Dlaczego warto schudnąć

Z tego artykułu dowiesz się:

  1. Z jakiego powodu, odpowiedź na pytanie „dlaczego” jest tak ważna
  2. Czym skutkuje jej brak
  3. Skąd biorą się różnice w naszych „dlaczego”
  4. Jak zbudować silne „dlaczego”

Bodziec do działania

Odpowiedź na pytanie „dlaczego”, przesądza o poziomie motywacji do działania. Jest swego rodzaju, opisem nagrody jaka czeką Cię na końcu drogi. W związku z tym, ma bardzo silny wpływ, na Twą subiektywną „wycenę warości” realizowanego celu.

Przewaga silnego „dlaczego”

Jeśli powiem Ci, żebyś wstał o 5.00 rano i przebiegł/przeszedł 10 kilometrów, aby w nagrodę dostać 10 zł. to jak chętnie byś się za to zabrał? Zapewne z miejsca byś odmówił, tworzył w głowie wymówki lub odłożył na później. Twoja motywacja byłaby bardzo niska. Uznałbyś tą inwestycję za nieopłacalną.

A co gdyby na końcu drogi czekało na Ciebie 10000 zł? Czy ktokolwiek byłby Cię w stanie powstrzymać przed wstaniem o 5.00 rano natępnego dnia? Czy zrezygnowałbyś widząc, że pada deszcz? Nie sądzę. Twoja motywacja byłaby tak silna, ponieważ uznałbyś tę inwestycję za opłacalną.

Subiektywna wycena wartość celu

Największym ułatwieniem w budowie silnego „dlaczego”, jest subiektywny charakter naszej wyceny wartości celu. Wyłącznie od nas samych zależy, czy wyżej wycenimy godzinny bieg, czy też oglądanie telewizora.

Kształtujemy swój „cennik” przez całe życie. Wpływają na niego nasze codzienne wybory, nawyki, presja otoczenia, pasje, zainteresowania itp. W związku z tym, cennik każdgo z nas różni się od siebie.

Konsekwencje różnych „cenników”

Z tego właśnie powodu, osoby prowadzące bierny tryb życia, dziwią się zachowaniom ludzi aktywnych i odwrotnie. Tak naprawdę jedni i drudzy mają ten sam cel: Uzyskanie jak najwyższego „zysku” (poziomu szczęścia), jak najmniejszym „kosztem” (któremu również nadajemy subiektywną wartość).

Problem powstaje, gdy osoba prowadząca bierny i odżywiająca się niezdrowo, próbuje pozbyć się nadwagi. Większość z nich wychodzi z założenia, że aby to zrobić, wystarczy naśladować działania osób, które już mają to czego oni pragną.

Większośc trenerów i dietetyków, podziela ten pogląd, oferując „bardzo kosztowne” metody redukcji. Niemal nikt nie bierze pod uwagę tego, że większości z nich „nie stać” na tak ogromną inwestycję. W rezultacie 95% odchudzających się osób rezygnuje przed zakończeniem kuracji, bądź też wraca do poprzedniej wagi po jej zakończeniu.

Budowa silnego „dlaczego”

Jeśli chcesz zapobiec „przeinwestowaniu”, warto byś działał dwupoziomach. W tym celu, powinieneś zadbać o:

  1. Podwyższenie wartości odchudzania, aktywności fizycznej i zdrowego odżywiania. – Możesz to zrobić, poprzez uświadomienie sobie korzyści, jakie się z nimi wiążą.
  2. Obniżenie wartości zachowań, które Ci szkodzą (niezdrowe odżywianie, brak ruchu, używki) oraz destukcyjnych działań konkurujących z odchudzaniem (np. telewizor, czy komputer, jako forma spędzania wolnego czasu). – Możesz to zrobić, poprzez uświadomienie sobie zagrożeń jakie ze sobą niosą.

Podsumowanie

Ten sam cel, dla każdego z nas, może mieć inne znaczenie. W związku z tym, dla jednych jego osiągnięcie będzie wiązać się jedynie z przyjemnością, dla innych z ogromnym wysiłkiem i wyżeczeniami.

Przejmując kontrolę nad swoim „dlaczego” w radykalny sposób zwiększaszysz swe szanse na zdobycie wymarzonej sylwetki. Co ważne silne „dlaczego”, nie dopuści też do jej utraty.

W kolejnych artykułach przedstawiam argumenty, przemawiające za zdrowym stylem życia oraz skutki braku aktywności i złego odżywiania.

Jedna uwaga do wpisu “Dlaczego warto schudnąć

  1. Pingback: Droga do sukcesu – Jak polubić odchudzanie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s