Zapotrzebowanie energetyczne

Z tego artykułu dowiesz się:

  1. Jakie znaczenie w procesie odchudzania ma deficyt kaloryczny
  2. Jak obliczyć przybliżone dzienne zapotrzebowanie kaloryczne
  3. Jak ustalić swoje rzeczywiste zapotrzebowanie

Deficyt kaloryczny

Najważniejsza zasada odchudzania mówi o tym, że jeżeli zjadasz więcej kalorii, niż spalasz, będziesz przybierał na wadze. Jeśli będziesz zjadał mniej, schudniesz.

Ważne jest też jak duży deficyt kaloryczny stosujesz. Im jest on większy, tym intensywniejsza reakcja adaptacyjna organizmu. A więc, z biegiem czasu chudniemy coraz wolniej. Konieczne jest więc dalsze ograniczenie kalorii.

Dlatego drastyczne diety, czy głodówki są tak fatalnym rozwiązaniem. Po kilku tygodniach spadek wagi zatrzymuje się, a my nie mamy możliwości manewru. Takie rozwiązania są więc z góry skazane na porażkę.

Optymalny deficyt kaloryczny to 10-20% poniżej Twojego dziennego zapotrzebowania. Polecam, aby na początku stosować 10% – zwłaszcza w przypadku większej nadwagi. To pozwoli nam wydłużyć czas adaptacji i w rezultacie uzyskamy większy spadek wagi.

Ustalenie dziennego zapotrzebowania kalorycznego

Aby przejąc pełną kontrolę nad procesem odchudzania musisz poznać swoje dzienne zapotrzebowanie kaloryczne. Jest ono w dużej mierze sprawą indywidualną. Dlatego też przedstawię jeden ze wzorów jego obliczania, a następnie przejdę do praktyki.

Teoria

Poniżej jeden z dokładniejszych wzorów, na obliczenie dziennego zapotrzebowania. Zaznaczam jednak, że nie musisz z niego korzystać. Podaję go bardziej dla formalności:). Wyniki obliczeń i tak będą wymagać praktycznej weryfikacji. Wystarczy więc, że użyjesz np. tego kalkulatora: kalkulator zapotrzebowania energetycznego

Interpretacja wyniku

Organizm każdego człowieka jest inny. Podlegamy też wielu bodźcom zewnętrznym, których skumulowany wpływ może znaczenie wpłynąć na rzeczywiste wyniki.

Bardzo wiele zależy też od Ciebie. Jeśli trenujesz (np. regularnie interwałowo) to Twój metabolizm znacznie przyśpieszy niezależnie od typu budowy. Z drugiej strony, gdy prowadzisz bierny tryb życia Twój metabolizm i ogólne zapotrzebowanie energetyczne zmaleją.

Potraktuj więc swoje obliczenia jako punkt wyjścia od którego zaczynasz proces odchudzania.

Sposób postępowania

Jako, że Twoje zapotrzebowanie energetyczne zmienia się w czasie i jest sprawą w dużej mierze indywidualną kieruj się wyliczeniami tylko na początku. Chcąc schudnąć, obniż spożycie kalorii o 200-300 poniżej dziennego zapotrzebowania.

Jeśli po 3-4 tygodniach Twoja waga stoi w miejscu, obniż spożycie o kolejne 200-300 kalorii.

Podsumowanie

Pierwszym Nawykiem jaki powinieneś wprowadzić jest nie przekraczanie swojego dziennego zapotrzebowania na energię. To pozwoli Ci zachować wagę lub schudnąć jeśli wytworzysz wystarczająco duży deficyt (ok. 200-300 kcal).

Wiesz już ile powinieneś jeść. W następnym artykule dowiesz się co jeść. Zbilansowanie diety to decydujący czynnik, jeśli chodzi o Twoje zdrowie, samopoczucie i prawidłowe funkcjonowanie organizmu.

„Kto jest dobry w znajdowaniu wymówek,

rzadko bywa dobry w czymkolwiek innym.”

Benjamin Franklin

 

5 uwag do wpisu “Zapotrzebowanie energetyczne

  1. Pingback: Zdrowe Nawyki Żywieniowe – Nowoczesne odchudzanie

  2. Pingback: Dwa tryby odżywiania – diety redukcyjne i Nawyki Żywieniowe – Psychologia Sukcesu w Odchudzaniu

  3. Pingback: Odżywianie – Jak polubić odchudzanie

  4. Pingback: Znaczenie Nawyków Żywieniowych i Diet Redukcyjnych w odchudzaniu – Jak polubić odchudzanie

  5. Pingback: Odżywianie – Jak polubić odchudzanie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s