Budowa PNT

Ta część jest skierowana przede wszystkim do osób, które mają poważne problemy z nadwagą, konsekwencją działania, prowadziły przez wiele lat kanapowy tryb życia, osób które uległy efektowi jo-jo, itp. Jednym słowem, w im gorszej sytuacji znajdujesz się w chwili obecnej tym bardziej dotyczy Cię zawartość Etapu I.

Ci którzy już teraz są w grupie osób prowadzących aktywny, zdrowy tryb życia i szukają wyłącznie najskuteczniejszych metod treningowych mogą od razu przejść do Etapu II. Tam skupiamy się na sferze fizycznej, optymalnym wykorzystaniu indywidualnego potencjału, najskuteczniejszych metodach treningu, optymalizacji diety krótko i długoterminowej.

Wróćmy do tematu. Problemem osób do których skierowana jest ta część jest to, że nawet jeśli podejmują działania, to nie potrafią wytworzyć w związku z nimi Pętli Nawykowej. Najczęściej odchudzanie jest dla nich pasmem wyrzeczeń i każdy kolejny trening zamiast ich napędzać zniechęca. Aby to zmienić musimy wdrożyć przedstawioną poniżej strategię.

Strategia tworzenia PNT

Do odniesienia sukcesu konieczne są trzy elementy:

  1. Trening – zbudowanie Nawyku Treningowego
  2. Dieta – wdrożenie prawidłowych Nawyków Żywieniowych
  3. Motywacja – generująca wytrwałość i niezbędna do zbudowania Nawyków

Najważniejsze jest umiejętne gospodarowanie zasobami Silnej Woli. Jeśli przesadzimy z intensywnością treningu lub restrykcyjnością diety szybko zaczniemy generować negatywne emocje związane z nowym stylem życia przez co nasza Motywacja zacznie słabnąć.

Trening

Najlepszym rozwiązaniem dla osób, które zaczynają żyć aktywnie po wielu latach bezczynności jest rozpoczęcie od Nawyku Treningowego. W pierwszym miesiącu skupiamy się wyłącznie na tym elemencie. Nie celujemy w utratę kilku kilogramów wagi lecz w wytworzenie Nawyku poprzez codzienne ćwiczenia. Jeśli chodzi o dietę to nie ograniczamy zbytnio spożycia kalorii (chyba, że nie stanowi to dla nas problemu). Wystarczy, że zaczniemy wdrażać zmiany jakościowe (więcej warzyw, chudego mięsa, itp.).

Dieta

Dopiero, gdy wytworzymy Nawyk Treningowy (co potrwa około 30 dni) możemy przeznaczyć więcej zasobów Silnej Woli na wprowadzanie poważniejszych zmian w diecie. Muszę jednak podkreślić, że wolniejsze zmiany będą bardziej korzystne. Dadzą nam większe pole manewru i ograniczą możliwości adaptacyjne organizmu. Dopóki więc to co robisz przynosi efekty nie wzmacniaj odpowiedzialnego za nie bodźca.

Motywacja

Elementem towarzyszącym Twojemu Treningowi i Diecie będzie Motywacja do kontynuowania działań. Motywacja wraz z rozwojem Nawyku będzie zmieniać swój charakter.

  1. Na początku będzie generowana z poziomu Kory Nowej: wiesz, że musisz trenować żeby schudnąć (zmuszasz się do pracy w zamian za nagrodę spodziewaną w przyszłości). Motywacja będzie wtedy uzależniona od zasobów Silnej Woli.
  2. Wraz z tworzeniem i wzmacnianiem się Nawyku, a co za tym idzie generowaniem coraz silniejszych pozytywnych emocji będziesz wykorzystywał coraz mniej zasobów Silnej Woli, aby przystąpić do treningu.
  3. Gdy wytworzysz już PNT sam trening będzie dla Ciebie przyjemnością i nagrodą. Nie będziesz „zużywał” zasobów Silnej Woli, aby przystąpić do treningu. Zużywać będziesz ją tylko w czasie ćwiczeń przekraczając kolejne granice swoich możliwości.

W tej części skupimy się na powiązaniu treningu z przyjemnością. Zwiększymy poziom motywacji i wytworzymy Nawyk Treningowy, który przekształci się z czasem w PNT. Gdy już wyeliminujemy przyczynę porażek 95% osób rozpoczynających walkę z otyłością będziemy mogli przejść do drugiego etapu w którym zajmiemy się optymalizacją procesu odchudzania.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s