2.3. Cel treningowy

Jednym z podstawowych warunków zdobycia szczupłej sylwetki jest poprawne określenie celu treningowego. Z tego artykułu dowiesz się jak to zrobić. Dla ułatwienia przedstawię też przykład. Dopasowanie go do Twoich indywidualnych potrzeb nie powinno przysporzyć Ci wielkich trudności.

Podstawowe zasady wyznaczania celów

  1. Cel musi być określony w czasie teraźniejszym – Podświadomość reaguje tylko na czas teraźniejszy)
  2. Musi być określony w sposób pozytywny – zamiast, nie jestem gruby używamy zwrotu jestem szczupły. Podświadomość pomija zaprzeczenie przy odbiorze Twoich intencji.
  3. Musi zawierać dokładną datę realizacji.
  4. Powinien zawierać podstawowe informacje na temat sposobu realizacji.
  5. Cel główny powinien być podzielony na cele cząstkowe. Im mniejszy cel tym łatwiej uwierzyć Ci, że możesz go osiągnąć. Wiara ta jest podstawą Twojej motywacji. W związku z tym warto podzielić cel główny na cele cząstkowe.
  6. Cel musi być ambitny ale realny – dlatego pierwsze cele cząstkowe nie powinny być zbyt trudne (musi uwierzyć, że są w Twoim zasięgu)
  7. Cel musi być zapisany odręcznie i przypominany – BEZ RĘCZNEGO ZAPISANIA NIE ZADZIAŁA!

Przykład

Podstawowe założenia: Osoba ważąca 120 kg, z czego 40 kg to tkanka tłuszczowa, której chce się pozbyć. Cele są tworzone 1 września 2015 roku.

Perspektywa czasowa celów związanych z odchudzaniem jest stosunkowo krótka. Właściwy trening i dieta pozwolą Ci w ciągu 1-2 lat pozbyć się niemal każdego poziomu nadwagi.

Cel główny

„Do 1 stycznia 2017 roku ważę 80 kg. Prowadzę aktywny tryb życia biegając 3 dni w tygodniu i chodząc 3 razy w tygodniu na siłownię. Dzięki temu świetnie wyglądam, mam mnóstwo energii i znakomite samopoczucie. Odżywiam się zdrowo i smacznie co sprawia, że moje zdrowie jest wyśmienite.”

Aby to osiągnąć notuję przebieg wszystkich swoich treningów. Regularnie wyznaczam sobie nowe cele treningowe, których realizacja daje mi ogromną satysfakcję.

Cele średnioterminowe

„Do 1 stycznia 2016 roku ważę 110 kg. Prowadzę aktywny tryb życia realizując swój program treningowy. 3 razy w tygodniu ćwiczę interwałowo, 2 razy trenuję na siłowni i raz w tygodniu biegam 10 km. Przestrzegam swojego programu żywieniowego, który sprawił, że moje zdrowie i samopoczucie są zdecydowanie lepsze.”

Aby zrealizować ten cel wyeliminuje z diety jeden szkodliwy produkt co dwa tygodnie.

Cele krótkoterminowe

„Do 1 listopada 2015 wyrobiłem w sobie Nawyk Treningowy co sprawia, że ćwiczę z narastającą przyjemnością, a moje treningi są coraz intensywnie. Moja waga spadła do 115 kg. Wyeliminowałem z diety Fast-foody i ograniczyłem spożycie słodyczy. Jem 5 posiłków dziennie, a 3 z nich zawierają warzywa. Zamieniłem tłuste wędliny i mięsa na chude produkty i ryby.”

Aby zrealizować ten cel, niezależnie od nastroju i zmęczenia, ćwiczę co najmniej 20 minut każdego dnia. Codziennie rano mierzę i zapisuję swoją wagę oraz obwód pasa.

Elastyczność celu

Wyznaczone cele mają zmotywować Cię do działania, a nie ograniczać. Jeśli więc zrealizujesz dany mikrocel szybciej to możesz zmodyfikować daty realizacji kolejnych.

To samo dotyczy sytuacji odwrotnej. Gdy dostrzegasz, że postawiłeś sobie zbyt ambitny cel możesz go urealnić dając sobie więcej czasu na jego realizację.

Podsumowanie

Przypominaj sobie o celu co najmniej raz dziennie. Najlepiej jeśli przeczytasz go każdego ranka zaraz po przebudzeniu oraz przed snem. Im częściej będziesz to robił tym szybciej i mocniej zostanie on wyryty w Twojej Podświadomości. Gdy już Ci się to uda zacznie ona robić wszystko, abyś go zrealizował.

           

„Połowa osiągnięcia celu to

jego prawidłowe wyznaczenie.”   

Zig Ziglar

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s