Monitorowanie postępów

Z tego artykułu dowiesz się:

 1. Jak monitorowanie postępów, wzmacnia wytrwałości motywację
 2. Dlaczego warto prowadzić codzienne pomiary
 3. Czemu służy notowanie swych działań
 4. Przedstawię eksperyment, badający wpływ monitorowania na efektywność odchudzania

Monitorowanie postępów

Efektywne monitorowanie postępów, składa się z 3 elementów::

 1. Planu, który monitorujesz – czyli co kiedy i jak masz zrobić oraz jakie ma przynieść to efekty.
 2. Pomiarów (najlepiej codziennych) – tworzą one kolejne punkty odniesienia, pozwalają dostrzec nawet minimalne zmiany oraz ich tempo.
 3. Zapisywania – zarówno plan, jak i jego realizacja powinny zostać utrwalone. Urelania to możliwość osiągnięcia ostatecznego celu i umożliwia obiektywną ocenę postępów.

Dlaczego warto monitorować postępy

Nasze działania są w gruncie rzeczy, napędzane lub blokowane przez emocje. To od nich zależy, jak chętnie wykonujemy daną czynność.

Warto wiedzieć, iż rodzaj i siła emocji, wynikają z naszych przekonań, doświadczeń i subiektywnej oceny. Dlatego też, dla jednych osób bieganie to przyjemność, a dla innych katorga.

Dopamina – „hormon wytrwałości”

Dobra wiadomość jest taka, że możemy wpływać na emocje towarzyszące odchudzaniu. Dzieki monitorowaniu, możesz przejąć kontrolę nad wytwarzaniem dopaminy. Czym ona jest?

Zapewne słyszałeś powiedzenie, „lepiej jest gonić króliczka, niż go złapać”. To właśnie wynik działanie dopaminy. Dopamina decyduje o wytrwałości w dążeniu do celu – nawet bardzo odległego i niepewnego.

Stanowi ona nagrodę za wkład pracy, a nie tylko jej efekt końcowy. Dzięki temu, każdy krok na drodze do celu, wywoła w Tobie uczucie satysfakcji, dumy i zadowolenia. W oczywisty sposób, przełoży się to na wzrost poziomu Twojej motywacji.

Monitorowanie – generator dopaminy

Wróćmy do monitorowania. Aby otrzymać nagrodę w formie dopaminy, musisz wykonać mierzalny krok, zbliżający Cię do ostatecznego celu. Jeśli niczego nie zapisujesz i nie mierzysz, nie będziesz w stanie dostrzec większości zmian.

W ten sposób pozbawisz się wielu okazji do otrzymania nagrody. Jedynie bardzo duże zmiany lub komplementy ze strony innych osób zasygnalizują Ci, że zbliżasz się do celu. Będą to jednak sporadyczne wydarzenia.

Chyba zgodzisz się ze mną, że to straszne marnotrawstwo.

Im dokładniej tym lepiej

Warto byś w pełni wykorzystał motywacyjny potencjał dopaminy. W tym celu powinieneś:

 1. „Poszatkować” cel główny. Im więcej drobnych kroków do zrealizowania, tym więcej okazji do otrzymania „dopaminowej nagrody”.
 2. Jak najczęściej mierzyć parametry, na których Ci zależy. Np. codzienny pomiar wagi i obwodu pasa.
 3. Odnotowywać stopień realizacji planu treningowego. Dlatego warto ćwiczyć według z góry opracowanego planu. Trening chaotyczny szybko Cię znudzi, właśnie z powodu braku motywującego wpływu dopaminy.
 4. Odnotowywać stopień realizacji założeń dietetycznych.

Ochrona przed pokusami

W ciągu dnia, spotykasz się z wieloma pokusami. Jeśli nie wiesz gdzie jesteś, gdzie byłeś i dokąd zmierzasz, masz wrażenie, że niewiele tracisz. W związku z tym, łatwiej im ulegasz.

Gdy prowadzisz dokładny monitoring, nawet drobne odstepstwo może wyjść na jaw przy kolejnym pomiarze. Wywołałoby to w Tobie negatywne emocje, wzrost poziomu hormonów stresu, spadek poziomu „hormonów szczęścia” oraz utratę „nagrody dopaminowej”.

Groźba kary, bardzo skutecznie powstrzyma Cię przed uleganiem pokusom.

Dowód skuteczności – eksperyment

W 2009 roku Narodowy Instytut Zdrowia USA zlecił przeprowadzenie badań. Ich celem było zidentyfikowanie skutecznej formy walki z otyłością. Wnioski tej analizy brzmiały w następujący sposób.:

„Analiza dotychczasowych metod, propagowanych przez lekarzy i dietetyków, dała jednoznaczne wyniki. Wprowadzanie radykalnych zmian było zupełnie nieskuteczne. Większość osób po zakończonej kuracji wracała do poprzednich nawyków i wagi.”

Poszukiwanie rozwiązania

Gdy okazało się, że obecnie istniejące metody są nieskuteczne, zaczęto poszukiwania nowych rozwiązań. Jedną z testowanych metod było monitorowanie własnych zachowań z wykorzystaniem notowania. Założenia eksperymentu były następujące:

 1. Eksperyment przeprowadzono na grupie 1600 otyłych osób.
 2. Ich jedynym zadaniem było notowanie, przez przynajmniej jeden dzień w tygodniu, tego co jedzą.

By wyeliminować wpływ innych czynników:

 1. Badanym nie nakazywano aktywności fizycznej.
 2. Nie nakazywano ograniczenia liczby spożywanych kalorii, czy też eliminowania niezdrowych posiłków.
 3. Nie motywowano w żaden sposób do odchudzania.  
 4. Nie poinformowano o prawdziwym celu badania.

Przebieg

W początkowej fazie eksperymentu, wielu uczestników miało problemy z regularnym i dokładnym, spisywaniem swoich posiłków. Jednak z biegiem czasu, większość zastosowała się do zaleceń. Niektórzy, zaczęli nawet prowadzić codzienną ewidencję.

Wyniki

Po 6 miesiącach ludzie, dla których codzienne notowanie stało się Nawykiem, stracili dwa razy więcej kilogramów, niż osoby które tego nie robiły.

Wnioski

Notowanie pozwoliło im dostrzec, różnego rodzaju szkodliwe schematy. Na przykład, podjadanie słodyczy o określonych godzinach. Dzięki temu łatwiej było im je wyeliminować. W tym celu zaopatrywali się w owoce, zdrowe przekąski, itp.

Kolejnym zachowaniem, które wykształciło się u badanych osób, było planowanie posiłków z wyprzedzeniem. Dzięki temu jedli bardziej regularnie. Unikali napadów głodu. Jedli zdrowsze posiłki, które sami wcześniej przygotowywali.

Podsumowanie

Opisany eksperyment, wykorzystywał potencjał monitoringu w minimalnym stopniu. Własciwie ograczniaczał się do notowania. Jednak nawet w tak okrojonej formie, okazał się skutecznijeszy, niż tradycyjne metody odchudzania.

Mam nadzieję, że przekonałeś się do stosowania monitoringu. Zwłaszcza, że korzystając z moich wskazówek, będziesz w stanie wykorzystać pełnię jego potencjału. W następnym artykule, opiszę kolejne narzędzie Psychologii Sukcesu, wzmacniające Twą wytrwałość i motywację.

 

„Weź życie we własne ręce. I co sięwtedy stanie?

Coś strasznego: nie będzie kogo obwiniać.”

Erica Jong

Jedna uwaga do wpisu “Monitorowanie postępów

 1. Pingback: Droga do sukcesu – Jak polubić odchudzanie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s