Zalety aerobów o niskiej intensywności

          W tym artykule poznasz zalety treningu o niskiej intensywności. Dowiesz się też jak wykorzystać je w najskuteczniejszy sposób i w którym etapie odchudzania jest on najbardziej sprzyjającą formą ćwiczeń.

         

Zalety lekkiego treningu aerobowy (do 65-70% HRmax)

I – FIZYCZNE:

Dostępność

          Trening o niskiej intensywności może być wykonywany przez każdego, niezależnie od formy fizycznej, wagi i początkowych parametrów fizycznych (siły, kondycji). Również wiek nie ma większego znaczenia. Najpopularniejsze jest oczywiście bieganie, którego nie można pomijać w pierwszej fazie odchudzania.

         

Niska kontuzjogenność

          Dzięki niewielkiej intensywności unikniesz kontuzji. Początkujące osoby często starają się zrobić więcej niż to na co przygotowany jest ich organizm. Stąd zbyt wysoka intensywność i pojawiające się kontuzje.

          Twoje mięśnie posiadają o wiele większe możliwości niż stawy i ścięgna. Bardzo rzadko słyszy się np. o zerwaniu mięśni przez osobę początkującą. Za to częste są przypadki przeciążenia stawów i ścięgien.

         

Przygotowanie organizmu

          Aby uniknąć w/w kontuzji potrzebny jest czas, aby stawy i ścięgna „dostosowały się” do poziomu intensywności, którą Twoje mięśnie mogą wygenerować już od pierwszego treningu. Dlatego też nie możesz przesadzać z intensywnością i na początku powinieneś stosować w przeważającej liczbie treningów niską intensywność.

          Drugą sprawą jest rozciąganie przed/po treningu. Musisz wyrobić w sobie Nawyk rozciągania, aby uniknąć kontuzji ścięgien.

         

Długość treningu

          Niska intensywność sprawia, że możesz ćwiczyć o wiele dłużej niż przy wysokiej intensywności. Dzięki temu w początkowej fazie odchudzania możesz wygenerować w sumie większy wysiłek niż, gdybyś trenował znaczeni intensywniej ale bardzo krótko.

         

Regeneracja

          Niska intensywność nie wycieńcza tak bardzo organizmu. Mniej mikrourazów mięśni, mniejsza utrata witamin, składników mineralnych i mikro elementów pozwala skrócić czas niezbędny do całkowitej regeneracji organizmu. Zapobiega to kumulowaniu się zmęczenia i kontuzją. Możesz więc trenować częściej.

         

Spalanie tkanki tłuszczowej

          Trening o niższej intensywności umożliwia większe wykorzystanie tłuszczy na potrzeby energetyczne organizmu. Im niższa intensywność tym procentowo spalasz więcej tłuszczu. Przy intensywności na poziomie 60-70% HRmax, 60% energii będzie pobieranej z tkanki tłuszczowej.

         

II – PSYCHOLOGICZNE:

Niskie zużycie Siły Woli

          Bardzo ważne ze względów psychologicznych jest to, że im niższa intensywność tym mniej Siły Woli musisz zużyć, aby zmusić się do jego wykonania. Dzięki temu nie jesteś wykończony po treningu, a więc Podświadomość nie będzie się tak mocno buntować przed powtórzeniem treningu.

         

„Hormony szczęścia”

          Dodatkowo wzrasta poziom endorfiny, serotoniny, dopaminy, przy jednoczesnym obniżeniu poziomu kortyzolu (hormonu stresu). To sprawia, że trening w stosunkowo krótkim czasie zacznie być kojarzony przez Podświadomość z przyjemnością. Wycieńczające treningi w pierwszej fazie odchudzania to uniemożliwią.

         

Nawyk Treningowy

  • możliwość częstego ćwiczenia (dzięki szybkiej regeneracji),
  • niski poziom zmęczenia po treningu,
  • niski poziom zużycia zasobów Siły Woli,
  • automatyczna nagroda po treningowa w postaci hormonów szczęścia,
  • brak lub minimalny opór Podświadomości.

          Wszystkie te cechy sprawiają, że trening o niskiej intensywności jest najlepszy dla początkujących do wytworzenia Nawyku treningowego.

         

Wnioski

          W części poświęconej optymalnej intensywności treningu ustaliliśmy, że im intensywniejszy trening tym szybciej pozbywasz się tłuszczu. Jednak ten wniosek nie bierze pod uwagę indywidualnych możliwości fizycznych danej osoby, możliwości odniesienia kontuzji, itp.

          Aby więc móc ćwiczyć z maksymalną intensywnością musisz się najpierw przygotować. Pierwszym etapem przygotowań jest właśnie trening o niskiej intensywności rozwijający Nawyk Treningowy oraz niwelujący Twoje zaległości treningowe.

          Będzie on stanowił podstawową formę wysiłku treningowego w pierwszym i drugim miesiącu odchudzania. Z upływem czasu będziesz włączał do swych treningów coraz większą ilość intensywniejszych treningów lecz zrobisz to stopniowo.

         

Podsumowanie

          W tym artykule omówiliśmy zalety treningu o niskiej intensywności. Gdyby jednak był on bez wad nie było by sensu go zmieniać. W kolejnym artykule dowiesz się jakie negatywne efekty może on przynieść (zwłaszcza w długim okresie).

         

         

„Poddający się – nigdy nie wygrywa,

a wygrywający – nigdy się nie poddaje.”

Napoleon Hill

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s