Motywacja

Poziom motywacji przesądza o sukcesie lub porażce w odchudzaniu. Niestety zwykle nie przykłada się do niej należytej wagi, co prowadzi do jej utraty. W konsekwencji 95% odchudzających się osób rezygnuje. W tym artykule dowiesz się, czym tak naprawdę ona jest i jak nad nią pracować.

Czym jest motywacja

Motywacja to nasza wola do wykonywania lub nie wykonywania określonej czynności. Im większa i szybsza nagroda wiąże się z danym postępowaniem, tym chętniej do niej przystępujemy.

Każdemu zachowaniu (np. treningowi) towarzyszą dwa rodzaje motywacji:

1. Motywacja do zrobienia tego – ile zyskam idąc ćwiczyć (np. lepsze samopoczucie, zdrowie, lepszy wygląd, spadek wagi, itd.)

2. Motywacja do nie zrobienia tego – ile zyskam jeśli nie pójdę ćwiczyć (będę mógł oglądać telewizor, grać na komputerze, nie zmęczę się, itp.)

Decyzje podejmujemy w oparciu o to, która opcja w danym momencie jest dla nas więcej warta. Szacowanie wielkości nagrody ma bardzo subiektywny charakter. Mamy więc spory wpływ na to, czy wyżej wycenimy satysfakcję z treningu, czy siedzenie przed telewizorem.

Automatyczny system wartościowania

Niestety nasze podstawowe „oprogramowanie” z automatu, nadaje większą wartość rzeczom łatwym i przyjemnym, z którymi wiąże się natychmiastowa nagroda jak: jedzenie słodyczy, fast-foodów, odkładanie pracy na później, leniuchowanie, bierny tryb życia, oglądanie telewizora, używki, itd.

Bardzo szybko przekształcają się one w Nawyk, który utrwala i wzmacnia ich wybór w przyszłości (poprzez coraz silniejsze wytwarzanie hormonów szczęścia w związku z danym wyborem).

O wiele trudniej jest w przypadku czynności, które są związane z dużym, długotrwałym wysiłkiem, gdzie nagroda jest odsunięta w czasie, np.: nauka do egzaminu, trening, przestrzeganie diety, nabywanie nowych umiejętności, praca nad swoimi słabymi stronami, nauka języka obcego, itd.

Tego rodzaju czynności wzbudzają sprzeciw organizmu, a przekształcenie ich w Nawyk jest bardzo trudne, wymaga dużego nakładu pracy i przełamywania oporu wewnętrznego za pomocą Siły Woli.

Jak to wykorzystać

Im większą wartość nadamy pożądanej czynności, tym bardziej wzrośnie nasza motywacja do jej wykonywania. Optymalnym rozwiązaniem jest przekształcenie jej w Nawyk.

Dzięki temu zostanie ona upodobniona do czynności przyjemnych, wiążących się z natychmiastową nagrodą (w postaci „hormonów szczęścia”).

Taki właśnie stan rzeczy towarzyszy osobą, które z sukcesem wdrożyły aktywność fizyczną i zdrowy sposób odżywiania. Zasada ta występuje we wszystkich dziedzinach naszego życia.

Najważniejsze źródła motywacji

Siła Woli

Siła Woli to nasza energia mentalna, którą zużywamy podczas różnego rodzaju procesów myślowych. Może służyć m.in. do celowego zmuszenia się do wykonania czynności z odroczoną nagrodą, stanowiącą długoterminową inwestycje (jak trening, dieta, nauka, itp.). Gdyby nie Siła Woli zawsze przegrywałyby one z doraźnymi przyjemnościami.

Niestety zasoby Siły Woli są wyczerpywalne. Jeśli nie wiesz jak działać (np. zamęczasz się na treningu), opór z którym będziesz się zmagał z czasem wzrośnie. W dodatku jej paliwo stanowią węglowodany, których spożywanie nie sprzyja odchudzaniu.

To sprawia, że Siła Woli nie może stanowić jedynego źródła Twojej motywacji. Niestety 95% osób opiera się wyłącznie na niej, co prowadzi do nieuchronnej katastrofy. Dlatego musisz wykorzystać jej ograniczone zasoby do wytworzenia Nawyku będącego niewyczerpywalnym źródłem stale rosnącej motywacji.

Nawyk

Nawyk jest niewyczerpywalnym źródłem motywacji. W odróżnieniu od Siły Woli działa automatycznie. Wykonywaniu czynności Nawykowej towarzyszy produkcja „hormonów szczęścia” pełniących rolę natychmiastowej nagrody. Z czasem nagroda jest coraz większa co prowadzi do „uzależnienia” od danej czynności.

To właśnie z powodu wykształcenia odpowiednich Nawyków, niektórzy ludzie nie mają problemu z treningiem dietą, odchudzaniem i żmudną pracą, a dla innych to męczarnia. Różnią się oni wyłącznie „zestawem” osobistych Nawyków.

Każdą czynność można przekształcić w Nawyk. Aby to zrobić potrzebna jest tylko odpowiednia ilość czasu i właściwe podejście. Niestety czynności związane z natychmiastową nagrodą (jak nałogi) ulegają przemianie w Nawyk bardzo szybko. Natomiast „inwestycje długoterminowe” związane z wysiłkiem, koncentracją i odpowiednim gospodarowaniem zasobami Siły Woli wymagają więcej czasu.

Narzędzia motywacyjne

Aby nie wyczerpać ograniczonych zasobów Siły Woli konieczne jest użycie odpowiednich „wspomagaczy” motywacyjnych. Dzięki nim Twoja subiektywna ocena wartości treningu i diety wzrośnie, co w znacznym stopniu odciąży Siłę Woli i przyśpieszy powstanie silnego Nawyku. Najważniejsze narzędzia motywacyjne to:

Cel

 • Określenie celu treningowego,

 • Powiązanie go z celem nadrzędnym,

 • Rozbicie celu głównego na cele cząstkowe

Plan

 • Stworzenie planu treningowego i żywieniowego

 • Stworzenie harmonogramu działań

Dźwignia/dlaczego tego chcesz

 • Określenie co zyskasz jeśli schudniesz

 • Co stracisz jeśli nie schudniesz/zrezygnujesz

System nagradzania

 • Stworzenie planu nagradzania

Pomiary

 • Przed rozpoczęciem odchudzania

 • Codzienne pomiary

 • Pomiary realizacji celu

Notowanie

 • Odręczne zapisywanie celów

 • Notatki przebiegu treningów

 • Zapisywanie wyników pomiarów

Podsumowanie

Jak widzisz kwestia motywacji jest złożonym problemem. To jedna z przyczyn jej  pobieżnego traktowania lub nawet pomijania, przez większość trenerów osobistych. O wiele łatwiej jest ją przemilczeć i zrzucić na trenującego, niż wziąć odpowiedzialność za jej rozwój. Nie zaniedbaj tego kluczowego elementu odchudzania.

Siła Woli tylko na początku wystarczy Ci, aby skutecznie trenować i przestrzegać diety. Im cięższe treningi i restrykcyjniejsza dieta, tym szybciej wyczerpią się jej możliwości. Jeśli do tego momentu nie wykształcisz odpowiednich Nawyków, cały Twój wysiłek pójdzie na marne

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s