Znaczenie Nawyków Żywieniowych i Diet Redukcyjnych w odchudzaniu

Z tego artykułu dowiesz się:

 1. Jaką rolę w odchudzaniu i utrzymaniu wagi pełnią Nawyki Żywieniowe
 2. Jaką rolę pełni dieta redukcyjna
 3. Jak skomponować długookresowy plan odchudzania z uwzględnieniem diety redukcyjnej i zmiany Nawyków Żywieniowych

Nawyki Żywieniowe

Nawyki Żywieniowe – to standardowy, najbardziej preferowany, sposób odżywiania. Twoja obecna sylwetka, nadwaga lub jej brak, świadczą o jakości Twoich Nawyków. Modyfikowanie Nawyków Żywieniowych przesądza o kierunku zmian, jakie zajdą w Twoim organizmie w długim okresie.

Zdrowe Nawyki Żywieniowe (ZNŻ) – to optymalny sposób odżywiania się, gwarantujący:

 1. Zdobycie i utrzymanie wymarzonej sylwetki
 2. Idealne zdrowie
 3. Świetne samopoczucie

Najważniejsze zasady ZNŻ to:

 1. Jedzenie według zapotrzebowania energetycznego
 2. Regularność posiłków
 3. Odpowiednia wielkość posiłków
 4. Zbilansowanie diety 
 5. Eliminacja Szkodliwych Nawyków Żywieniowych
 6. Planowanie odstępstw od normy – nigdy nie mów nigdy 🙂

Szkodliwe Nawyki Żywieniowe – to Nawyki, które obniżają jakość Twojego życia. Nadwaga jest tylko jednym z problemów do jakich prowadzą. Złe odżywianie stanowi główną przyczynę powstawania chorób układu krążenia i nowotworów, które odpowiadają za 75% zgonów w krajach rozwiniętych.

Ponadto, braki w diecie zaburzają pracę układu hormonalnego. Poziom hormonów stresu (kortyzol, adrenalina, noradrenalina) rośnie, a obniża się poziom hormonów szczęścia (endorfiny, serotonina, dopamina, oksytocyna)

Rola Nawyków Żywieniowych w odchudzaniu

To od jakości Twoich codziennych Nawyków Żywieniowych, będzie zależała trwałość efektów odchudzania. Jak pokazują badania, aż 95% osób po zakończonej kuracji odchudzającej wraca do poprzedniej wagi. Jak myślisz dlaczego?

Odchudzając się za pomocą diety redukcyjnej, możesz uzyskać świetne efekty. Jednak po osiągnięciu celu wracasz do… starych Nawyków Żywieniowych. Jeśli ich jakość doprowadziła Cię do nadwagi, to nie ma żadnego powodu, aby nie stało się to ponownie.

Jedynym sposobem jest wytworzenie Zdrowych Nawyków Żywieniowych, które zagwarantują Ci utrzymanie sylwetki, na którą tak ciężko pracowałeś.

Diety

Diety są specjalnym sposobem odżywiania, przeznaczonym do zrealizowania konkretnego celu zdrowotnego. Często wiążą się z koniecznością diametralnej zmiany sposobu odżywiania. Mogą też mieć z góry określone ramy czasowe.

W większości przypadków, po osiągnięciu celu diety przestajemy z niej korzystać.Wracamy wówczas do standardowego sposobu odżywiania, czyli omówionych wcześniej Nawyków Żywieniowych.

W związku z tym, jeśli dana przypadłość była spowodowana błędami żywieniowymi, to prawdopodobnie za jakiś czas nastąpi jej nawrót. Do rzeczywistego rozwiązania problemu, niezbędna jest więc stała modyfikacja Nawyków Żywieniowych, które utrwalą pozytywne efekty diety.

Diety redukcyjne są specjalnym sposobem odżywiania, którego celem jest pozbycie się nadmiaru tkanki tłuszczowej. Niestety, jego realizacja bardzo często odbywa się kosztem zdrowia. Liczą się przede wszystkim jak najszybsze efekty.

Przykładem mogą być diety wysokobiałkowe, nisko-węglowodanowe, ketonowe oraz inne wynalazki będące bardziej wytworem marketingu niż zdrowego rozsądku.

Najczęstsze wady diet redukcyjnych to:

 1. Niedobór witamin oraz minerałów i związany z tym wymóg suplementacji
 2. Narzucenie rygorystycznych zakazów i całkowite wykluczanie niektórych produktów
 3. Doprowadzanie do częstego występowania głodu
 4. Generowanie zbyt dużego deficytu kalorycznego
 5. Konieczność całkowitej zmiany sposobu odżywiania

W/w cechy sprawiają, iż diety redukcyjne niemal nie nadają się do długiego stosowania. Nie mogą więc ulec przekształceniu w Zdrowe Nawyki Żywieniowe. W związku z tym, zakończenie diety i powrót do starych standardów kończy się efektem jo-jo. Dotyka to 95% odchudzających się osób.

Długookresowa strategia odżywiania

Nawyki Żywieniowe

Aby Twoje odchudzanie miało sens, musisz w pierwszej kolejności przyjrzeć się swoim Nawykom Żywieniowym. Dotyczy to zwłaszcza osób z dużą nadwagą. Jeśli dopiero zaczynasz, to spadek wagi nastąpi, bez konieczności wprowadzania drastycznych zmian.

Warto więc, abyś wykorzystał pierwsze tygodnie, na pracę nad swymi Nawykami Żywieniowymi. Zacznij od eliminowania lub ograniczenia, największych błędów. Pamiętaj, że dieta podobnie jak trening, wymaga stopniowego podkręcania stopnia trudności.

Takie postępowanie wydłuży okresu adaptacji organizmu i uchroni Cię przed zatrzymaniem postępów. Warto, abyś dietę redukcyjną wprowadził dopiero po wyczerpaniu lub znacznym ograniczeniu potencjału swoich Nawyków Żywieniowych.

Diety redukcyjne

Dieta redukcyjna ma za zadanie przyśpieszyć i usprawnić proces spalania tkanki tłuszczowej. Jednak tak naprawdę najważniejszą rolę w odchudzaniu pełni odpowiedni deficyt kaloryczny (na poziomie 10-20%). Nie będzie więc miało większego znaczenia w jaki sposób się odżywiasz – byle byś go przestrzegał.

Różnego rodzaju udziwnione diety (jak np. dieta kapuściana, buraczana, czy jabłkowa), również bazują na deficycie kalorycznym. Niezwykłe zalety redukcyjne, konkretnych produktów dokładają ułamek procenta do ich skuteczności.

Warto więc, abyś przy wyborze diety kierował się jej przystępnością i łatwością prowadzenia. Powinna ona być bogata w składniki mineralne i witaminy, zbilansowana i różnorodna. Wówczas będzie Ci ją łatwiej przestrzegać. Usprawnisz też pracę swego organizmu – w tym procesy odpowiedzialne za spalanie tkanki tłuszczowej.

Regeneracja potencjału redukcyjnego

Procesy adaptacyjne trwają nieustannie. Możemy je spowolnić, jednak nigdy nie zatrzymamy ich całkowicie. W związku z tym warto jest zaplanować przerwy w odchudzaniu. Warto jest co 2 miesiące zrezygnować z deficytu kalorycznego i odżywiać się zgodnie ze swoim zapotrzebowaniem kalorycznym.

Okres ten przyczyni się do przyśpieszenia metabolizmu. Pozwoli Ci też odpocząć psychicznie.

Plan odchudzania

Większość odchudzających się osób, skupia się jedynie na wyborze najszybszej (nie zawsze najzdrowszej) diety redukcyjnej. Tymczasem, skuteczne odchudzanie, powinno obejmować pracę nad Nawykami Żywieniowymi. Przy dłuższej kuracji, powinniśmy też zadbać o zaplanowanie okresów odpoczynku i regeneracji potencjału redukcyjnego.

Kompleksowy, długookresowy plan odchudzania może wyglądać w następujący sposób:

Pierwsze 2 miesiące – Praca nad Nawykami Żywieniowymi – eliminowanie/ograniczanie największych błędów żywieniowych (fast-foody, wyroby cukiernicze, słodkie napoje, itp.). To w zupełności wystarczy, by uzyskać pierwsze pozytywne efekty redukcyjne.

Kolejne 2 miesiące – Zbilansowana dieta redukcyjna (z małym deficytem kalorycznym) – dieta dostarczająca pełną pulę witamin, minerałów,, mikroelementów, pierwiastków śladowych i zdrowych tłuszczy. Przywrócenie prawidłowego funkcjonowania organizmu wystarczy, by waga zaczęła szybciej spadać.

2 tygodnie – Przerwa regeneracyjna – stosujemy zbilansowaną dietę, ale bez deficytu kalorycznego. Metabolizm przyśpieszy jeszcze bardziej.

2 miesiące – Praca nad Nawykami Żywieniowymi (z małym lub zerowym deficytem) – zwiększenie spożycia warzyw i owoców, chudego mięsa, ryb, zdrowych tłuszczy. Zastąpienie nimi tłustych mięs i wędlin. Zastąpienie białego pieczywa i makaronów, produktami żytnimi. Węglowodany proste zastępujemy złożonymi.

2 miesiące – Dieta redukcyjna (deficyt kaloryczny na poziomie 10-20%)

2 tygodnie – Przerwa regeneracyjna

2 miesiące – Dieta redukcyjna (deficyt kaloryczny na poziomie 10-20%)

itd… Aż do osiągnięcia celu. Gdy osiągniesz już wymarzoną sylwetkę, wracasz do swoich Zdrowych Nawyki Żywieniowe, nad którymi pracowałeś. Twój nowy podwyższony standard odżywiania gwarantuje utrzymanie osiągniętych efektów.

Podsumowanie

Im dłuższy proces odchudzania, tym większe ryzyko zabrnięcia w ślepy zaułek. Bardzo łatwo zablokować swój potencjał redukcyjny, stosując zbyt duży deficyt kaloryczny. Kolejna pułapka to skupienie się wyłącznie na diecie redukcyjnej.

Przyczyną nadwagi są złe Nawyki Żywieniowe. Pominięcie ich znaczenia, niweczy efekty ciężkiej pracy 95% odchudzających się osób. W kolejnych artykułach dowiesz się jak nad nimi pracować.

Jedna uwaga do wpisu “Znaczenie Nawyków Żywieniowych i Diet Redukcyjnych w odchudzaniu

 1. Pingback: Odżywianie – Jak polubić odchudzanie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s