2.3. Motywacja

             Motywacja jest najważniejszym elementem budowy Nawyku Treningowego. To od niej zależy Twoja chęć lub niechęć do ćwiczeń. Z tego artykułu dowiesz się czym tak naprawdę jest motywacja i jakie są jej źródła.

             

Czym jest motywacja

             Poziom motywacji wyraża Twoją chęć do wykonywania danej czynności. Zależy więc od tego, czy wiąże się ona z nagrodą, czy karą. Im większej nagrody się spodziewasz tym bardziej jesteś skłonny zaangażować się w daną aktywność.

             Poziom motywacji jest więc równy nagrodzie jakiej oczekujesz za wykonanie danej czynności. Nagroda może mieć charakter zarówno materialny (wynagrodzenie za pracę, itp.) jak i niematerialny (satysfakcja z przebiegnięcia określonego dystansu, itp.)

             Niezależnie od formy jest ona postrzegana w bardzo subiektywny sposób. Dla jednej osoby 5000 zł może być bardzo motywujące, dla innej prawie wcale. Nasze subiektywne nastawienie ma więc decydujący wpływ na poziom odczuwanej motywacji.

              

Dwa rodzaje motywacji

1. Naturalna motywacja

             Naturalna motywacja odpowiada za Twoją długookresową wytrwałość. Stanowi trwały, wyjściowy poziom Twojej chęci do wykonania danej czynności. Jest to motywacja generowana przez Podświadomość. Jej źródło w postaci nagrody wynika więc z celów i dążeń Mózgu Gadziego.

             Siła naturalnej motywacji jest niewyczerpywalna. Z tego właśnie względu to jej wytworzenie jest Twoim głównym celem. Towarzyszy ona każdemu kto z powodzeniem realizuje długookresowe plany wymagające dużego i długotrwałego nakładu pracy.

             Najsilniejszym źródłem naturalnej motywacji jest Nawyk. Gdy przekształcisz trening w działanie Nawykowe, Twój mózg będzie automatycznie generował hormony szczęścia (stanowiące nagrodę) w związku z aktywnością fizyczną.

Twoja naturalna motywacja będzie narastać wraz ze wzmacnianiem się Nawyku.

             

2. Sztuczna motywacja

             Sztuczna motywacja jest generowana przez Korę Nową. Jej poziom zależy od Twoich bieżących myśli. Ulega więc ciągłym wahaniom, wymaga wysiłku umysłowego i skupienia. Gdy zasoby Silnej Woli zostają wyczerpana, motywacja ta natychmiast znika (np. gdy zawodnik schodzi z trasy).

             Możemy więc podnieść ją bardzo wysoko jednak na stosunkowo krótki czas. Czynią tak np. sportowcy w czasie trwania zwodów i treningów.

             Sztuczna motywacja nie stanowi jednak stałego bodźca do działania. Służy jedynie do jednorazowego, wykrzesania z siebie wszystkiego co mamy.

             

Motywacyjna pułapka

             Gdy zaczynasz się odchudzać masz często przesadnie optymistyczne wyobrażenia na temat:

  • swoich możliwości,
  • czasu niezbędnego do osiągnięcia celu,
  • wysiłku jaki będziesz musiał wykonać.

             Pozytywna strona tego mylnego przekonania jest taka, że zyskujesz ogromnego motywacyjnego kopa. Minusem jest to, że jest to wyłącznie sztuczna motywacja.

             Trenujesz więc wykorzystując wszystkie rezerwy fizyczne organizmu co przy okazji wytwarza wewnętrzny opór. Początkowo zawyżona sztuczna motywacja z łatwością go jednak zagłusza.

             W ten sposób wpadasz w pułapkę. Wycieńczające treningi obniżają poziom Twojej naturalnej motywacji do ćwiczeń. Na poziomie podświadomym zaczynają się one coraz silniej kojarzyć z nieprzyjemnością.

             W rezultacie po kilku tygodniach – miesiącach sztuczna motywacja wygasa, a naturalna jest na ujemnym poziomie. Zbudowałeś motywacje do nie ćwiczenia. Nagrodą za nie ćwiczenie jest dla Podświadomości uniknięcie fizycznego wyczerpania i bólu.

             

Od sztucznej do naturalnej motywacji

             Na początku poziom Twojej naturalnej motywacji znajduje się na ujemnym lub co najwyżej neutralnym poziomie. Mózg Gadzi nie chce, abyś ćwiczył ponieważ marnujesz w ten sposób cenne zapasy tłuszczu i niepotrzebnie się męczysz. Jesteś więc w większym lub mniejszym stopniu zmotywowany, aby nie ćwiczyć.

             Aby zmienić ten stan musisz użyć sztucznej motywacji do budowy Nawyku zamiast marnować ją na wycieńczające treningi. Im silniejszy Nawyk tym więcej naturalnej motywacji i mniejsze zużycie sztucznej. W rezultacie możesz trenować coraz ciężej, dłużej i efektywniej.

              

Podsumowanie

             W ciągu pierwszych 30 dni skupisz się na budowie Nawyku Treningowego, który wygeneruje w Tobie niewyczerpywalne zasoby naturalnej motywacji. Aby to zrobić skutecznie:

  • ustalisz swój cel główny, cele cząstkowe i harmonogram treningu
  • zarejestrujesz swój stan początkowy: zdjęcia, obwody, waga, samopoczucie
  • będziesz dokonywał codziennych pomiarów wagi i obwodu w pasie
  • zwiększysz atrakcyjność celu (poznasz korzyści wynikające z treningu i zagrożenia wynikające z braku aktywności fizycznej)
  • stworzysz system nagradzania się za kolejne treningi oraz osiąganie kolejnych celów treningowych.

             W kolejnych artykułach przedstawię dokładniej w/w narzędzia motywacyjne. Za ich pomocą w ciągu około 30 dni stworzysz naturalną motywację do treningu gwarantującą Ci zdobycie wymarzonej sylwetki.

             

             

 „Jesteś jedyną osobą na świecie,

która może wykorzystać Twój potencjał”

Zig Ziglar

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s