2.5. Cele cząstkowe

Jednym z Twoich zadań z dziedziny motywacji, które wykonasz tworząc Nawyk treningowy to zwiększenie liczby celów/nagród do których dążysz. Pamiętaj, że Mózg Gadzi preferuje cele krótkoterminowe. Trudno zachęcić go do wysiłku, za który ma dostać zapłatę za rok czy dwa.

 W związku z tym musisz zrobić coś ze swoim celem, aby był bardziej zachęcający dla Twojej Podświadomości. Takim sposobem jest podzielenie celu głównego na cele cząstkowe. Kolejnym krokiem jest stworzenie harmonogramu realizacji poszczególnych celów cząstkowych (plan treningowy na każdy dzień).

           

Zalety „poszatkowanego” celu

 W ten sposób dzielisz swój ogromny cel, na coraz mniejsze kawałeczki. Pozwalasz sobie na czerpanie satysfakcji z każdego dnia w którym udało Ci się zrealizować część dużego planu. To ogromna motywacja do działania. Dodaje Ci pewności siebie i przekonanie, że osiągniesz sukces.

Odnosisz też inną korzyść. Na poziomie świadomym możesz przekonać się do czegokolwiek – wystarczy Ci tylko logiczne uzasadnienie. Umysł nieświadomy jest jednak bardziej sceptyczny. Im większy cel przed nim postawisz tym mniejsza będzie jego wiara, że jest możliwy do osiągnięcia.

Co innego, gdy dzielisz go na drobne zadania i prezentujesz sposób ich łatwego wykonania. Spójrz na porównanie dwóch sposobów realizacji celu:

  1. „Będę mało jadł, dużo ćwiczył i schudnę 50 kg w rok” – trudno w to uwierzyć skoro nigdy czegoś podobnego nie zrobiłeś i mało komu się to udaje.
  2. „Będę ćwiczył 3 razy w tygodniu na siłowi i 3 razy biegał. Co tydzień zamienię jeden szkodliwy produkt ze swojego jadłospisu na zdrowy. Będę chudł 1kg co tydzień”

Jak widzisz bardziej realne wydaje się chudnąć 1kg na tydzień, niż 50 kg w ciągu roku. Podświadomość lubi wiedzieć co i w jaki sposób ma robić, oraz co dostanie za każdy zrealizowany krok.

           

Obawa przed osłabieniem wartości celu

Nie obawiaj się, że rozdrobnienie sprawi, iż ogólna wartość celu spadnie. Jest wręcz odwrotnie. Wartość celu głównego jest Twoją subiektywną oceną poziomu szczęścia, jaki spodziewasz się uzyskać PO jego zrealizowaniu.

Niestety, gdy ma to już miejsce bardzo często okazuje się, że nasze szczęście trwa o wiele krócej i jest mniejsze niż się spodziewaliśmy. Dzieje się tak dlatego, że nasz mózg bardzo szybko przyzwyczaja się do dobrego. Do pozytywnych zmian przyzwyczajamy się pięciokrotnie szybciej niż do negatywnych.

A teraz dobra wiadomość. Jak się wykazały badania, nasz mózg ma o wiele więcej środków do wywoływania w nas uczucia szczęścia za wykonywanie działań prowadzących do celu. Czyli za gonienie króliczka możemy dostać o wiele więcej niż za jego złapanie.

Niestety większość z nas nie potrafi skorzystać z tego silnego źródła motywacji. Bardzo często odkładamy zadowolenie ze swych działań na czas, gdy osiągniemy nasz cel główny. Skupiamy się wyłącznie na wyrzeczeniach i poświęceniu przez co kojarzymy trening i zdrowe odżywianie z cierpieniem.

To gigantyczny błąd zniechęcający nas do kontynuowania działań. Aby tego uniknąć naucz się dzielić cel na drobniejsze i ciesz się z realizacji każdego z nich.

        

Każdy mały sukces to powód do radości

Wielkie cele do których dążymy nie powinny być naszym jedynym źródłem radości. Nie możemy odkładać szczęścia na później ponieważ to ono nas napędza. Im bardziej będziesz cieszył się z każdego udanego dnia na drodze do Twojej wymarzonej sylwetki tym bardziej wzrośnie Twoja motywacja i jakość działań.

           

Podsumowanie

Duża ilość małych celów da Ci mnóstwo okazji do radości i satysfakcji. Suma szczęścia, którego dzięki temu doświadczysz, będzie wielokrotnie większa, niż ta wynikająca z dojścia do ostatecznego celu.

Wyobrażasz sobie sytuację, że chcąc schudnąć 50 kg po zrzuceniu 45 kg nadal wstrzymujesz się ze świętowaniem? Twoje cele cząstkowe powinny więc dotyczyć nie tylko diety i treningu. Muszą obejmować również nagrody za każdy krok, który wykonasz.

„Ludzie są dokładnie tak

szczęśliwi, jak myślą, że są.”

Abraham Lincoln

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s