Zdrowe Nawyki Żywieniowe

Z tego artykułu dowiesz się:

  1. Czym są Zdrowe Nawyki Żywieniowe (ZNŻ)
  2. Elementy Zdrowych Nawyków Żywieniowych

Czym są Zdrowe Nawyki Żywieniowe (ZNŻ)

ZNŻ to zespół zasad, którymi powinniśmy kierować się dokonując codziennych wyborów żywieniowych. Ich pozytywny charakter sprawia, iż cały organizm funkcjonuje z maksymalną efektywnością.

Gwarantuje to, nie tylko utrzymywanie optymalnej wagi ciała, ale również idealnego stanu zdrowia i świetnego samopoczucia. Mózg pracuje na najwyższych obrotach, wzrasta nasze poczucie szczęścia i witalność. Produkcja hormonów stresu jest ograniczona do minimum. Wzrasta też zdolność do jego szybkiej neutralizacji po zaistnieniu sytuacji stresowej.

Najważniejsze cechy ZNŻ:

  1. Bardzo ważną cechą ZNŻ jest ich nawykowy charakter. Oznacza to, że nie wiążą się z wyrzeczeniami, narzucaniem ograniczeń i działaniem wbrew sobie. Przestrzegamy ich ponieważ tego chcemy i sprawia nam to przyjemność.
  2. Kolejną ważną cechą ZNŻ jest ich elastyczność. Nie mają one ścisłych ram, dokładnie wyznaczonych ilości konkretnych składników, produktów, godzin posiłków, itp. Dzięki temu nie wywierają na nas żadnej presji, która w dłuższym okresie, mogłaby zniechęcić do ich przestrzegania.

Lista Zdrowych Nawyków Żywieniowych

1. Jedzenie według zapotrzebowania energetycznego

Dzienne zapotrzebowanie energetyczne, informuje nas ile kalorii spalamy średnio w ciągu dnia. Dzięki temu wiemy ile musimy zjeść, aby utrzymać bieżącą wagę. Stabilizując zwyczaje żywieniowe na tym właśnie poziomie, eliminujemy ryzyko powstania nadwagi.

Warto więc ustalić swoje dzienne zapotrzebowanie kaloryczne. Jednorazowe lub niewielkie odstępstwa, są jak najbardziej dopuszczalne. Nie musisz ważyć posiłków co do grama i wyliczać każdej kalorii. Ważne, aby zachować odpowiedni bilans w długim okresie.

2. Regularność i wielkość posiłków

Nasz obecny styl życia i zwiększona dostępność jedzenia sprawiają, iż jemy dopiero gdy czujemy naprawdę silny głód. Niestety sygnały o sytości docierają do mózgu z dużym opóźnieniem (kilkunastu-kilkudziesięciu minut).

W związku z tym, tłumiąc uczucie głodu, jemy zbyt duże posiłki. W dodatku bardzo często są to niezdrowe przekąski, fast-foody i słodycze. Są one niezwykle skondensowanymi źródłami energii co potęguje efekt przejedzenia.

Warto więc zaplanować pory posiłków. Najlepiej przygotować je samemu i uzupełnić o warzywa i owoce, których można użyć jako przekąsek.

3. Zbilansowanie diety

Zbilansowanie diety to podstawowy element Zdrowych Nawyków Żywieniowych. Oznacza dostarczenie odpowiednich ilości i proporcji białek, węglowodanów i zdrowych tłuszczy, oraz witamin, minerałów, pierwiastków śladowych i wody.

Zapewnia to optymalne funkcjonowanie całego organizmu. Taki sposób odżywiania wiąże się też z koniecznością ograniczenia lub całkowitego wyeliminowania niezdrowych produktów.

4. Eliminowanie szkodliwych produktów

Eliminowanie lub nawet ograniczenie spożycia niezdrowych produktów, stanowi poważne wyzwanie dla wielu osób. Jednak bez tego, nie uda nam się zbilansować swojej diety.

Fast-foody, słodycze, słodzone napoje, itp. mają niezwykle negatywny wpływ na nasz organizm. W związku z tym, niwelują pozytywne efekty zdrowego odżywiania.

5. Planowane odstępstwa od normy

Niezwykle istotną i jednocześnie niekonwencjonalną cechą ZNŻ są zaplanowane odstępstwa od zdrowego sposobu odżywiania. Sytuacje takie jak święta, urodziny, imprezy okolicznościowe, itp. bardzo skutecznie sabotują proces odchudzania.

Im bardziej czegoś sobie odmawiamy, tym bardziej rośnie w nas pokusa, aby po to sięgnąć. Dlatego przestrzeganie ZNŻ w takich sytuacjach jest „nieopłacalne”. Musimy dbać o swój komfort psychiczny. Pozwalając sobie na jednorazowe odstępstwa od zasad zdrowego odżywiania, zapobiegamy powstawaniu pokus związanych z „zakazanymi produktami”.

Podsumowanie

Celem ZNŻ jest jak najzdrowszy sposób odżywiania przy minimalnym poziomie wyrzeczeń i czerpanie maksymalnej przyjemności z jedzenia. Nie chodzi o całkowitą eliminację, niezdrowych produktów i idealne przestrzeganie wszystkich zasad. 

Chodzi o to, aby zdrowe posiłki zaczęły Ci smakować. Jeśli będą stanowiły 90% Twojego menu, a słodycze i Fast-foody staną się tylko okazjonalnym dodatkiem to bez większych problemów utrzymasz swe zdrowie i sylwetkę w świetnej formie.

Siłą Nawyków jest to, że ich kultywowanie nie wymaga większego wysiłku z Twojej strony. Ponadto z biegiem czasu stają się coraz mocniejsze. Przestrzeganie diet (zwłaszcza redukcyjnych) wiąże się zwykle z coraz większym wysiłkiem mentalnym. Stąd tak często spotykamy się z efektem jo-jo.

Warto więc, stawiać na trwalsze rozwiązania, a dietę redukcyjną traktować jako dodatek kuracji odchudzającej, anie jej podstawę.

„Najpierw Ty kształtujesz swoje Nawyki,

później one kształtują Ciebie”

Jedna uwaga do wpisu “Zdrowe Nawyki Żywieniowe

  1. Pingback: Odżywianie – Jak polubić odchudzanie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s