Sabotujące działania Mózgu Gadziego

            Wiesz już, że Mózg Gadzi działa w ramach jak najlepszych intencji. Teraz zobaczysz jak realizuje swe funkcje dziś, gdy dawne niebezpieczeństwa i trudności straciły na znaczeniu.

           

 1.Ochrona zdrowia i życia

            Nie musisz już codziennie obawiać się o swoje życie. Mimo to Twój Mózg Gadzi cały czas wyszukuje potencjalnych zagrożeń w otoczeniu często nadmiernie je wyolbrzymiając.

            „Zagrożenia” przybrały dziś postać irracjonalnych lęków przed drobiazgami takimi jak test w szkole, trudny dzień w pracy, wygląd, czy nawet opinie lub słowa innych ludzi. Zdarzenia te mogą wywołać tak samo silne reakcje jak u naszych przodków realne zagrożenie życia.

           

Efekty

            Efektem takiego działania jest stres – praprzyczyna większości chorób. Dlaczego? Podwyższony poziom toksycznego kortyzolu i adrenaliny, nie zostaje zniwelowany poprzez fizyczną reakcję „walcz lub uciekaj”.

            Dodatkowo zmienił się czas trwania „zagrożenia”. Niegdyś trwało ono kilka-kilkanaście minut (uciekliśmy, zwyciężyliśmy w walce lub ginęliśmy). Wszystko wyjaśniało się bardzo szybko.

            Dzisiejsze „zagrożenia”, trwają przez wiele tygodni, miesięcy, czy lat. W wyniku tego większość społeczeństwa cierpi na chroniczny stres. To powoduje coraz większe problemy ze zdrowiem fizycznym i psychicznym.

           

2.Unikanie ryzyka (zmian)

            Strach przed zmianami miał sens, gdy mogły się one wiązać z ryzykowaniem życia. Dziś przybiera on zupełnie inny charakter. Mózg Gadzi ocenia zmiany poprzez pryzmat swoich celów (jak największa i najszybsza korzyść w zamian za minimalny nakład pracy).

            Co to oznacza? Że wspiera głównie zmiany na gorsze (używki, bierność, bezproduktywne rozrywki, itp.). Zmiany takie jak:

  • praca nad sobą,
  • nauka,
  • rozwój osobisty,
  • ćwiczenia fizyczne,
  • zdrowe odżywianie,
  • poznawania nowych rzeczy, kultur, miejsc, ludzi
  • podejmowanie wyzwań
  • realizowanie ambitnych celów

są uznawane za niekorzystne. Dlaczego? Ponieważ wiążą się z dużym nakładem energii i obietnicą korzyści w dalekiej przyszłości.

            Tylko, gdy jakiś silny nadrzędny bodziec zmusza nas do konstruktywnych zmian (np. zagrożenie życia, zdiagnozowana choroba) podejmujemy próbę działania.

           

3.Poszukiwanie i natychmiastowa konsumpcja zasobów

            Dziś zdobywanie pożywienia nie wymaga praktycznie żadnego wysiłku. Zagrożenie, że ktoś odbierze Ci pokarm również zniknęło. Tak więc i tu działania Mózgu Gadziego stały się zbędne. Niestety on nadal je realizuje…

           

Efekty

            Mózg Gadzi widząc otaczające nas zasoby nieustannie wytwarza w nas pragnienie ich posiadania. Ulegając mu kupujemy i konsumujemy więcej niż jest nam potrzebne.

            Nasze „chcenie” zupełnie rozjechało się z rzeczywistymi potrzebami i zdrowym rozsądkiem.

            Skrajną wersją natychmiastowej konsumpcji jest kupowanie na kredyt. Dziś możesz „zjeść” zdobycz w której upolowanie nie włożyłeś jeszcze żadnego wysiłku fizycznego (robisz to dopiero przy spłacie).

           

4.Oszczędzanie energii

            Oszczędzanie energii przejawia się dziś skłonnością do lenistwa. To dlatego nie chce Ci się trenować, a gdy zaczynasz, Mózg Gadzi silnie protestuje. Dla niego to marnowanie zasobów.

            Trening i dieta mają dać Ci wymarzony wygląd (nagrodę) w nieokreślonej dla Mózgu Gadziego przyszłości. Zdrowie, które dzięki nim zdobędziesz jest natomiast zapobieganiem zagrożeniu. Mózg Gadzi odpowiada wyłącznie na zagrożenia, które już Cię dotknęły.

           

5.Wyszukiwanie atrakcyjności w otoczeniu

            W dzisiejszych czasach wyszukiwanie odbywa się głównie poprzez powierzchowną i subiektywną ocenę dostępnych zasobów. Dlatego przy dokonywaniu wyborów często kierujemy się wyglądem, a nie użytecznością produktów.

            Mózg Gadzi preferuje atrakcyjność oczywistą – taką która da większe natychmiastowe efekty i będzie wymagać jak najmniejszego wkładu pracy. Dlatego bardziej atrakcyjne wydaje się:

– zjedzenie pączka dające chwilowy skok endorfin, który z czasem będzie coraz mniejszy i będzie trwał krócej, niż

– 10 minutowy bieg generujący z czasem coraz więcej endorfin (których poziom utrzymuje się coraz dłużej).

           

Podsumowanie

            Jak widzisz Mózg Gadzi przysparza Ci dziś wielu problemów. Liczne kłopoty, których doświadczasz są wynikiem jego działania. Nie jest to jednak sytuacja bez wyjścia.

            Popatrz na nią też z innej strony. Przekonałeś się jak jest on skuteczny w tym co robi. Musisz więc tylko nauczyć się jak „podrzucać” mu swoje ambitne cele. On zajmie się ich skuteczną realizacją.

           

           

„Darmowy lunch zdarza się

tylko w pułapkach na myszy”

John Capuzzi

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s