Notowanie

Notowanie jest czynnością bardzo mocno wpływającą na naszą podświadomość. Plany i pomysły, które utrzymujemy wyłącznie w naszych głowach bardzo szybko tracą na sile niezależnie od tego jak świetne wydają się w początkowej fazie. Po jakimś czasie nasz zapał gaśnie i zaczynamy przypominać sobie o nich coraz rzadziej. Dzieje się tak ponieważ jeśli są one konstruktywne i wartościowe to oznacza, że powstały na logicznym poziomie naszego umysłu. Jak wiesz świadomość jest świetnym twórcą pomysłów ale nie potrafi samodzielnie wdrożyć ich w życie.

Aby cokolwiek osiągnąć musisz więc przekazać swoje twórcze myśli do realizacji podświadomości. Właśnie w tym celu musisz korzystać z notowania. Siła oddziaływania myśli na Twoje działania jest zmienna (zależy od nastroju, humoru, czynników zewnętrznych, zmęczenia, itp.) podczas, gdy zapis posiada stałą moc oddziaływania.

Zapisywanie celu

O różnicy w skuteczności realizacji celów zapisanych i nie zapisanych świadczą badania przeprowadzone w 1953 roku na uniwersytecie Yale. Zapytano w nich studentów, czy mają jasno sprecyzowane oraz spisane cele i plany odnoszące się do ich życia po zakończeniu nauki. Okazało się że tylko 3% posiada i korzysta z tak określonych celów; 14% ma cele ale nie spisane; 83% nie miało żadnych celów. Po 20 latach okazało się że 3% osób ze sprecyzowanymi celami miało więcej pieniędzy niż pozostałe 97% łącznie!

W roku 1979 powtórzono badania na uniwersytecie Harvarda. Znów okazało się że tylko 3% ma prawidłowo określone cele, 14% ma cele nie spisane, a pozostali w ogóle ich nie posiadają. Po 10 latach 3% osób z celami miało 10 razy więcej pieniędzy niż pozostałe 97%.

Badania te dotyczyły celów ale wynika z nich jednoznacznie, że samo ustalenie celu nie wystarczy. Wyniki 14% osób z nie zapisanymi celami nie różniły się wcale od tych, które w ogóle ich nie posiadały. Wynika to z faktu iż ich realizacja wymagała długiego czasu i konsekwentnych działań stanowiących domenę podświadomości. Jak widzisz tylko 3% osób zagwarantowało sobie zaangażowanie jej do pracy właśnie poprzez zapis.

Notowanie w odchudzaniu – dieta

            Notowanie wpływa pozytywnie na nasze osiągnięcia nie tylko na najwyższym poziomie wyznaczania celów. Równie duże znaczenie ma ono na niższych poziomach: budowy harmonogramu, podziału celu głównego na cząstkowe, realizacji poszczególnych zadań i planów. O tym jak skutecznie wykorzystać je we wdrażaniu i stosowaniu diety świadczą wyniki przedstawionych poniżej badań.

W 2009 roku Narodowy Instytut Zdrowia USA zlecił przeprowadzenie badań, które miały na celu zidentyfikowanie skutecznej formy zmiany nawyków żywieniowych u ludzi mających problemy z otyłością. Analiza dotychczasowych metod propagowanych przez lekarzy i dietetyków opierająca się na wprowadzaniu radykalnych zmian była zupełnie nieskuteczna. Większość osób wracała do poprzednich nawyków.

Eksperyment przeprowadzono na grupie 1600 otyłych osób. Ich jedynym zadaniem było notowanie przez przynajmniej jeden dzień w tygodniu tego co jedzą. Co ważne nie nakazywano im ograniczenia liczby spożywanych kalorii, czy też eliminowania niezdrowych posiłków. W początkowej fazie eksperymentu wielu uczestników miało problemy z regularnym i dokładnym spisywaniem swoich posiłków. Jednak z biegiem czasu zaczęli się oni stosować do zaleceń, a niektórzy z nich prowadzili codzienną ewidencję.

Po 6 miesiącach ludzie, którym codzienne notowanie weszło w nawyk stracili dwa razy więcej kilogramów niż osoby, które tego nie robiły. To pozwoliło im dostrzec różnego rodzaju schematy (np. podjadanie słodyczy o określonych godzinach) dzięki czemu łatwiej było im je wyeliminować (np. poprzez zaopatrzenie się w owoce i zdrowe przekąski).

Innym zachowaniem, które dzięki notowaniu wykształciły badane osoby było planowanie posiłków z wyprzedzeniem.

Kolejną ważną sprawą jest zdanie sobie sprawy z rozmiarów naszego objadania się. Gdy zobaczymy jak niezdrowo wygląda nasz codzienny jadłospis w naturalny sposób będziemy strać się wprowadzać w nim pozytywne zmiany. Trudno nam będzie pogodzić się z tym, że codziennie popełniamy te same błędy żywieniowe do których musimy przyznać się przed samym sobą poprzez sporządzanie notatki.

Harmonogram działań

            Codzienne notowanie naszych działań (czasu ćwiczeń, częstotliwości, natężenia, ilości powtórzeń) ma dwie podstawowe zalety:

– wiemy co mamy zrobić danego dnia. Jest wielka różnica w przystępowaniu do realizacji jasno sprecyzowanego i opisanego zadania oraz nieokreślonego, które realizuje się w sposób chaotyczny. W taki właśnie sposób działa wiele osób ponoszących porażkę. Idą na trening (gdy posiadają jeszcze początkowy zapał) i robią to co akurat przyjdzie im do głowy. Jakość i natężenie ćwiczeń jest uzależnione od dyspozycji fizycznej i psychicznej dnia.

– dzięki wiedzy o tym co robiliśmy na poprzednich treningach możemy w sensowny sposób ustalić progresywność naszych treningów. Zwiększamy intensywność opierając się na konkretnych danych dzięki czemu nasz trening nie jest ani zbyt lekki, ani zbyt ciężki. Nasze postępy są stałe i wiemy co było ich podstawą.

Notowanie postępów – wymierność działań

            Uzupełnieniem naszych zapisów jest rejestrowanie postępów. Zaczynamy już od momentu w którym jesteśmy gdy podjęliśmy decyzję o odchudzaniu. To będzie nasz punkt odniesienia dający motywację do dalszych zmian. Przydaje się on zwłaszcza w najtrudniejszych momentach, gdy opuszczają nas chęci do kontynuowania wysiłków.

Ważne jest też regularne zapisywanie naszych obwodów, wagi, czasów jakie osiągamy, długości treningów, ciężarów jakie podnosimy, dystansów jakie pokonujemy. Kolejne rekordy utwierdzają nas w przekonaniu o skuteczności naszych działań i utrzymują motywację na wysokim poziomie. Codzienne poranne notowanie wagi oraz obwodu w pasie  bardzo silnie wpływa na podświadomość i często przesądza o decyzjach jakie podejmujesz później w ciągu dnia. Świadomość, że zjedzenie ciastka, czy batonika może niekorzystnie wpłynąć na Twoje poranne wyniki skutecznie zniechęci Cię do podjadania.

Notowanie jest ściśle związane z tworzeniem nawyków, a nawyk jest kluczem do wprowadzenia jakichkolwiek konstruktywnych zmian w naszym życiu. Dlatego też warto korzystać z tego bez kosztowego i praktycznie bez wysiłkowego narzędzia. Jedynym problemem jest brak wiary w jego skuteczność i myślenie, że nie ma to wpływu na odchudzanie. Gdy wyrobisz w sobie nawyk notowania znacząco zwiększysz swoje szanse na sukces.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s