3.4. Punkt odniesienia

           W tym artykule zajmiemy się rejestracją Twojego stanu wyjściowego. Dowiesz się jak to zrobić i jak wpływa to na Twoją motywację.

           

Co i jak rejestrować

1.Waga

           Waga to podstawowy parametr na który zwracają uwagę osoby odchudzające się. Niestety kierowanie się wyłącznie nim może być bardzo mylące.

           W początkowej fazie Twoje postępy są nadmiernie zawyżone. Przyczynia się do tego utrata:

  • wody – nawet 2litry na treningu. Najczęściej nie uzupełniasz ich w wystarczającym stopniu ponieważ pijesz tyle co zwykle.
  • masy mięśniowej – gdy zaczynasz ćwiczyć i kończy Ci się energia (bo np. ćwiczysz na głodniaka, stosujesz zbyt restrykcyjną lub niewłaściwą dietę) organizm spala Twoje mięśnie.
  • Glikogenu – w Twojej wątrobie i mięśniach znajduje się glikogen, który jest podstawowym paliwem podczas wysiłku fizycznego. Bardzo często osoby początkujące wykańczają się na treningu do tego stopnia, że jego zapasy nie mogą się w pełni zregenerować przez co z dnia na dzień jest go coraz mniej.

           

2.Obwody

           Obwody ciała są dużo lepszym miernikiem postępów. Gdy Twój obwód pasa, czy bioder spada to znak, że musi się też kurczyć tkanka tłuszczowa.

           Zanotuj więc początkowe obwody pasa, bioder, ud, ramion, itd. Aby pomiary były bardziej wiarygodne postaraj się ustalić swój stały system pomiaru, np.: mierz obwód pasa zawsze 2cm poniżej pępka.

           Obwody są najbardziej wymiernym wyznacznikiem Twoich postępów. Po kilku tygodniach, czy miesiącach zauważysz różnicę.

           

3.Zdjęcia

           Kolejna sprawa to Twój wygląd. Tak naprawdę większość osób nie przejmuje się swoją wagą lecz swym wyglądem, który jest z nią bezpośrednio związany. Zdjęcia sprzed okresu odchudzania będą Ci skutecznie przypominać jak wiele zyskujesz trenując.

           Zrób jak najwięcej zdjęć. Nagraj filmik, aby nic Ci nie umknęło. Dzięki niemu Twój przyszły sukces będzie utrwalony na zawsze.

           W każdej chwili będziesz mógł wrócić do niego, aby zmotywować się do kolejnych wyzwań. Jest to też niezwykle silna motywacja do tego, abyś nigdy nie wrócił do starych Nawyków.

           

4.Samopoczucie

           To niezwykle ważny element. Jednocześnie całkowicie pomijany przez osoby rozpoczynające odchudzanie. Wynika to z tego, iż nikt z nich nie wiąże treningu z polepszeniem samopoczucia. Wręcz odwrotnie. Większość uważa, że trening to katorga, przez którą trzeba przejść.

           

Jak mierzyć nastrój?

           Najprościej stworzyć 10 stopniową skalę, gdzie 1 oznacza maksymalnie złe, a 10 maksymalnie dobre samopoczucie. Następnie przy jej pomocy określ jak czujesz się:

  • Przed treningiem
  • Natychmiast po jego zakończeniu
  • 1h po treningu
  • w pracy
  • zaraz po przebudzeniu.

           Jeśli wszystko będzie szło dobrze to Twoje samopoczucie powinno ulegać zauważalnej poprawie. Pozytywne efekty treningu nie obejmują jedynie czasu samej aktywności. Rozładowanie stresu i podniesienie poziomu endorfin oddziałuje na Ciebie przez 24h/dobę.

           

Podsumowanie

           Posiadanie punktu odniesienia jest niezwykle ważne. Sprawia on, że wyniki Twojej pracy są mierzalne. Pozytywne zmiany stanowią natomiast nagrody, które są tak ważna dla Twojej Podświadomości, a więc i motywacji.

           Wiele osób ignoruje jednak ten fakt. To wielki błąd, ponieważ proces odchudzania jest długotrwały. Trudno jest więc zauważyć zmiany w krótkim okresie. Punkt odniesienia sprawia, że możesz dostrzec i zmierzyć nawet najdrobniejsze zmiany na lepsze.

           

           

„Musisz wiedzieć kim jesteś,

aby stać się tym kim chcesz być”

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s