Ograniczenie spożycia niezdrowych produktów

Z tego artykułu dowiesz się:

 1. Których produktów unikać podczas odchudzania
 2. W jaki sposób sprzyjają one powstawaniu otyłości
 3. Dlaczego tak łatwo się od nich uzależnić
 4. Jak ograniczyć ich spożycie

Niezdrowe jedzenie

Otyłość wynika w znacznej mierze z niezdrowego sposobu odżywiania i specyfiki produktów, które są z nim związane. Problem narasta zwłaszcza w krajach bogatych wraz ze wzrostem spożycia takich produktów jak:

 1. fast-foodów,
 2. produktów pochodzenia zwierzęcego, zawierających duże ilości tłuszczów nasyconych
 3. Produktów zawierających tłuszcze trans
 4. słodyczy i wyrobów cukierniczych
 5. słodzonych napoi
 6. produktów wysoko przetworzonych

Producenci prześcigają się w dodawaniu do żywności polepszaczy smaku takich jak cukier, sól, tłuszcze oraz różnego rodzaju chemicznych dodatków. Konkurencja wymusza na nich zmiany, które w żadnym stopniu nie są podyktowane dbałością o nasze zdrowie.

Historia jasno wskazuje na powiązanie między zalewem nowych rynków w/w produktami, a szybkim wzrostem poziomu otyłości i drastycznym spadkiem poziomu zdrowia miejscowej społeczności.

Najważniejsze cechy szkodliwych produktów

1. Wysoka kaloryczność

Jedząc objętościowo mały posiłek, przyjmujesz dużo kalorii. Sprzyja to przejadaniu się, gdyż sygnały o sytości docierają ze znacznym opóźnieniem w stosunku do momentu zaspokojenia realnych potrzeb organizmu na kalorie. Jedząc zdrowe produkty unikasz tej sytuacji w sposób automatyczny

Przykład:

Baton snickers waży 50 g i zawiera, aż 260 kcal. Nie trudno wyobrazić sobie zjedzenie 3 batonów, gdy dopada nas głód (to tylko 150 g). Jednak w sumie daje to, aż 780 kcal co znacznie przekracza potrzeby przeciętnej osoby.

Wyobraź sobie teraz, że miałbyś dostarczyć 780 kcal zjadając ziemniaki. Musiałbyś zjeść ich, aż 1,3 kg! Wnioski nasuwają się same. Uczucie sytości, powstrzymałoby Cię po zjedzeniu 1/2 – 1/3 tej ilości, czyli 300-400 kcal. W ten sposób nie dałbyś sobie nawet szans na przejedzenie.

 

 

2. Uzależniający charakter

Szkodliwe produkty, a nawet sposób ich sprzedaży, są tworzone z myślą o szybkim wytworzeniu w nas Nawyku ich spożywania. Dostosowywanie składu i smaku produktów, pod tym kontem stało się dziś standardem.

Przodują w tym wielkie korporacje, które korzystając z tych mechanizmów, zdominowały swe branże. Znając zasady tworzenia i wzmacniania Nawyków sprawiły, iż coraz większa część społeczeństwa w krajach rozwiniętych jest dosłownie uzależniona od ich produktach.

3. Wysoki stopień przetworzenia i niska zawartość składników odżywczych

Szkodliwe produkty są poddawane bardzo gruntownej modyfikacji. Wynikiem wysokiego stopnia przetworzenia jest pozbawienie produktów wartości odżywczych.

Organizm, pozbawiony witamin i minerałów zaczyna dziać coraz gorzej. W kontekście odchudzania, oznacza to upośledzenie funkcji i narządów, odpowiedzialnych za metabolizm i sprawne spalanie tłuszczu. Pogarsza się też nasza kondycja, a mięśnie i kości stają się słabsze.

Ograniczenie spożycia niezdrowych produktów

Jak widzisz ograniczenie lub wyeliminowanie szkodliwych produktów w znaczący sposób ułatwiłoby Ci odchudzanie. Problem polega na tym, jak tego dokonać, aby zmiana była trwała i nie wiązała się z nadmiernymi wyrzeczeniami.

Bardzo łatwo poradzić komuś, żeby po prostu z dnia na dzień z nich zrezygnował. Czyni tak większość specjalistów odchudzania. Dostajesz rozpisaną dietę i nakaz idealnego trzymania się zawartych w niej zaleceń. Takie podejście do sprawy jest jednak z góry skazane na porażkę.

Naśladuj najlepszych

Osoby cieszące się sylwetką o której Ty marzysz, są wolne od tego typu nałogów. Jednak mało która, eliminuje niezdrowe produkty do zera. Zdrowe odżywianie, polega na dbałości o walory zdrowotne jedzenia, ale również:

 • dbałości o jego smak
 • zminimalizowanie „kosztów” przestrzegania zdrowych zasad

Zupełna rezygnacja z jakiegoś produktu to nadmierne i niepotrzebne, podwyższanie tych kosztów. Dlaczego? Ponieważ smak to bardzo subiektywne odczucie. Jeśli mamy na coś wielką ochotę lub jesteśmy głodni, to smakuje nam to lepiej. Jeśli jesteśmy najedzeni lub coś obrzydziło nam jakiś produkt, to nagle traci on na smaku.

Niestety, najskuteczniejszym sposobem na podwyższenie subiektywnej oceny smaku danego produktu jest jego niedostępność. A więc, jeśli postanawiasz, nigdy więcej nie zjeść pączka, to Twoja ocena jego smaku, szybko wzrośnie o kilkadziesiąt procent. O tyle też trudniej będzie Ci, zwalczyć pokusę jego zjedzenia.

Nigdy nie mów nigdy

Nie ma to większego sensu. Dlatego też osoby prowadzące zdrowy styl życia, od czasu do czasu, pozwalają sobie na odstępstwa. Oczywiście w związku z realizacją jakiegoś celu treningowego wprowadzają czasowe restrykcje. Jednak są to zmiany przejściowe.

Paradoksalnie, rezultatem takiego elastycznego podejścia, jest stopniowe eliminowanie kolejnych błędów żywieniowych. Wynika to rosnącej chęci, do prowadzenia coraz zdrowszego trybu życia. To bardzo silny motywator, utrwalający pozytywne zmiany.

Dążenie do pozytywnych zmian

Zmiany oparte o zakazy i ograniczenia, są zwykle krótkotrwałe, gdyż nasz mózg buntuje się przed nimi i sabotuje ich wprowadzanie. By uczynić z niego sprzymierzeńca i strażnika Twojej „dobrej zmiany” warto jest zmienić swoje podejście:

 1. Zamiast tworzyć listy produktów zakazanych, stwórz listę produktów zdrowych, które wyprą z Twojej diety te szkodliwe.
 2. Unikaj głodu, który osłabia Twoją zdolność do ulegania zachcianką
 3. Planuj posiłki
 4. Wybieraj produkty o dużej objętości i małej kaloryczności
 5. Unikaj pokus – pozbądź się zapasów szkodliwych produktów po które możesz sięgnąć w każdej chwili.

Skup się na dążeniu do pozytywnych zmian. Niech ograniczenie błędów żywieniowych stanie się tylko „efektem ubocznym” Twoich działań, a nie celem samym w sobie. Dzięki temu Twoja droga stanie się łatwiejsza, a Ty znacznie skuteczniejszy.

Podsumowanie

Główną przyczyną otyłości jest dziś nasz styl życia, kreowany przez wielkie korporacje, pod kątem ich interesów. W tej sytuacji, sam trening i dieta już nie wystarczą. Co prawda biznes związany z odchudzaniem, ma się coraz lepiej, jednak nie pokrywa się to z jego wynikami jakie osiąga.

Aż 95% odchudzających się osób, niezależnie od stosowanej metody i zainwestowanych środków, wraca do pierwotnej wagi. Aby osiągnąć trwały sukces, musimy uderzyć w przyczynę problemu, a nie jego objaw jakim jest otyłość.

Przejście na zdrowy styl życia jest więc warunkiem pozbycia się nadwagi, a nie opcją przeznaczoną dla skrajnych pasjonatów. W swej optymalnej formie, ma on jednak niewiele wspólnego z życiem według ścisłych reguł oraz przestrzeganiem restrykcyjnych zasad. Wręcz odwrotnie. Tak naprawdę jest on źródłem przyjemności i zdrowia jednocześnie. Daje nam też pełną swobodę i elastyczność.

Jedna uwaga do wpisu “Ograniczenie spożycia niezdrowych produktów

 1. Pingback: Odżywianie – Jak polubić odchudzanie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s