Regularność posiłków

Z tego artykułu dowiesz się:

  1. Jakie są przyczyny nieregularnego odżywiania
  2. Dlaczego regularność posiłków ułatwia odchudzanie
  3. Jak zaplanować i „wyregulować” swój sposób odżywiania

W czym tkwi problem

Nasz obecny styl życia sprawia, iż nie planujemy posiłków. Ciągły pośpiech i dostępność pożywienia sprawia, że nie przywiązujemy do tego wagi. W konsekwencji jemy dopiero, gdy poczujemy naprawdę silny głód. 

Niestety jemy wówczas więcej niż powinniśmy. Jest to spowodowane tym, że sygnały o sytości docierają do mózgu z kilkunasto-kilkudziesięcio minutowym opóźnieniem. W związku z tym każdorazowo przejadamy się. Nadmiar kalorii jest oczywiście odkładany w postaci tkanki tłuszczowej.

Kolejną konsekwencją braku planowania jest jakość spożywanego pokarmu. Swój głód zaspakajamy w najprostszy i najszybszy możliwy sposób – jedząc Fast-foody, słodycze, i inne niezdrowe przekąski, często popijając je słodzonymi napojami.

Niezdrowy Nawyk 

Takie zachowanie szybko przeradza się w Nawyk. Badania Amerykańskiego Instytutu Zdrowia to właśnie jemu przypisują główną rolę w narastaniu problemu otyłości. Jednocześnie wykazano, iż odchudzanie poprzez zmianę tego Nawyku przynosi najtrwalsze efekty.

Niestety większość osób skupia się na samej nadwadze, a nie przyczynie jej powstania. Sprawia to że wybierają odchudzanie za pomocą ostrego treningu i restrykcyjnej diety. Natomiast Niezdrowe Nawyki pozostają nietknięte. W konsekwencji po zakończeniu kuracji szybko wracamy do wyjściowej wagi. Pamiętaj:

„To nie nadwaga jest Twoim problemem, lecz

sposób postępowania, który do niej doprowadził…”

Rozwiązanie

Jak zmienić swoje przyzwyczajenia? W amerykańskim eksperymencie polecono uczestnikom, co najmniej raz w tygodniu notować co jedzą w ciągu dnia. Nie sugerowano wprowadzania żadnych zmian. Jednak dzięki temu, badani zaczęli dostrzegać popełniane przez siebie błędy. Mogli też zidentyfikować ich przyczyny, a co za tym idzie wyciągnąć wnioski i wprowadzić zmiany.

To sprawiło, że część uczestników (ci którzy w rezultacie schudli najbardziej) zaczęła planować. Zauważając, że w środku dnia, gdy są najbardziej zapracowani, spożywają słodycze i fast-foody, zaczęli przygotowywać posiłki wcześniej i/lub zaopatrywali się w owoce oraz warzywa pełniące formę przekąsek.

Drugim ważnym wnioskiem jaki wyciągnęli było ustalenia godzin posiłków. W ten sposób nie dopuszczali do powstania uczucia głodu. Dzięki temu jedli, mniejsze i zdrowsze posiłki.

Wnioski

Eksperyment udowodnił, że osoby wprowadzające stopniowe, niewielkie zmiany do swojego sposobu odżywiania uzyskują natrwalsze efekty. Trzeba też podkreślić, że jego uczestnicy nie znali prawdziwego celu badania. Nie stosowali więc żadnych dodatkowych metod odchudzania jak np. trening redukcyjny.

Wszystkie wprowadzane przez nich zmiany były naturalne i dobrowolne. Dzięki temu doprowadziły do powstania Zdrowych Nawyków Żywieniowych. Oczywiście jeśli planowanie posiłków zostanie uzupełnione o trening redukcyjny i zbilansowaną dietę redukcyjną uzyskamy szybsze i lepsze efekty.

Należy jednak pamiętać, że o ich trwałości zadecyduje jakość naszych Nawyków. Warto o nie zadbać, zanim weźmiemy się za ostrą redukcję.

Podsumowanie

Tradycyjne podejście, promowane przez większość trenerów i dietetyków, skupia się na leczeniu „objawów” otyłości. Intensywny trening i restrykcyjna dieta, uznawane są za najskuteczniejszą metodę odchudzania. 

Niemal zupełnie pomija się przyczynę nadwagi – złe Nawyki Żywieniowe. Prowadzi to do efektu jo-jo i ponownej konieczności udania się do „specjalisty”. Warto więc samemu zadbać o trwałość efektów.

„Niewolnik to ktoś, czekający na

kogoś innego, by przyszedł i go uwolnił.”

Ezra Pound

3 uwagi do wpisu “Regularność posiłków

  1. Pingback: Zdrowe Nawyki Żywieniowe – Nowoczesne odchudzanie

  2. Pingback: Dwa tryby odżywiania – diety redukcyjne i Nawyki Żywieniowe – Psychologia Sukcesu w Odchudzaniu

  3. Pingback: Odżywianie – Jak polubić odchudzanie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s