Odpowiednia wielkość posiłków

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Dlaczego jemy zbyt duże posiłki i jakie są tego konsekwencje
  • Jakie korzyści uzyskasz, jedząc mniejsze posiłki
  • Jak wyrobić w sobie Nawyk jedzenia mniejszych posiłków 

Dlaczego jemy zbyt duże posiłki

Spożywanie zbyt dużych posiłków, może być spowodowane wieloma czynnikami. Sprawdź, które z nich dotyczą Ciebie. Uławi Ci to pdjęcie dpowiednich działań.

1. Nieregularność posiłków

W dzisiejszych czasach nasz tryb życia, podporządkowany jest głównie aktywności zawodowej. W następnej kolejności są inne codzienne obowiązki (np. zakupy po pracy, odebranie dzieci ze szkoły, itp.

W związku z tym jedzenie schodzi na dalszy plan. Jemy w czasie przerw pomiędzy innymi – ważniejszymi zajęciami. Efektem są duże posiłki zjadane o przypadkowo wybranych porach (przeważnie bardzo niekorzystnych). Przykładowo:

  • Obiad po południu – regeneracja po całym dniu pracy, więc jest ok
  • Obfita kolacja późnym wieczorem lub przed snem – bardzo sprzyja tyciu
  • Śniadanie – powinno być obfite, jednak kolacja często sprawia, że rano nie chce nam się jeść. W pracy jest już za późno na coś konkretnego, więc często podjadamy niezdrowe przekąski i/lub tłumimy narastający głód

2. Kierowanie się głodem

Głód jest najgorszym doradcą w kwestii wielkości posiłku. Głód nie ma stopni, ani poziomów, które podpowiadały by nam, ile dokładnie musimy zjeść, aby go zaspokoić. Jest on sygnałem zero-jedynkowym. Gdy już zaczniemy jeść odczuwając głód, przestajemy dopiero, gdy zniknie. 

Niestety, następuje to z dużym opóźnieniem, w stosunku do momentu, w którym zaspokoiliśmy już rzeczywiste potrzeby organizmu. W efekcie, regularnie przejadamy się, a nadwyżka kalorii zostaje odłożona w tkance tłuszczowej.

3. Brak planowania

Nie ma mowy o 5-6 małych zdrowych posiłkach, bez wcześniejszego ich przygotowania i zaplanowania przybliżonych godzin spożycia. Nie masz na to czasu w ciągu dnia. Niestety po męczącym dniu pracy i dużej kolacji jesteś zbyt zmęczony, aby zrobić to wieczorem.

4. Pozorna oszczędność czasu

Dzięki temu, że jesz rzadziej, pozornie oszczędzasz czas. Przygotowywanie większej ilości posiłków, wymaga poświęcenia większej ilości czasu. To samo tyczy się ich jakości. Wydaje Ci się, że zyskujesz kupując gotowe jedzenie. Nie jest to jednak do końca prawda, o czym przekonasz się w dalszej części artykułu.

5. Niezdrowe, wysokokaloryczne jedzenie

Mówiąc o zbyt dużych posiłkach mam na myśli ilość kalorii jakie zawierają. Nie chodzi tu o objętość, czy wagę danego produktu. Najgorsze są fastfoody i słodycze. Wysoka zawartość tłuszczy i cukrów sprawia, iż w stosunkowo małej porcji jedzenia znajduje się bardzo dużo kalorii.

Jeden hamburger może mieć nawet 800 kcal. Popijając go dodatkowo dwoma szklankami coli przyjmujesz w jednym posiłku, aż 1000 kcal. Dla osoby prowadzącej nieaktywny tryb życia to połowa dziennego zapotrzebowania. 

Podobnie sprawa wygląda ze słodyczami. Wydaje nam się, że nie jemy, aż tak wiele bo zwracamy uwagę na wizualną wielkość posiłku, zamiast na ilość zawartych w nim kalorii.

Konsekwencje zbyt dużych posiłków

Jedząc zbyt dużo w jednym posiłku, łatwo wpaść w pułapkę Nawyków prowadzących do otyłości. 

Gdy jesz zbyt dużo w jednym posiłku nieuchronnie skazujesz się na powiększenie swojej tkanki tłuszczowej. Nie możesz najeść się „na zapas”. Organizm rozdysponowuje pokarm w stałym rytmie. Gdy dostanie zbyt wiele nie spowolni dwukrotnie metabolizmu, aby zaspakajać z niego bieżące potrzeby energetyczne dwukrotnie dłużej.

Wręcz odwrotnie. Im bardziej się przejesz, tym szybciej i tym większa część posiłku zostanie przeznaczona do zmagazynowania. W dodatku częste odczuwanie głodu skłania go, aby robił to coraz sprawniej. Jeśli doprowadzasz do głodu to wysyłasz do organizmu sygnał, że masz problemy ze zdobyciem jedzenia. Jeśli jesz tylko 3 razy na dzień, gdy jesteś już bardzo głodny, motywujesz go do maksymalnego usprawnienia procesu tworzenia tkanki tłuszczowej.

Nawet gdyby była to prawda, czy warto „oszczędzać” go akurat w taki sposób? Odbywa się to kosztem Twojego zdrowia, długości i jakości życia, samopoczucia, wydajności, itp. A więc w rzeczywistości tracisz zamiast zyskiwać

Korzyści małych posiłków

Tylko jeśli zdecydujesz się na zaplanowanie całodziennego jadłospisu będziesz w stanie bez wielkich wyrzeczeń jeść małe posiłki. Uzyskasz dzięki temu następujące korzyści:

– Małe posiłki pozwalają jeść częściej, a więc i bardziej różnorodnie.

– Im mniejsze posiłki jemy tym bardziej nasz żołądek się kurczy. Mniejszy żołądek oznacza niższy poziom kwasów żołądkowych. To właśnie wzrost tego poziomu sprawia, iż do mózgu wysyłane są sygnały generujące uczucie głodu.

Im mniejszy żołądek tym szybciej czujemy sytość. Żołądek jest silnie unerwiony i wraz z jego stopniowym rozciąganiem podczas posiłku wzrasta liczba sygnałów informujących mózg o tym, że jesteśmy już najedzeni. Im mniejszy posiłek, który je wygeneruje tym lepiej.

Małe częste posiłki regularnie uzupełniają zasoby Silnej Woli co pozwala na zachowanie większej samokontroli.

– Konsekwencje chwilowego obżarstwa są mniej dotkliwe, gdy żołądek jest mniejszy.

Jeśli przez długi czas unikasz sytuacji głodu Twój organizm odczytuje to jako okres obfitości. W tej sytuacji procesy związane z odkładaniem tkanki tłuszczowej zostaną zniwelowane. Nie ma sensu robić zapasów, gdy wszystkiego masz pod dostatkiem.

Jak jeść mniej i częściej

Tylko jeśli zaplanujesz swój całodzienny jadłospis będziesz w stanie się do niego dostosować. Kolejne posiłki muszą być pod ręką, aby nie marnować czasu w ciągu dnia. Najlepszą opcją jest poranne przygotowanie wszystkich posiłków. To ułatwi Ci dopasowanie się do określonych (chociaż w przybliżeniu) godzin posiłków.

Podsumowanie

Wielkość posiłków jest ściśle związana z ich częstotliwością i planowaniem. Uniknięcie głodu jest bardzo ważnym sygnałem wysyłanym do naszego organizmu. Gdy już zbudujesz w sobie nawyk regularnego jedzenia małych posiłków odchudzanie stanie się o wiele łatwiejsze.

„Umiejętność może doprowadzić Cię na szczyt,

ale potrzebujesz charakteru, by na nim pozostać.”

Zig Ziglar

2 uwagi do wpisu “Odpowiednia wielkość posiłków

  1. Pingback: Zdrowe Nawyki Żywieniowe – Nowoczesne odchudzanie

  2. Pingback: Odżywianie – Jak polubić odchudzanie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s