Pętla Nawykowa

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Czym jest Pętla Nawykowa
  • Z jakich elementów się składa
  • Jak możesz przekształcić ją, ze szkodliwej we wspierającą
  • W jaki sposób ulega wzmocnieniu i jaką rolę odgrywa w tym „Pragnienie”

 

W tym artykule rozłożymy Nawyk (Pętlę Nawykową) na czynniki pierwsze. Będziesz mógł łatwiej dostrzec schematy, którym podlega Twoje codzienne życie. Dzięki temu przejmiesz nad nimi większą kontrolę.

             

Konstrukcja Pętli Nawykowej

             Proces nawykowego działania składa się z trzech etapów składających się na Pętlę Nawykową: wskazówki, zwyczaju i nagrody oraz pragnienia – czynnika odpowiedzialnego za jej „zapisanie” i wzmacnianie.

             

Wskazówka

             Wskazówka stanowi pierwszy element Pętli Nawykowej. Wymaga interpretacji sytuacji na poziomie świadomym (przez Korę Nową). Wiąże się to z koniecznością użycia zasobów Silnej Woli do przeprowadzenia kalkulacji i podjęcia właściwej decyzji. Jeśli dana sytuacja oraz wybory i działania będące jej następstwem powtarzają się wystarczająco często, Mózg Gadzi decyduje o zapisaniu ich sekwencji. W taki sposób zaczyna tworzyć się Nawyk.

             Od tego momentu, gdy dana sytuacja (wskazówka) znów się powtórzy natychmiast będzie się w nią angażować Podświadomość „odpalając” zapisany program decyzji i działań. W ten sposób Kora Nowa zostaje odciążona.

             Przykładem może być stosowanie się do sygnalizacji świetlnej i znaków drogowych. Tysiące razy powtarzaliśmy te same decyzje. Na początku było to bardzo trudne zadanie ponieważ za każdym razem musieliśmy wszystko od początku analizować.

             Wydłużało to proces decyzyjny i szybko wyczerpywało nas psychicznie. Jednak już po kilku miesiącach, tworzenia się Nawyku nasze wcześniejsze problemy po prostu zniknęły. Nawyk został zapisany i zautomatyzował nasze zachowania.

             

Zwyczaj

             Jest etapem wykonywanym automatycznie przez Podświadomość. Zwyczaj to nie tylko fizyczne działanie jak np. automatyczne ruchy kierownicy i zmiana biegów podczas jazy samochodem. Zwyczaj może być też reakcją emocjonalną jaką odczuwamy w danej sytuacji.

             Przykładem może być stres przed wizytą u dentysty. Nawet jeśli przyszliśmy tylko na wizytę kontrolą i na poziomie racjonalnym zdajemy sobie sprawę, że nie doświadczymy żadnego bolesnego zabiegu odczuwamy negatywne emocje. W wyniku skojarzenia wizyty u dentysty z bólem powstał w nas Nawyk wytwarzania hormonów stresu blokujących ośrodki bólu. Wskazówką jest tu poczekalnia przed gabinetem dentystycznym. Aktywuje on zwyczaj – produkcję kortyzolu, adrenaliny i noradrenaliny.  Efektem jest odczuwanie gorszego samopoczucia na poziomie świadomym.

             Zwyczaj może mieć też charakter umysłowy. Np. gdy usłyszysz pytanie o wynik działania 5 razy 5, natychmiast pojawi się w Twojej głowie obraz liczby 25. Nie musisz więc nadwyrężać zasobów Silnej Woli. Analiza jest niepotrzebna ponieważ wskazówka: „5 razy 5” aktywuje zwyczaj – obraz liczby „25” w Twojej głowie.

              

Nagroda

             Nagroda to kulminacyjny punkt każdego zwyczaju. Jest ona również powodem dla którego powstają nasze Nawyki. Nieświadoma część mózgu działa zawsze mając na uwadze Twoje dobro. W związku z tym jeśli przekształca jakieś działanie w Nawyk musi wiązać z nim wymierne korzyści.

             Jeśli więc w następstwie wykonania danej czynności w naszym mózgu zaczną wytwarzać się hormony szczęścia (endorfina, serotonina, dopamina) to będzie ona chętniej zamieniona w Nawyk. Im większa i szybsza nagroda tym silniejszy i trwalszy będzie Nawyk prowadzący do jej otrzymania.

             Wszelkiego rodzaju używki opierają się właśnie na tej zasadzie. Wszystkie przyczyniają się do natychmiastowego dużego skoku w/w hormonów co sprawia, że bardzo chętnie sięgamy po nie ponownie.

                          

Pragnienie

             Oprócz 3 etapów składających się na „Pętlę Nawyku” istnieje jeszcze jeden ważny element – Pragnienie. Pragnienie to nieodparta chęć podjęcia określonych działań motywowana wizją spodziewanej nagrody. Decyduje ono o utrwaleniu Nawyku, jego Sile i szybkości z jaką będzie się wzmacniał.

             Jedną z cech pragnienie jest to, że gdy nie zostanie zaspokojone pojawiają się w nas negatywne emocje w postaci hormonów stresu. Przykładem mogą tu być osoby uzależnione od różnego rodzaju nałogów. Jeśli palacz nie zapali papierosa odpowiednio szybko, to wkrótce zaczyna narastać w nim stres i negatywne emocje.

             

Podsumowanie

             Wiesz teraz czym dokładnie jest Nawyk. Jak widzisz obowiązują go bardzo ścisłe zasady. Już wiesz, że samo mechaniczne powtarzanie danej czynności może wytworzyć u Ciebie Nawyk. Jednak nie to jest naszym ideałem. Dążymy do wytworzenia Postępującego Nawyku Treningowego.

             Bardzo ważna jest więc praca nad wytworzeniem Pragnienia. Jego siła zależy natomiast od nagrody związanej z treningiem. Musisz więc położyć szczególny nacisk na nadanie jej jak największej wartości.

             Jeśli zaniedbasz stronę psychologiczną treningu wcześniej, czy później odezwą się w Tobie stare Nawyki, których chcesz się pozbyć na rzecz aktywnego trybu życia. Bardzo ważny jest więc właściwy kierunek Twojej pracy. Nie popełnij błędu 95% osób i podążaj prosto do celu nie tracąc energii na brnięcie w ślepe zaułki.

             

             

„Jeśli to, co robisz nie zbliża

Cię do Twoich celów, to 

znaczy, że Cię od nich oddala.”

  Brian Tracy

3 uwagi do wpisu “Pętla Nawykowa

  1. Pingback: Tworzenie Nawyku Treningowego – Psychologia Sukcesu w Odchudzaniu

  2. Pingback: Zasady tworzenia Nawyku Treningowego – Jak polubić odchudzanie

  3. Pingback: Zasady tworzenia Nawyku Treningowego – My Blog

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s