2.4. Powiązanie celu treningowego z celem nadrzędnym

Gdy określisz już cel treningowy musisz nadać mu jak największą wartość. Jak to zrobić? Musisz powiązać go z Twoimi celami nadrzędnymi (życiowymi), których realizacja jest najważniejsza z punktu widzenia Twoje Podświadomości. Z tego artykułu dowiesz się jak to zrobić.

Jeśli realizacja celu treningowego będzie wspomagała osiągnięcie Twojego celu nadrzędnego Podświadomość przeznaczy na jego realizację większe siły.

           

Konkurencyjne cele

W każdym momencie realizujesz wiele mniejszych i większych celów o charakterze: konstruktywnym, neutralnym i destrukcyjnym. Wszystkie one konkurują o te same zasoby motywacji będące w dyspozycji Podświadomości.

Są one przydzielane proporcjonalnie do znaczenia jakie dany cel posiada z punktu widzenia Mózgu Gadziego. Największą wartość mają Twoje Cele Nadrzędne. Są to cele, których realizację utożsamiasz z osiągnięciem sukcesu życiowego i które jak sądzisz pozwolą Ci osiągnąć maksymalny poziom szczęścia.

Poniżej przykłady powiązania celu treningowego z kilkoma najpopularniejszymi celami nadrzędnymi, które mogą kierować Twoim życiem.

           

Dzieci

Jeśli Twoim celem nadrzędnym jest szczęście Twoich dzieci to na pewno nie chciałbyś, żeby miały te same problemy z nadwagą, które dotykają Ciebie. Niewątpliwie też zdajesz sobie sprawę, że ich życie będzie o wiele szczęśliwsze jeśli unikną Twoich błędów prowadząc aktywny tryb życia i zdrowo się odżywiając.

Aby tak się stało nie wystarczy jednak samo Twoje gadanie i pouczanie. Dobrze wiesz, że dzieci biorą przykład z rodziców – z tego co robią, a nie mówią. Jeśli więc trenujesz to i one zaangażują się o wiele chętniej w sport. Im więcej czasu spędzają na aktywności fizycznej tym mniej stracą przed telewizorem, czy komputerem.

Sport jest jednym z najwartościowszych hobby jakie możesz w nich zaszczepić. Ich zdrowie i samopoczucie będą o wiele lepsze. Sport buduje też cechy charakteru, takie jak: wytrwałość, ambicja, solidność, uczciwość i wiele innych niezbędnych do odniesienia życiowego sukcesu. Mają więc bardzo duże znaczenie dla ich przyszłości. Dodatkowo wspólne uprawianie sportu ma pozytywny wpływ na budowanie silnych więzi.

           

„Są dwie trwałe rzeczy, które możesz

dać w spadku swoim dzieciom:

 pierwsza to korzenie – druga to skrzydła.”

Hodding Carter, Jr.

            

           

Zdrowie

Całkiem możliwe, że trafiłeś tu właśnie dlatego, że niepokoi Cię obecny stan zdrowia spowodowany otyłością. A może obawiasz się rozwoju chorób z nią związanych. Jeśli Twoim celem nadrzędnym przynajmniej na tą chwilę jest zdrowie to masz ułatwione zadanie.

Jest ono całkowicie zależne od poziomu Twojej aktywności fizycznej i sposobu odżywiania. Dzięki właściwemu stylowi życia możesz całkowicie zabezpieczyć się przed chorobami serca i układu krążenia, które są przyczyną ponad 50% zgonów.

Twój układ odpornościowy „wyłącza” się pod wpływem stresu, który jest spowodowany podwyższonym poziomem kortyzolu we krwi. Dzięki aktywności fizycznej i odpowiedniej diecie pozbędziesz się go przez co będziesz mniej podatny na choroby.

Nowotwory są kolejną plagą naszych czasów. Stres, złe odżywianie i nałogi tworzą środowisko, które sprzyja jego rozwojowi – zakwaszają Twoje ciało. Możesz jednak w stosunkowo krótkim czasie całkowicie zmienić tą sytuację podwyższając poziom PH swojego organizmu poprzez:

  • aktywność fizyczną (likwiduje stres),
  • spożywanie warzyw zielonych i innych produktów o wysokim PH
  • wyeliminowanie niektórych produktów (głównie słodyczy i tłuszczów trans)
  • pozbycie się nałogów (które jest łatwiejsze, gdy trenujesz wzmacniając Siłę Woli)    

Finanse

Również w tej dziedzinie sport odgrywa bardzo istotną rolę. Dzięki niemu wzmacniasz i budujesz cechy niezbędne dla efektywnego wykonywania dowolnej pracy.

Masz więcej energii, pracujesz wydajniej, Twoja kreatywność rośnie, lepiej konkurujesz z innymi, szukasz nowych wyzwań, nie obawiasz się porażki, jesteś bardziej otwarty na zmiany, które kojarzysz z czymś pozytywnym, a nie z zagrożeniem.

Jednocześnie wraz ze wzrostem ambicji i poprawą jakości wykonywanej przez Ciebie pracy rosną Twoje szanse na awans. Jest też bardzo możliwe, że pewność i wiara w skłonią Cię do podjęcia własnej działalności. Może Cię to zdziwi ale badania przeprowadzone w Polsce wykazały, iż najwięcej nowych firm zakładają absolwenci AWF-u (a nie ekonomi, marketingu, czy zarządzania).

Sukces kieruje się uniwersalnymi zasadami. Nieważne w jakiej dziedzinie go osiągniesz. Zawsze możesz powtórzyć swoje dokonanie w kolejnej, ponieważ znasz już procedurę osiągania celów i wiesz jakich przeszkód możesz spodziewać się po drodze. Jeśli więc odniesiesz sukces w walce o szczupłą sylwetkę to nic nie stoi na przeszkodzie, abyś zdobyte po drodze cechy charakteru i umiejętności przekuł w sukces finansowy.

Myślisz, że to przypadek, że 76% ludzi bogatych trenuje co najmniej 4 razy w tygodniu? Kolejnym przypadkiem jest to że 97% ludzi biednych zjada każdego dnia średnio ponad 300 kalorii śmieciowego jedzenia (słodycze, Fast-foody, chipsy, paluszki, itp.).

Weź pod uwagę, że ludzie zamożni mogliby robić cokolwiek chcą i jeść na co tylko mają ochotę. Mimo to wybierają sport jako jedną ze swoich najważniejszych rozrywek. Odżywiają się też o wiele zdrowiej niż przeciętne osoby.

           

Podsumowanie

Poznałeś kilka przykładów powiązania celu treningowego z celem nadrzędnym. Możesz w podobny sposób powiązać swój osobisty cel nadrzędny z celem treningowym. Pamiętaj jednak, że wszystkie cele mogą ulegać zmianie. Dlatego też musisz co jakiś czas monitorować, czy to co było dla Ciebie najważniejsze rok temu jest aktualne i dziś.

           

           

„By odnieść sukces, musisz zdecydować, co

dokładnie chcesz osiągnąć, a następnie postanowić,

że zapłacisz za to odpowiednią cenę.”                                      

Bunker Hunt

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s