Ekonomiczność treningu tlenowego
Ekonomiczność procesów tlenowych oprócz możliwości wytworzenia energii z tłuszczu przejawia się też w inny sposób. Przemiana glukozy w energię z udziałem tlenu pozwala wytworzyć jej, aż 18 razy więcej niż ma to miejsce w procesach beztlenowych!
Górna granica zapewniająca nam znajdowanie się w sferze tlenowej znajduje się na poziomie około 75-85% tętna maksymalnego (zależnie od predyspozycji i stopnia wytrenowania)
Przemiany beztlenowe
Co dzieje się powyżej poziomu 75-85% tętna maksymalnego? Zaczyna brakować nam tlenu. Coraz większa ilość energii, wytwarzana jest w nieekonomicznych procesach beztlenowych.
Produktem ubocznym beztlenowego spalania glukozy jest kwas mlekowy. Jego wytwarzanie wiąże się z zapoczątkowaniem dwóch niekorzystnych procesów:
- Rosnące stężenie kwasu mlekowego wywołuje zmęczenie mięśni i blokuje ich kurczliwość. Zaczynają więc odmawiać nam posłuszeństwa skłaniając do obniżenia intensywności lub przerwania ćwiczeń.
- Obecność kwasu mlekowego hamuje możliwość wykorzystania rezerw tłuszczowych na potrzeby energetyczne. Tracimy więc dostęp do największego źródła energii.
A więc jeśli chcesz spalać tłuszcz w czasie treningu o wiele korzystniejsze będzie spokojne jednostajne bieganie/jazda na rowerze/itp.