Przemiany tlenowe i beztlenowe

Ekonomiczność treningu tlenowego

Ekonomiczność procesów tlenowych oprócz możliwości wytworzenia energii z tłuszczu przejawia się też w inny sposób. Przemiana glukozy w energię z udziałem tlenu pozwala wytworzyć jej, aż 18 razy więcej niż ma to miejsce w procesach beztlenowych!

Górna granica zapewniająca nam znajdowanie się w sferze tlenowej znajduje się na poziomie około 75-85% tętna maksymalnego (zależnie od predyspozycji i stopnia wytrenowania)

Przemiany beztlenowe

Co dzieje się powyżej poziomu 75-85% tętna maksymalnego? Zaczyna brakować nam tlenu. Coraz większa ilość energii, wytwarzana jest w nieekonomicznych procesach beztlenowych.

Produktem ubocznym beztlenowego spalania glukozy jest kwas mlekowy. Jego wytwarzanie wiąże się z zapoczątkowaniem dwóch niekorzystnych procesów:

  1. Rosnące stężenie kwasu mlekowego wywołuje zmęczenie mięśni i blokuje ich kurczliwość. Zaczynają więc odmawiać nam posłuszeństwa skłaniając do obniżenia intensywności lub przerwania ćwiczeń.
  2. Obecność kwasu mlekowego hamuje możliwość wykorzystania rezerw tłuszczowych na potrzeby energetyczne. Tracimy więc dostęp do największego źródła energii.

A więc jeśli chcesz spalać tłuszcz w czasie treningu o wiele korzystniejsze będzie spokojne jednostajne bieganie/jazda na rowerze/itp.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s