Jak odkłada się tłuszcz

            Za powstawanie tkanki tłuszczowej (obok nadmiernego objadania się) odpowiada przed wszystkim insulina. Redukcje zawdzięczamy natomiast glukagenowi.

            W tym artykule dowiesz się jak wygląda proces odkładania i spalania tłuszczu. Dzięki temu łatwiej będzie Ci dobrać odpowiednią dietę i uniknąć codziennych błędów żywieniowych.

           

Po jedzeniu

            Gdy zjemy posiłek w naszej krwi wzrasta stężenie glukozy. Im wyższe IG (indeks glikemicznym) produktu tym wzrost ten jest gwałtowniejszy. Dlatego najgorsze są słodycze i inne cukry proste, które mają wysokie IG.

            Zbyt wysoki poziom glukozy zagraża naszemu zdrowiu. Aby go obniżyć, trzustka wytwarza insulinę, która wychwytuje glukozę z krwi i transportuje ją do wszystkich komórek naszego ciała.

            W ten sposób są zaspakajane potrzeby energetyczne organizmu. Zostają też odbudowane zasoby glikogenu mięśniowego i wątrobowego.

           

Nadmiar glukozy

            Problem powstaje, gdy komórki, narządy i mięśnie są już odżywione, a magazyny glikogenu pełne. Pozostały nadmiar glukozy jest zamieniany w kwasy tłuszczowe, które krążą we krwi.

            Nie są one jeszcze magazynowane w naszej tkance tłuszczowej. W tej postaci mogą swobodnie „wpływać” do pustych komórek tłuszczowych i wypływać z nich. Umożliwiają to ich niewielkie rozmiary.

           

Magazynowanie tłuszczu

            Kolejnym etapem jest obniżenie stężenia wolnych kwasów tłuszczowych we krwi. W tym celu insulina aktywuje enzymy lipazy lipoproteinowej. Łączą one 3 cząsteczki kwasów tłuszczowych z 1 cząsteczką glicerolu tworząc dużą cząsteczkę trójglicerydu.

            Proces ten zachodzący w komórce tłuszczowej sprawia, że nowo powstała duża cząsteczka nie może się wydostać z powrotem do krwi. W ten sposób zapasy tkanki tłuszczowej zostają powiększone.

           

Insulina blokuje glukagon

            Insulina jest hormonem przeciwstawnym do glukagonu. Jej obecność blokuje jego wydzielanie. Niestety ma ona pierwszeństwo nad glukagonem dlatego, aby ten drugi mógł włączyć się do gry musi cierpliwie czekać, aż poziom insuliny odpowiednio się obniży.

           

Jakiś czas później

            Na szczęście poziom insuliny we krwi po kilku godzinach opada. Równocześnie obniża się też ilość glukozy we krwi, która odżywia nasz organizm.

            W tej sytuacji zaczynasz wytwarzać adrenalinę oraz glukagon. Zadaniem glukagonu jest zaspokojenie potrzeb energetycznych organizmu. Robi to na 3 sposoby:

  1. Uwalnia zapasy kwasów tłuszczowych z komórek tłuszczowych
  2. Uwalnia zapasy glikogenu, aby przywrócić prawidłowy poziom glukozy we krwi,
  3. Rozbija białka mięśniowe, aby wykorzystać je dla potrzeb energetycznych,

           

Spalanie tkanki tłuszczowej

            Adrenalina i glukagon aktywują hormon lipazy hormonozależnej. Odłącza on glicerol z trójglicerydu przez co kwasy tłuszczowe mogą znowu wydostawać się z komórki tłuszczowej do krwi. Następnie mogą zostać wykorzystane jako źródło energii.

Proces ten zostanie przerwany w momencie, gdy spowodujemy wyrzut insuliny do krwi np. poprzez zjedzenie słodkiej przekąski o wysokim IG. Jeśli natomiast ograniczymy się do produktów o niskim IG będzie on kontynuowany.

           

Podsumowanie

            Oczywiście bardzo ważne jest to ile jesz. Jednak nie mniej ważne jest co jesz. Odpowiednio skomponowana dieta, aktywowanie procesów odpowiedzialnych za spalanie tkanki tłuszczowej i blokowanie tych, które je tworzą to Twoje główne zadania.

            Dzięki temu nie będziesz musiał głodować, aby schudnąć. Unikniesz niekorzystnej adaptacji organizmu, a także będziesz czuł się o wiele lepiej.

           

           

„Aby zagwarantować sobie

sukces, zachowuj się tak,

jakby porażka była niemożliwa.”

Dorothea Brande

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s