Dieta

Z tego artykułu dowiesz się:

  1. Czym jest Dieta
  2. Czym są Nawyki Żywieniowe
  3. Poznasz rolę Diet Redukcyjnych i Nawyków Żywieniowych w odchudzania.
  4. Dowiesz się kiedy i jak z nich korzystać.

Większość z nas sądzi, że do pozbyć się nadwagi wystarczy dobra dieta redukcyjna. Jednak takie myślenie sprawia, że umyka nam coś o wiele bardziej istotnego. Otóż, nadwaga jest jedynie „objawem”, Niezdrowych Nawyków Żywieniowych. Właśnie dlatego, aż 95% osób, doświadcza efektu jo-jo po zakończeniu odchudzania.

Czym są Nawyki Żywieniowe

Nawyki Żywieniowe – to Twój podstawowy, intuicyjny, sposób odżywiania, którym kierujesz się na co dzień. Od ich jakości zależy to, czy będziesz miał lub masz, problemy z nadwagą, czy też nie. 

Zdrowe Nawyki Żywieniowe (ZNŻ) – to optymalny sposób odżywiania, który zapewnia utrzymanie świetnej sylwetki, zdrowia i samopoczucia. Polega na:

  1. Jedzeniu według zapotrzebowania kalorycznego
  2. Zbilansowanej diecie (dostarczeniu wszystkich składników odżywczych, witamin i minerałów, w odpowiedniej ilości)
  3. Regularności i odpowiedniej wielkości posiłków
  4. Ograniczeniu spożycia niezdrowych produktów
  5. Elastyczności diety (zaplanowaniu odstępstw od zasad)

Zdrowe Nawyki Żywieniowe, nie oznaczają przestrzegania idealnie zdrowej diety. Dlaczego? Ponieważ, byłoby to nadmiernie uciążliwe. Powodowało by dyskomfort i zniechęcało do ich przestrzegania. Jeśli będziesz jeść zdrowe produkty w 80-90% to Twój organizm z łatwością poradzi sobie z neutralizacją pozostałych 10-20%. Co ważniejsze, zyskasz ogromny komfort psychiczny i lepsze samopoczucie.

Bilans jest więc zdecydowanie dodatni, ponieważ wyższy poziom odczuwanego szczęścia przekłada się na lepszy stan zdrowia. Ponadto, decyduje też o Twojej wytrwałości lub jej braku. 

Czym jest dieta

Dieta – to specjalny sposób odżywiania, przeznaczony do realizacji konkretnego celu w określonym czasie. Wiąże się ze zmianą sposobu odżywiania. Zwykle, po osiągnięciu celu diety przestajemy z niej korzystać (wracamy do swoich Nawyków Żywieniowych). Dlatego, jeśli dana przypadłość (np. nadwaga), była spowodowana złymi Nawykami Żywieniowymi, za jakiś czas nastąpi jej nawrót.

Dieta redukcyjna – zadaniem diety redukcyjnej jest szybkie pozbycie się tkanki tłuszczowej. Niestety, realizacja tego celu odbywa się często kosztem zdrowia i/lub samopoczucia (specyficzny rozkład posiłków, niedobór witamin i minerałów, zbyt dużo ograniczeń i zakazów, itp.).

Dlatego większość z nich (oprócz zbilansowanej diety redukcyjnej), nie nadaje się do przekształcenia w standardowy/nawykowy sposób odżywiania do którego moglibyśmy przywyknąć i stosować latami.

Rola Diet Redukcyjnych i Nawyków Żywieniowych w odchudzaniu

Stosując odpowiednią dietę redukcyjną możesz uzyskać dobre i szybkie rezultaty. Jednak, to Nawyki Żywieniowe przesądzą o trwałości tych efektów. Jeśli więc, chcesz uniknąć efektu jojo, musisz zatroszczyć się o ich jakość.

Kiedy najlepiej się za to zabrać? Większość osób, odkłada zmianę Nawyków Żywieniowych, na czas po zakończeniu redukcji. To błąd, ponieważ skuteczna zmiana Nawyków wymaga czasu i dużych zasobów Siły Woli, którymi nie dysponujemy w chwili zakończenia odchudzania.

Dlatego zmianą Nawyków Żywieniowych warto zająć się na samym początku, gdy jesteśmy bardziej podatni na zmiany w diecie i nawet małe modyfikacje, pozwolą nam chudnąć.

Regeneracja potencjału redukcyjnego

Zdrowe Nawyki Żywieniowe pełnią jeszcze jedną istotną funkcję w procesie odchudzania. Otóż, nasz organizm podlega ciągłej adaptacji do warunków, w których każemy mu funkcjonować. Dlatego z biegiem czasu, nasz metabolizm i spadek wagi  stają się coraz wolniejsze.

Aby ponownie je rozkręcić, konieczna jest czasowa przerwa w deficycie kalorycznym. W tym celu, co 3-4 miesiące dajemy sobie 2 tygodnie luzu. Jemy zgodnie z zapotrzebowaniem kalorycznym lub nawet nieco więcej. Aby odpocząć psychicznie, jemy więcej produktów które nam smakują (nawet jeśli nie sprzyjają zbytnio odchudzaniu). W ten sposób, dajemy sygnał organizmowi, że „czas głodu” się skończył i może wrócić do normalnego funkcjonowania.

Taka przerwa w odchudzaniu, oznacza więc powrót z Diety Redukcyjnej do Nawyków Żywieniowych. Dlatego, im lepsze one będą, tym szybciej i łatwiej będzie nam zregenerować swój potencjał do odchudzania i mniej przytyjemy w tym czasie.

Osoby nie mające wypracowanych Zdrowych Nawyków Żywieniowych mają duże problemy w czasie takiej przerwy. Przesadzają z ilością niezdrowych produktów oraz kalorii i w ciągu kilkunastu dni, tracą wszystko na co pracowali przez kilka miesięcy.

Długookresowa strategia odchudzania

Jak w takim razie powinien przebiegać proces odchudzania? Moja propozycja jest następująca:

2 miesiące – Praca nad Nawykami Żywieniowymi

2 miesiące – Zbilansowana dieta redukcyjna (z małym deficytem kalorycznym 5-10%)

2 tygodnie – Zdrowe Nawyki Żywieniowe (bez deficytu a nawet nieco powyżej zapotrzebowania kalorycznego)

3 miesiące – Dieta redukcyjna (deficyt kaloryczny na poziomie około 10%)

2 tygodnie – Zdrowe Nawyki Żywieniowe 

3 miesiące – Dieta redukcyjna (deficyt kaloryczny na poziomie 10-20%)

itd… Aż do osiągnięcia celu.

Po osiągnięciu celu  – Zdrowe Nawyki Żywieniowe

Dieta redukcyjna i Zdrowe Nawyki Żywieniowe, powinny się uzupełniać. W ten sposób uzyskasz najlepsze proporcje, pomiędzy szybkim i łatwym odchudzaniem. Ponadto zagwarantujesz sobie trwałość efektów.

Podsumowanie

Nadwaga jest tylko „objawem” złych Nawyków Żywieniowych. Dlatego, to właśnie ich zmiana, odgrywa najważniejszą rolę w procesie odchudzania. Zdrowe Nawyki, gwarantują trwałość efektów odchudzania. Ponadto, stanowią też świetne uzupełnienie diet redukcyjnych, odpowiadających za szybkość odchudzania.

Odpowiednie połączenie tych dwóch elementów, pozwoli Ci schudnąć szybko, trwale i bez ponoszenia nadmiernych wyrzeczeń.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s