Korzyści treningu siłowego podczas odchudzania

Z tego artykułu poznasz:

  1. Korzyści płynące z wykonywania treningu siłowego podczas odchudzania
  2. Negatywne skutki treningu siłowego
  3. Poznasz sposób ich neutralizacji

Zalety treningu siłowego

1) Minimalna utrata siły i masy mięśniowej (lub nawet ich wzrost jeśli dopiero rozpocząłeś swoją przygodę ze sportem).

Siła mięśni jest ważna podczas odchudzania ponieważ dzięki niej możesz spalić o wiele więcej kalorii w czasie treningu.

Osoba, która trenuje z ciężarem 100kg musi zużyć o wiele więcej energii, niż ktoś kto wykonuje to samo ćwiczenie z 50kg obciążeniem. Osoba, która biegnie z prędkością 15km/h spali dwa razy więcej kalorii niż, gdyby biegła z prędkością 7,5km/h.

Aby zwiększyć lub utrzymać efektywność treningu musisz dbać o siłę swoich mięśni.

2) Dodatkowe kalorie spalone w okresie po treningowym.

Trening aerobowy spala tkankę tłuszczową podczas treningu. Interwały głównie w okresie po treningowym dzięki przyśpieszeniu metabolizmu. Trzecim źródłem spalanych kalorii jest po treningowa regeneracja włókien mięśniowych.

Najlepsze efekty na tym polu uzyskujemy ćwicząc siłowo. Daje nam ona dodatkowe kilkaset kalorii pobranych głównie z tkanki tłuszczowej.

3) Zachowanie jakości mięśni.

Treningi aerobowe wpływają niekorzystnie na nasze mięśnie. Prowadzą one do tworzenia się w mięśniach dodatkowych „magazynów tłuszczu”. W długim okresie drastycznie spada też wykorzystanie podskórnej tkanki tłuszczowej w czasie ćwiczeń.

Trening siłowy hamuje ten proces i prowadzi do zupełnie innych przemian. Głównym źródłem energii w treningu siłowym jest glikogen mięśniowy. Przystosowanie organizmu do  tego typu treningu polega więc na zastąpieniu niepożądanych magazynów tłuszczu, magazynami glikogenu mięśniowego.

Większa ilość glikogenu mięśniowego oznacza możliwość bardziej intensywnego i dłuższego treningu

Wady treningu siłowego

Spowolnienie metabolizmu w okresie po treningowym. Wzrostowi siły i masy towarzyszy spowolnienie metabolizmu. Wyjątkiem jest jego krótkotrwałe przyśpieszenie zaraz po treningu (nawet do 200% w ciągu pierwszych 30minut). Jednak już po 2 godzinach wraca on do normy.

Dylemat

Czy więc opłaca się trenować siłowo? Wiesz, że dzięki temu spalisz kilkaset kalorii więcej w związku z regeneracją mięśni. Jednak to interwały biegowe są najskuteczniejszą formą treningu redukcyjnego.

W związku z tym, że opierają się na przyśpieszeniu metabolizmu nie możemy sobie pozwolić na utratę korzyści z nich płynących.

Rozwiązanie

Jak więc korzystać z zalet treningu siłowego i nie zahamować efektywności interwałów biegowych? Należy kończyć trening siłowy krótką serią interwałów. Powszechnie po treningu redukcyjnym na siłowni stosuje się około 30 minut aerobów.

To podwójny błąd. Z jednej strony hamują one przyrost mięśni, a z drugiej organizm szybko się do nich przyzwyczaja i przestają wpływać na przyśpieszenie metabolizmu.

Gdy zamiast tego zakończysz trening interwałami, zarówno w kontekście wzrostu/utrzymania siły jak i przyśpieszenia metabolizmu osiągniesz o wiele lepsze rezultaty.

Cel treningu siłowego w okresie redukcji

Naszym głównym celem jest redukcja, a więc z góry zakładamy, że kwestia siły i masy mięśniowej schodzi na drugi plan. Nie możemy się więc spodziewać przyrostów w tych sferach ze względu na zmianę diety (z nadwyżki na deficyt kaloryczny) oraz przyśpieszenie metabolizmu wywołane treningami interwałowymi. Liczymy tylko na to, żeby ponieść jak najmniejsze straty.

W kwestii odchudzania, zależy nam na:

  • „wyciągnięciu” z treningu siłowego korzyści w postaci dodatkowych kalorii spalonych podczas regeneracji,
  • korzystnych zmianach jakościowych mięśni,
  • utrzymaniu fizycznych zdolności do intensywnego treningu,
  • neutralizacja szkodliwego spowolnienie metabolizmu.

Podsumowanie

Tradycyjny trening na siłę zaszkodziłby procesowi odchudzania. Zablokowałby korzyści wynikające z treningu interwałowego, które w największym stopniu decydują o końcowym efekcie i szybkości procesu odchudzania.

Możesz jednak wykorzystać go w umiejętny sposób tak, aby przyśpieszyć odchudzanie i uniknąć wielu niekorzystnych procesów związanych z redukcją. Dodatkowo uzyskasz o wiele lepiej wyglądającą sylwetkę.

             

„Ważne, by w każdym momencie

być w stanie poświęcić to, kim jesteśmy

teraz na rzecz tego, kim możemy się stać.”

                                                           Charles Dubois

Jedna uwaga do wpisu “Korzyści treningu siłowego podczas odchudzania

  1. Pingback: Trening – Jak polubić odchudzanie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s