny i trudny cel, kosztem poświęcenia doraźnej przyjemności jest niemożliwe. Doradca może jednak „zakamuflować” jego realizację, pod pozorem realizacji ulubionych celów Władcy – bieżącej konsumpcji i zabawy.

Aby zrobić to skutecznie, Mądry Doradca powinien „zapakować” swoje cele w opakowanie, atrakcyjne z punktu widzenia Władcy:

 1. Ciężka praca – musi stać się zabawą
 2. Wyrzeczenia – szansą zdobycia rzeczy bezcennych
 3. Inwestowanie – grą w której zawsze wygrywasz
 4. Długotrwałe działania – ekscytującą przygodą
 5. Zmiana – powodem do dumy

Zauważ jak powyższa lista, pasuje do sposobu postrzegania aktywności fizycznej i zdrowego odżywiania, przez osoby „walczące z otyłoscią” i tych którzy od lat prowadzą zdrowy styl życia.

Myślę, że teraz już wiesz, dlaczego warto „polubić odchudzanie” 😉

Podsumowanie

Władca zgodzi się na prowadzenie zdrowego stylu życia, tylko dla doraźnej przyjemności. Poprawa takich czynników jak: waga, wydolność, siła, wygląd i zdrowie, zostanie docenione dopiero, gdy staną się faktem.

Dlaczego? Ponieważ krótkowzroczny Władca, drastycznie zaniża wartość przyszłych osiągnięć – im bardziej są odległe, tym mniej warte. Stąd odległe wizje sukcesu, atrakcyjne dla Mądrego Doradcy, dla niego są bez znaczenia.

Zapakowanie odchudzania w przyjemność nie jest jednak proste. W kolejnym artykule opiszę, jak się za to zabrać…

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s