4.1.0.1. Praktyczne zastosowanie

          Wiesz już jak magazynuje się tłuszcz oraz w jaki sposób można się go pozbyć. Teraz dowiesz się jak zastosować tę wiedzę w praktyce.

         

Niski poziom insuliny

          Musisz utrzymywać jak najniższy poziom insuliny w ciągu całego dnia. Tylko w ten sposób stworzysz warunki do wydzielania się glukagonu, który sprzyja spalaniu tłuszczu.

          W tym celu musisz spożywać posiłki o niskim IG – warzywa, chude mięso, ryby. Jedz ciemne pieczywo, makaron i ryż. Unikaj zwłaszcza słodyczy, słodzonych napojów i cukru.

         

Słodycze

Jeśli już musisz zjeść coś słodkiego to:

Rób to na pusty żołądek. Najlepiej rano lub po treningu. Dzięki temu cukier będzie wykorzystany na zaspokojenie niedoborów energetycznych więc nie zostanie zmagazynowany w tak dużej ilości.

Nie pij słodzonych napojów do posiłków. Jeśli to zrobisz to nawet jeśli Twój posiłek będzie miał niskie IG to sam napój spowoduje wyrzut insuliny i „przerobienie” zdrowego posiłku na tkankę tłuszczową

Nie jedz deserów po głównych posiłkach. Desery zwykle jemy, gdy nasze potrzeby energetyczne są już zaspokojone. Zjedz deser dwie godziny póżniej, gdy Twój organizm będzie mógł go wykorzystać na potrzeby energetyczne.

Nie dostarczaj regularnie cukru przez cały dzień. Pijąc np. słodzoną herbatę co 2h uniemożliwiasz aktywację glukagonu. To samo tyczy się podjadania słodyczy. Jeśli już musisz to zjedz je w jednym-dwóch posiłkach na pusty żołądek, a nie w ośmiu w ciągu całego dnia.

         

Posiłki około treningowe

          Gdy trenujesz, aby spalić tłuszcz nie pij w trakcie słodkich napojów energetycznych. Spowodują one natychmiastowe zablokowanie glukagonu, a przez to i spalania tkanki tłuszczowej podczas treningu.

          Po zakończonej sesji treningu redukcyjnego nie stosuj tradycyjnego uzupełnienia cukrów natychmiast po ćwiczeniach (np. zjadając banana). Zjedz posiłek o niskim IG około 30 minut po treningu wydłużając czas w którym glukagon będzie spalał tłuszcz.

         

Intensywny trening

          Intensywny trening wyczerpuje zapasy energii komórkowej i glikogenu. Uszkadza też włókna mięśniowe. To zmusza organizm do bardzo energochłonnej regeneracji.

          Pod wpływem takiego treningu Twój metabolizm niesamowicie przyśpiesza (nawet o 200% do 30 minut po treningu). Dzięki wysokiemu zapotrzebowaniu szybko spalasz dostarczone z pożywieniem węglowodany i zaczynasz pobierać energię z zapasów tkanki tłuszczowej.

          Trenuj więc bardzo intensywnie i zwiększaj swe zdolności fizyczne. Jeśli będziesz tylko truchtał nie naruszysz włókien mięśniowych, ani nie uszczuplisz zbytnio zapasów glikogenu. W tej sytuacji Twój organizm nie będzie miał czego odbudowywać.

         

Trening siłowy

          Treningi siłowe wywołują największe uszkodzenia włókien mięśniowych. Ich regeneracja trwa kilka dni i nocy. Energia z tłuszczy odgrywa w tym procesie niezwykle istotną rolę zwłaszcza podczas snu.

          Po kilku godzinach kończy się bowiem energia pochodząca z ostatniego posiłku i jedyną opcją jest jej pozyskanie z tłuszczu. Warto więc mieć w tym czasie co odbudowywać.

         

Trening interwałowy

          Trening interwałowy również narusza w istotny sposób włókna mięśniowe, choć oczywiście nie tak bardzo jak trening siłowy. Ma jednak inną dodatkową zaletę. Na bardzo długi czas podkręca metabolizm. Np. 4 minutowy trening według protokołu Tabaty (20sek. sprint, 10sek odpoczynek, razy 8 serii) może go przyśpieszyć, aż na 48h.

         

Podsumowanie

          Poznałeś główne założenia treningowe i dietetyczne jakich powinieneś przestrzegać jeśli chcesz schudnąć szybko, zdrowo i bez nadmiernych wyrzeczeń.

          Oczywiście nie musisz natychmiast wdrażać wszystkich przedstawionych tu uwag. Powinny one jednak stanowić Twój docelowy sposób odżywiania się i treningu.

         

         

„Działanie nie zawsze musi

przynieść szczęście, ale

nie ma szczęścia bez działania.”

Benjamin Disraeli

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s