2.3.2.2. Notowanie w diecie

            W tym artykule przedstawię Ci eksperyment związany z wpływem notowania na proces odchudzania. W bezdyskusyjny sposób udowadnia on, że notowanie jest jednym z najskuteczniejszych metod trwałej zmiany diety.

            

Potrzeba

            W 2009 roku Narodowy Instytut Zdrowia USA zlecił przeprowadzenie badań. Miały one na celu identyfikacje skutecznej formy zmiany Nawyków Żywieniowych u ludzi mających poważne problemy z otyłością.

            Konsekwencją tego badania była ocena istniejących metod odchudzania. Wnioski tej analizy brzmiały w następujący sposób.:

„Analiza dotychczasowych metod, propagowanych przez lekarzy i dietetyków, dała jednoznaczne wyniki. Wprowadzanie radykalnych zmian było zupełnie nieskuteczne. Większość osób po zakończonej kuracji wracała do poprzednich nawyków i wagi.”

           

Poszukiwanie rozwiązania

            Następnym krokiem Instytutu było poszukiwanie skutecznej metody walki z otyłością. Jedyną z testowanych metod było wykorzystanie notowania.

            Aby zapewnić rzetelność i wiarygodność badań „odizolowano” notowanie od innych czynników mających wpływ na odchudzanie. Założenia eksperymentu były następujące:

  • Eksperyment przeprowadzono na grupie 1600 otyłych osób.
  • Ich jedynym zadaniem było notowanie przez przynajmniej jeden dzień w tygodniu tego co jedzą.
  • Badanym nie nakazywano aktywności fizycznej.
  • Nie nakazywano ograniczenia liczby spożywanych kalorii, czy też eliminowania niezdrowych posiłków.

           Jak widzisz badanym nie narzucono drastycznych zmian. Postawiono minimalne wymagania. Nie motywowano też w żaden sposób do odchudzania.

            

Przebieg

            W początkowej fazie eksperymentu wielu uczestników miało problemy z regularnym i dokładnym spisywaniem swoich posiłków. Wynikało to z początkowego oporu Podświadomości.

            Z biegiem czasu większość z badanych zaczęła się jednak stosować do zaleceń. Niektórzy zaczęli nawet prowadzić codzienną ewidencję. Stało się tak, gdyż wykształcili Nawyk notowania.

           

Wyniki

            Po 6 miesiącach ludzie, dla których codzienne notowanie stało się Nawykiem stracili dwa razy więcej kilogramów niż osoby, które tego nie robiły. Notowanie pozwoliło im dostrzec różnego rodzaju szkodliwe schematy (np. podjadanie słodyczy o określonych godzinach).

            Dzięki temu łatwiej było im je wyeliminować (np. poprzez zaopatrzenie się w owoce i zdrowe przekąski). Kolejnym zachowaniem, które wykształciło się u badanych osób było planowanie posiłków z wyprzedzeniem.

           

Wnioski

         Bardzo ważne jest zdanie sobie sprawy z rozmiarów własnego objadania się. Gdy zobaczysz jak niezdrowo wygląda Twój codzienny jadłospis w naturalny sposób będziesz starał się wprowadzać w nim pozytywne zmiany. Dlaczego?

            Trudno jest nam pogodzić się z tym, że codziennie popełniamy te same błędy żywieniowe. To podważa naszą samoocenę, w której obronę jesteśmy w stanie zaangażować mnóstwo energii.

            Osoby biorące udział w eksperymencie nie miały za cel walki ze swoją otyłością. Nie ćwiczyły. Nie notowały też od samego początku wszystkiego co jedzą. Stosowały więc to narzędzie w mało efektywny sposób.

            Uczonym chodziło o uniknięcie sytuacji, w której ich presja i narzucony cel, w sztuczny sposób motywowały by badanych do zmian. Uniknęli w ten sposób sytuacji, że po zakończeniu eksperymentu i zniknięciu zewnętrznej motywacji, badani wrócili by do starych zwyczajów.

            

           Jak to działa

            Gdy zapisujesz musisz przyznać się do słabości – co wywołuje w Tobie dyskomfort. Jedynym sposobem, aby pozbyć się wyrzutów sumienia jest wprowadzenie zmian. Za unikanie negatywnych sytuacji i emocji odpowiada Podświadomość.

            Aby skutecznie realizować ten cel musi się ona zaangażować w zmianę Twoich Nawyków Żywieniowych. Zaczynasz więc odczuwać naturalną motywację do ich wprowadzania.

            Skuteczność tej metody wynika też z faktu, iż unikanie bodźców negatywnych motywuje do działania pięciokrotnie silniej, niż dążenie do pozytywnych zmian.

            

Podsumowanie

            Jak widzisz notowanie jest niezwykle skutecznym narzędziem odchudzania. Ty zastosujesz je w połączeniu z innymi metodami wzmacniającymi motywację i wytrwałość. Oprócz tego będziesz trenował co spotęguje pozytywne efekty procesu odchudzania.           

          

              

„Weź życie we własne ręce. I co się

wtedy stanie? Coś strasznego:

nie będzie kogo obwiniać.”

Erica Jong

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s