Zmiana Nawyków Żywieniowych

Z tego artykułu dowiesz się:

 1. Jakie znaczenie mają Nawyki Żywieniowe w odchudzaniu
 2. Dlaczego rewolucyjne zmiany towarzyszące dietą redukcyjnym są zwykle krótkotrwałe
 3. Jak działać, by ograniczyć psychologiczne koszty wprowadzanych zmian i zagwarantować sobie trwały sukces

Znaczenie Nawyków Żywieniowych w odchudzaniu

Nawyki Żywieniowe będące Twoim standardowym sposobem odżywiania stanowią klucz do Twoich problemów z nadwagą. To one przyczyniły się do jej powstania. To również one decydują o tym, czy po zakończeniu kuracji odchudzającej utrzymasz osiągnięte efekty, czy wrócisz do poprzedniej wagi jak 95% odchudzających się osób.

A więc proces odchudzania, który nie bierze pod uwagę ich zmiany, będzie z góry skazany na porażkę. Niestety większość specjalistów, skupia się na leczeniu „objawów” złych Nawyków – czyli otyłości. W tym celu stosują zwykle drastyczne diety redukcyjne, które nie mają większego wpływu na zmianę naszych Nawyków.

Dieta redukcyjna to najszybszy sposób osiągnięcia szczupłej sylwetki. Jednak to od modyfikacji Nawyków zależy, czy utrzymasz ją w dłuższym okresie.

Dlaczego diety redukcyjne to za mało

Większość osób sądzi, iż stosowanie diety redukcyjnej, automatycznie przełoży się na poprawę jakości ich Nawyków po zakończeniu odchudzania. Jest to jednak mylne przekonanie.

Dieta redukcyjna przewraca zwykle, nasz sposób odżywiania do góry nogami. Ponadto jej stosowanie w, wiąże się z wyrzeczeniami, nakazami, odmawianiem sobie przyjemności, koniecznością jedzenia nielubianych produktów, głodem, stresem, itp. Są to więc wymuszone zmiany, motywowane chęcią uzyskania określonego celu.

Nasze podstawowe Nawyki Żywieniowe opierają się na czymś przeciwnym. Wiążą się z czerpaniem przyjemności z jedzenia, jedzeniem tego co lubimy najbardziej, brakiem ograniczeń i nakazów. A więc motywator do ich stosowania jest czymś trwałym i naturalnym.

Wnioski

Jesteśmy w stanie, czasowo stłumić nasze Nawyki stosując dietę redukcyjną. Jednak na dłuższą metę Nawyki zawsze zwyciężą. Jedynie powiązanie pozytywnych zmian z przyjemnością może zmianić elementy diety w Nawyk.

Modyfikacja Nawyków Żywieniowych

Trwała modyfikacja Nawyków Żywieniowych to ewolucja. Wymaga stopniowego wprowadzania zmian. Dopiero po zakorzenieniu się jednego elementu, możemy przejść do kolejnego. Cały czas należy też dbać, by ich wprowadzanie, nie obciążało zbyt mocno naszej Siły Woli.

Lepiej jest zaniżyć, niż przecenić swe siły. Warto też zacząć od najłatwiejszych zadań, które wzmocnią naszą zdolność do radzenia sobie z trudniejszymi wyzwaniami.

Zmiany jakościowe

Najmniej obciążającym sposobem zmiany Nawyków, jest wprowadzanie zmian jakościowych. A więc wymiana produktów nie porządanych, sprzyjających otyłości, na zdrowe, które przyśpieszą proces odchudzania. Zmiany ilościowe odłóż na później.

Skuteczność walki z niezdrowymi Nawykami, czy nałogami, zależy w dużej mierze od wypełnienia luki powstałej po ich usunięciu. Skupienie się wyłącznie na ich zwalczeniu prowadzi często do popadnięcia w kolejny zgubny nałóg. Dlatego też eliminacji złego Nawyku powinno towarzyszyć, jednoczesne tworzenie dla niego pozytywnej alternatywy.   

Dzięki temu, zdrowe produkty w naturalny sposób „wypchną” te, których chcesz się pozbyć.

Podstawowe elementy zmiany:

 1. Zwiększ ilość spożywanego białka. Dodaj do jadłospisu chude mięsa i wędliny (filety z kurczaka, indyka, wołowinę, wątróbkę), twaróg, ryby, kotlety sojowe.
 2. Zwiększ ilość warzyw i owoców w diecie. Warzywa zawierają w sobie witaminy jakich potrzebuje Twój organizm. Owoce oprócz witamin mogą ułatwić Ci rezygnację ze słodyczy.
 3. Wprowadzić do diety zdrowe tłuszcze takie jak: olej lniany, oliwę z oliwek, ryby i orzechy. Zdrowe tłuszcze są niezwykle ważne dla prawidłowego funkcjonowania Twojego organizmu i mają duży wpływ na przyśpieszenie procesu odchudzania
 4. Przesuń godzinę ostatniego posiłku tak, by odbywał się 2-3 h przed tym jak położysz się spać.
 5. Zwiększ objętość posiłków, zmniejszając ich kaloryczność. Warzywa mają dużą objętość, przy stosunkowo niewielkiej zawartości kalorii. Odwrotnie do niezdrowych produktów, które stanowią bardzo skondensowane źródło energii. Warto więc jeść posiłki oparte o ziemniaki, kapustę, fasolę szparagową, cukinię, itp. Ryż, kasze, czy makarony gotowane dłużej zwiększą swą objętość.

Wdrożenie w/w zmian ułatwi Ci:

 1. Ograniczenie spożycie cukrów prostych – wyrobów cukierniczych, produktów z dodatkiem dużej ilości cukrów, słodkich napoi,
 2. Ograniczenie spożycie tłuszczy trans i tłuszczy nasyconych – czyli margaryn, kremów, majonezu, serów żółtych, itd., tłustych mięs i wędlin.
 3. Ograniczenie smażenia na głębokim oleju, na rzecz gotowania i pieczenia bez dodatku tłuszczu
 4. Ograniczenie spożycia fast-foodów, pizzy, frytek, itp.
 5. Ograniczenie dodawania cukru do różnego rodzaju potraw, (np. zastąpienie go Stevią)

Podsumowanie

Stopniowa realizacja w/w celów, pozwoli Ci zachować efekty redukcji w długim okresie. Jeśli jesteś początkującym, to wystarczy też, do zapoczątkowania procesu odchudzania. Gdy dodasz do tego budowę Nawyku Treningowego, uzyskasz naprawdę dobre rezultaty.

Jednocześnie unikniesz wielu zbędnych wyrzeczeń, konieczności przestrzegania rygorystycznych zasad i walki z głodem, jak ma to miejsce w przypadku standardowych sposobów odchudzania.

„Sukces to suma niewielkich starań

powtarzanych bez wytchnienia.” 

Robert Collier

Jedna uwaga do wpisu “Zmiana Nawyków Żywieniowych

 1. Pingback: Odżywianie – Jak polubić odchudzanie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s