5.3 Strategia odżywiania

            Wiesz już jakich błędów musisz unikać. W tej części przeczytasz o tym jak powinieneś się odżywiać, aby zdobyć wymarzoną sylwetkę, świetne zdrowie i samopoczucie.

           

Dwa tryby odżywiania

            Na wstępie wprowadźmy rozróżnienie pomiędzy Nawykami Żywieniowymi, a Dietą (rozumianą jako ściśle określony plan, a nie dowolny sposób odżywiania danej osoby).

           

Dieta

Dieta – jest to dokładnie rozpisany i wyliczony plan odżywiania. Należy jej ściśle przestrzegać, aby uzyskać konkretny z góry ustalony efekt.

            Jest ona (a przynajmniej powinna być) dopasowana w optymalny sposób do indywidualnych potrzeb, predyspozycji i możliwości danej osoby. Dzięki temu daje najszybsze z możliwych efekty (np. redukcji tkanki tłuszczowej).

Niestety diety mają również wady:

  • Są uciążliwe – wymagają jedzenia określonych posiłków o określonych porach w określonej ilości co bywa kłopotliwe i trudne do zrealizowania
  • Są sprzeczne z dotychczasowym sposobem odżywiania – przeważnie wymagają rezygnacji z ulubionych produktów na rzecz tych mniej lubianych
  • Wymagają poświecenia – przestawienie się na określoną dietę (zwłaszcza redukcyjną) wymaga użycia Silnej Woli i dużej wytrwałości co zwłaszcza na początku jest trudne
  • Są planami krótkookresowymi – nie można być na danej diecie przez 5,10, czy 20 lat. Diety są używane tylko do osiągnięcia danego celu. Gdy to już się stanie przestawiamy się na luźniejszy mniej wymagający sposób odżywiania. W tym momencie bardzo często wracamy do swoich dotychczasowych Nawyków Żywieniowych, które zadecydują o trwałości efektów uzyskanych na diecie.

            

Nawyki Żywieniowe

Nawyki Żywieniowe – to Twój zwyczajny, codzienny sposób odżywiania, który najbardziej preferujesz. Kształtujesz je w ciągu całego swojego życia. To od nich zależy jaką sylwetką i zdrowiem obecnie się cieszysz oraz jakie jest Twoje samopoczucie.

            Zmiana Nawyków Żywieniowych przebiega wolno, jednak ze względu na swój wyjątkowo trwały charakter, ma ogromne znaczenie.

            Prawidłowe Nawyki Żywieniowe są więc najważniejszym elementem w procesie odchudzania. Co z tego, że stosując idealną dietę osiągniesz swój cel w 2-3 miesiące skoro wrócisz do starych niezdrowych Nawyków.

           

 „To nie nadwaga jest Twoim prawdziwym

problemem, lecz sposób postępowania,

który do niej doprowadził.”

           

Wnioski

            W procesie odchudzania ważna jest dieta, która pozwoli Ci zdobyć szczupłą sylwetkę w najkrótszym czasie. Kluczowe znaczenie ma jednak zmiana Nawyków Żywieniowych, która pozwoli Ci utrzymać efekty w długim okresie bez nadmiernych ograniczeń i wyrzeczeń.

            Biorąc pod uwagę Dietę i Nawyki Żywieniowe możemy stworzyć strategię odchudzania składającą się z trzech etapów:

  1. WSTĘPNA ZMIANA NAWYKÓW ŻYWIENIOWYCH – eliminacja podstawowych błędów, wprowadzenie najważniejszych poprawek
  2. DIETA REDUKCYJNA – optymalna dieta redukcyjna prowadzona do osiągnięcia celu
  3. POWRÓT DO PRAWIDŁOWYCH NAWYKÓW ŻYWIENIOWYCH – przestrzeganie nowych zdrowych Nawyków Żywieniowych i ich optymalizacja (stopniowe dopracowanie i wdrożenie szczegółów)

            Jeśli Twoja nadwaga jest duża (nie można się jej pozbyć w 3-4 miesiące), to tym bardziej musisz skupić się na zmianie Nawyków. Znajdując się w takiej sytuacji możesz po 3-4 miesiącach diety redukcyjnej wrócić na 1-2 miesiące do PNŻ.

            Następnie, gdy trochę Ty i Twój organizm „odpoczniecie” od wymagań diety, znów możesz do niej wrócić na kolejny okres intensywnej redukcji trwającej 3-4 miesiące.

           

Podsumowanie

            Dieta odgrywa kluczową rolę w procesie szybkiej redukcji tkanki tłuszczowej. Jednak to Twoje codzienne Nawyki Żywieniowe zadecydują o trwałości jej efektów. Skup się więc na tym, aby stały się one jak najzdrowsze.            

            W kolejnych artykułach poznasz podstawowe Nawyki Żywieniowe, które powinieneś jak najszybciej wdrożyć.

           

            

„Człowiek, który wiele osiąga

popełnia wiele błędów, ale nigdy

nie popełnia największego błędu,

jakim jest nie robienie niczego.”

Benjamin Franklin

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s