System nagradzania

Z tego artykułu dowiesz się:

 1. Jak nagradzanie wpływa na Twoją motywację
 2. Czym różni się nagroda zewnętrzna od nagrody wewnętrznej
 3. Jak zarządzać systemem nagradzania
 4. Dlaczego, warto nagradzać się za wkład pracy, a nie tylko za jej efekt

Znaczenie nagrody

O naszej motywacji do działania (chęci zainwestowaniu wysiłku), decyduje wielkość nagrody jaką spodziewamy się otrzymać w zamian. Wizja potencjalnej kary (np. mandat za złe parkowanie) lub nieopłacalność inwestycji (10 zł za 8h pracy), motywuje nas do unikania danej aktywności.

Jeśli więc Twoje działania, prowadzące do zdobycia szczupłej sylwetki, będą wiązały się z nagrodą przewyższającą wkład Twojej pracy, będziesz chciał je wykonywać. Gdy uznasz, że cel nie jest wart Twego poświęcenia – zrezygnujesz.

Źródła nagród

Nagroda wywołuje w nas uczucie szczęścia. Jej źródła mogą pochodzić z zewnątrz lub z wewnątrz nas:

Źródła zewnętrzne

Mogą nimi być: rzeczy (pieniądze, przedmioty), pozytywne opinie innych ludzi (uznanie, pochwały) lub cele, które sobie stawiamy (posiadanie szczupłej sylwetki). Niestety, oceniamy ich warość w sposób subiektywny, co sprawia, iż z czasem tracą na wartości (szybko przyzwyczajamy się do dobrego).

Źródła wewnętrzne

To zachowania, wywołujące wzrost poziomu „hormonów szczęscia”. Powodują automatyczną poprawę naszego nastroju, czy tego chcemy, czy nie. Nasza subiektywna ocena, nie ma wielkiego znaczenia.

Zachowania tego typu łatwo przeradzają się w Nawyki. Skutkuje to coraz wyższą produkcją „hormonów szczęscia”. To z kolei coraz mocniej zachęca nas do ich powtarzania.

Siła Nawyków

Ciemną stroną działania Nawyków, są nałogi i uzależnienia. Możemy jednak wykorzystać ich niezwykłą siłę w konstruktywny sposób, „uzależniając się” od zdrowego stylu życia.

Wiedz, że ponad 40% codziennych czynności wykonujemy nawykowo. W związku z tym, każdy z nas jest „uzależniony” od szablonu, w którym funkcjonuje. Niestety, większość szablonów powstaje w sposób przypadkowy.

Tworzą je zwykle, destrukcyjne zwyczaje jak: wielogodzinne oglądanie telewizora, siedzenie przed komputerem, niezdrowe odżywianie, unikanie wysiłku, odkładanie na później, obgadywanie innych, itp.

Przyznasz chyba, że warto dokonać zmian w swym szablonie i „uzależnić się” od zdrowego stylu życia. Jedynym „skutekim ubocznym”, będzie utrata szkodliwych Nawyków :).

Początkujący i zaawansowani

Wewnętrzne źródła nagród, są o wiele lepszym wspraciem wytrwałości, niż źródła zewnętrzne. Korzystają z nich osoby, które przekształciły zdrowy styl życia w Nawyk.

Niestety, osoby zaczynające odchudzanie, posiadają zupełnie inny zestaw Nawyków. Zwykle są to Nawyki zachęcające do niezdrowego jedzenia i unikania wysiłku fizycznego, które sabotują próby zdobycia szczupłej sylwetki.

Strategia nagradzania

Osoba początkująca jest więc „skazana” na motywowanie się nagrodami zewnętrznymi. Dopiero po wytworzeniu nowych Nawyków przejdzie na motywację wewnetrzną. Stare Nawyki są jednak bardzo silne, a mózg będzi bronił się przed ich utratą. Możemy go jednak przechytrzyć…

Nawyk wpierający nową czyność, zostanie wytworzony tylko wtedy, gdy skojarzymy ją z przyjemnością. Trening i przestrzeganie diety, nie spełniają tego warunku w przypadku początkujących.

Kojarzenie zdrowego stylu życia z przyjemnością

Możesz je sztucznie powiązać z przyjemnością nagradzając się za ich stosowanie. Nagroda powinna następować, zaraz po zakończeniu aktywności, którą chcesz zamienić w Nawyk, tak jakby była jego rezultatem.

W przypadku treningu, sprawa jest prosta – natychmiast po jego zakończeniu, dajesz sobie nagrodę. Jeśli chodzi o dietę, to możesz nagradzać się za jej przestrzeganie w danym okresie czasu (np. w ciągu 7 dni). Jesli cały tydzień trzymałeś się zasad, nagradzasz się za to w niedzielę.

Przykładowy plan nagradzania

Oto lista przykładowych nagród, które możesz wykorzystać w swoim systemie nagradzania:

Codzienne nagrody:

 1. Smaczna przekąska po treningu
 2. Ulubiony posiłek po treningowy
 3. Gorąca kąpiel
 4. Masaż
 5. Sauna
 6. Muzyka
 7. Książka
 8. Ulubiony serial w telewizji
 9. Ulubione zajęcie/hobby
 10. Odkładanie pieniędzy zaoszczędzonych na zmianie diety

Nagrody tygodniowe:

 1. Buty do treningu
 2. Ubrania do treningu
 3. Zakup drobniejszych akcesorów, związanych z odchudzaniem (waga, skakanka, drążek, ciężarki, itp.)
 4. Wyjście do kina, restauracji, itp.

Nagrody miesięczne:

 1. Zakup droższego sprzętu: rower, bieżnia, elementy wyposażenia siłowni, akcesoria mierzące różne parametry biegu i wysiłku fizycznego (np. pulsometr)
 2. Stopniowa wymiana całej garderoby (gdy zaczniesz chudnąć stanie się to nawet niezbędne)
 3. Zakup karnetu na basen, siłownie, do klubu fitness, itp.

Nagrody kwartalne:

 1. Wycieczki
 2. Poważniejsze zakupy do domu, remont, itp., które uzależnisz od osiągnięcia okreslonego celu redukcyjnego.

Ostateczna nagroda:

 • Twoja wymarzona sylwetka, świetne samopoczucie i zdrowie :).

Nagradzanie za efekty i nagradzanie za wkład pracy

Wiele osób, korzystających z nagradzania, pomija bardzo istotny element. Konieczność nagradzania się za wkład pracy, a nie tylko za ich rezultat. To wynik jest skutkiem działań, a nie odwrotnie. Więc to działania powinny stać się Twoim Nawykiem.

Ludzie, którzy od wielu lat prowadzą zdrowy styl życia, czerpią radość głównie z działań, a nie wyników. Dlaczego? Ponieważ pozytywne zmiany (świetne samopoczucie, idealna waga, idealne zdrowie) po pewnym czasie (1-2 lata) osiągają swoje maksimum.

Jeśli zamienisz działania w Nawyk, utrzymasz swoje maksimum. Jeśli pracowałeś tylko dla wyniku, zrezygnujesz gdy dostrzeżesz brak dalszych postepów.

Podsumowanie

Nagradzanie za efekty jest ważne, ponieważ zachęca do szybszej realizacji ostatecznego celu. Jednak większośc osób zdecydowanie przesadza w tym względzie. Głodzenie się i trening ponad siły, są objawem, zbytniego skupienia się na celu.

Gdy narzucamy sobie zdrowy styl życia na siłę, nigdy nie będziemy czerpać z niego przyjemności i nigdy nie zamienimy go w Nawyk. Dlatego też, aż 95% osób po skończonej kuracji wraca do poprzedniej wagi, a większość rezygnuje przed jej zakończeniem.

Warto więc, byś nagradzał się przede wszystkim za wkład pracy. Zaprocentuje to zdecydowanie większym wzrostem wytrwałości, uprzyjemni proces odchudzania i zagwarantuje trwałość osiągniętych efektów.

         

„Nieważne skąd pochodzisz.

Ważne dokąd zmierzasz.”

Brian Tracy

Jedna uwaga do wpisu “System nagradzania

 1. Pingback: Droga do sukcesu – Jak polubić odchudzanie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s