Określenie celu odchudzania

Z tego artykułu dowiesz się:

 1. Dlaczego prawidłowe wyznaczenie celu odchudzania jest tak ważne
 2. Jak wyznaczyć go poprawnie
 3. Podam też przykład prawidłowo skonstruowanego celu

Dlaczego posiadanie celu jest tak ważne

Mogło by się wydawać, że w przypadku odchudzania, rozwodzenie się nad celem nie ma większego znaczenia. Przecież każdy go ma: „chcę schudnąć do wakacji”, „chcę schudnąć 30 kg”, itp. Tego rodzaju sformułowania, są jednak zbyt ogólne, aby pomóc Ci w osiągnięciu sukcesu.

Zadaniem celu jest oddziaływanie na część mózgu, odpowiedzialną za poziom Twojej wytrwałości i motywacji. W/w przykłady, zupełnie na nią nie działają. Nie będę się jednak wdawał w szczegóły (omówie je w innym artykule). Skupię się jedynie na tym co działa.

Zasady wyznaczania celu

 1. Cel musi być określony w czasie teraźniejszym – Nieświadoma, decyzyjna część mózgu reaguje wyłącznie na czas teraźniejszy.
 2. Musi być określony w sposób pozytywny – zamiast, „nie jestem gruby” używamy zwrotu „jestem szczupły”.
 3. Powinien zawierać konkretną datę realizacji – w innym przypadku, leniwy Umysł Nieświadomy z łatwością „przekona Cię” do odłożenia go na później. To właśnie dlatego, większość osób odkłada trudne zadania na „jutro”, które często nigdy nie nadchudzi.
 4. Powinien zawierać informacje na temat sposobu jego realizacji.
 5. Oprócz celu głównego, należy też wyznaczyć cele pośrednie – stanowiące etapy na drodze do realizacji celu głównego. Dzieki temu wzrośnie Twoja wiara, w możliwość jego osiągnięcia.
 6. Cel musi być ambitny ale realny – Umysł Nieświadomy, nie zaangażuje się we wspieranie działań, przekraczających Twoje możliwości. Dlatego też lepiej jest go zaniżyć, niż przeszacować swoje siły.
 7. Cel musi być zapisany odręcznie – BEZ KARTKI I DŁUGOPISU NIE DZIAŁA. Mózg nie reaguje na komputerowy zapis (dlatego też w USA zabroniono używania komputerów do sporządzania notatek). Jedynie odręczny zapis wpłynie na wzrost Twojej motywacji.

Przykład prawidłowo sformułowanego cel

Założenia: Ustalamy cel dla osoby ważącej 120 kg, z czego 40 kg to tkanka tłuszczowa, której chce się pozbyć. Cele są tworzone 1 września 2015 roku.

Cel główny

„Do 1 stycznia 2017 roku ważę 80 kg. Prowadzę aktywny i zdrowy tryb życia. Dzięki temu świetnie wyglądam, mam mnóstwo energii i znakomite samopoczucie. – Aby to osiągnąć, 3 razy w tygodniu biegam i 3 razy chodzę na siłownie.”

Cel średnioterminowy

„Do 1 stycznia 2016 roku ważę 110 kg. Prowadzę aktywny tryb życia. Odżywiam się coraz lepiej. Dzięki temu moje samopoczucie i zdrowie uleją ciągłej poprawie. – Aby to osiągnąć realizuję swój program treningowy i co dwa tygodnie eliminuje z diety jeden szkodliwy produkt”.

Cel krótkoterminowy

„Do 1 listopada 2015 ważę 115 kg. Posiadam nawyk codziennego treningu. Dzięki temu trening sprawia mi coraz większą przyjemność. – Aby to osiągnąć, ćwiczę co najmniej 20 minut każdego dnia”

Dodatkowe wskazówki

Praca z celami

Samo ustalenie celu, na niewiele się zda, jeśli nie będziesz go sobie regularnie przypominał. Warto robić to co dziennie (np. zaraz po przebudzeniu). Wystarczy mieć kartke z zapisanymi celemi pod ręką i poświęcić minutkę na ich przeczytanie.

Powiązanie celów

Kolejną sprawą, jest powiązanie celu odchudzania z celem nadrzędnym, czyli celem Twojego życia. Chodzi o ustalenie i uświadomienie sobie, w jaki sposób pozbycie się nadwagi, przybliży Cię do jego osiągnięcia.

Przykład: Jeśli Twoim celem nadrzędnym jest długie życie, to utrata 40 kg nadwagi i zmiana stylu życia sprawią, iż unikniesz chorób układu krążenia, które są przyczyną 50% zgonów w krajach rozwiniętych. A więc w oczywisty sposób wspierasz realizację celu nadrzędnego.

Harmonogram działań

To kolejny poziom rozbijania celu głównego na drobne, proste do wykonania kroki. Są to codzienne działania, jakie powinieneś wykonać, aby osiągnąć swój ostateczny cel.

Podsumowanie

Pozbycie się kilkunasto-kilkudziesięciokilogramowej nadwagi, to bardzo ambitne zadanie. Trudno zrealizować je, bez świadomości, dokąd zmierzamy, jak wiele już zrobiliśmy i ile pracy jeszcze przed nami.

Odchudzanie to maraton. Prawidłowo sformułowany cel, pozwoli Ci utrzymać odpowiednie tempo i poziom motywacji. Cele pośrednie i cząstkowe są jak oznaczenia kolejnych kilometrów na trasie. Dzięki nim skupiasz się na pokonaniu najbliższego odcinka. W ten sposób unikasz przytłoczenia ogromem celu głównego.

„Połowa osiągnięcia celu to       

jego prawidłowe wyznaczenie.” 

Zig Ziglar

2 uwagi do wpisu “Określenie celu odchudzania

 1. Pingback: Droga do sukcesu – Jak polubić odchudzanie

 2. Pingback: Droga do sukcesu – Jak polubić odchudzanie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s