Z tego artykułu dowiesz się:
- Czym jest Dieta
- Czym są Nawyki Żywieniowe
- Poznasz rolę Diet Redukcyjnych i Nawyków Żywieniowych w odchudzania.
- Dowiesz się kiedy i jak z nich korzystać.
Większość z nas sądzi, że do pozbyć się nadwagi wystarczy dobra dieta redukcyjna. Jednak takie myślenie sprawia, że umyka nam coś o wiele bardziej istotnego. Otóż, nadwaga jest jedynie „objawem”, Niezdrowych Nawyków Żywieniowych. Właśnie dlatego, aż 95% osób, doświadcza efektu jo-jo po zakończeniu odchudzania.
Czym są Nawyki Żywieniowe
Nawyki Żywieniowe – to Twój podstawowy, intuicyjny, sposób odżywiania, którym kierujesz się na co dzień. Od ich jakości zależy to, czy będziesz miał lub masz, problemy z nadwagą, czy też nie.
Zdrowe Nawyki Żywieniowe (ZNŻ) – to optymalny sposób odżywiania, który zapewnia utrzymanie świetnej sylwetki, zdrowia i samopoczucia. Polega na:
- Jedzeniu według zapotrzebowania kalorycznego
- Zbilansowanej diecie (dostarczeniu wszystkich składników odżywczych, witamin i minerałów, w odpowiedniej ilości)
- Regularności i odpowiedniej wielkości posiłków
- Ograniczeniu spożycia niezdrowych produktów
- Elastyczności diety (zaplanowaniu odstępstw od zasad)
Zdrowe Nawyki Żywieniowe, nie oznaczają przestrzegania idealnie zdrowej diety. Dlaczego? Ponieważ, byłoby to nadmiernie uciążliwe. Powodowało by dyskomfort i zniechęcało do ich przestrzegania. Jeśli będziesz jeść zdrowe produkty w 80-90% to Twój organizm z łatwością poradzi sobie z neutralizacją pozostałych 10-20%. Co ważniejsze, zyskasz ogromny komfort psychiczny i lepsze samopoczucie.
Bilans jest więc zdecydowanie dodatni, ponieważ wyższy poziom odczuwanego szczęścia przekłada się na lepszy stan zdrowia. Ponadto, decyduje też o Twojej wytrwałości lub jej braku.
Czym jest dieta
Dieta – to specjalny sposób odżywiania, przeznaczony do realizacji konkretnego celu w określonym czasie. Wiąże się ze zmianą sposobu odżywiania. Zwykle, po osiągnięciu celu diety przestajemy z niej korzystać (wracamy do swoich Nawyków Żywieniowych). Dlatego, jeśli dana przypadłość (np. nadwaga), była spowodowana złymi Nawykami Żywieniowymi, za jakiś czas nastąpi jej nawrót.
Dieta redukcyjna – zadaniem diety redukcyjnej jest szybkie pozbycie się tkanki tłuszczowej. Niestety, realizacja tego celu odbywa się często kosztem zdrowia i/lub samopoczucia (specyficzny rozkład posiłków, niedobór witamin i minerałów, zbyt dużo ograniczeń i zakazów, itp.).
Dlatego większość z nich (oprócz zbilansowanej diety redukcyjnej), nie nadaje się do przekształcenia w standardowy/nawykowy sposób odżywiania do którego moglibyśmy przywyknąć i stosować latami.
Rola Diet Redukcyjnych i Nawyków Żywieniowych w odchudzaniu
Stosując odpowiednią dietę redukcyjną możesz uzyskać dobre i szybkie rezultaty. Jednak, to Nawyki Żywieniowe przesądzą o trwałości tych efektów. Jeśli więc, chcesz uniknąć efektu jojo, musisz zatroszczyć się o ich jakość.
Kiedy najlepiej się za to zabrać? Większość osób, odkłada zmianę Nawyków Żywieniowych, na czas po zakończeniu redukcji. To błąd, ponieważ skuteczna zmiana Nawyków wymaga czasu i dużych zasobów Siły Woli, którymi nie dysponujemy w chwili zakończenia odchudzania.
Dlatego zmianą Nawyków Żywieniowych warto zająć się na samym początku, gdy jesteśmy bardziej podatni na zmiany w diecie i nawet małe modyfikacje, pozwolą nam chudnąć.
Regeneracja potencjału redukcyjnego
Zdrowe Nawyki Żywieniowe pełnią jeszcze jedną istotną funkcję w procesie odchudzania. Otóż, nasz organizm podlega ciągłej adaptacji do warunków, w których każemy mu funkcjonować. Dlatego z biegiem czasu, nasz metabolizm i spadek wagi stają się coraz wolniejsze.
Aby ponownie je rozkręcić, konieczna jest czasowa przerwa w deficycie kalorycznym. W tym celu, co 3-4 miesiące dajemy sobie 2 tygodnie luzu. Jemy zgodnie z zapotrzebowaniem kalorycznym lub nawet nieco więcej. Aby odpocząć psychicznie, jemy więcej produktów które nam smakują (nawet jeśli nie sprzyjają zbytnio odchudzaniu). W ten sposób, dajemy sygnał organizmowi, że „czas głodu” się skończył i może wrócić do normalnego funkcjonowania.
Taka przerwa w odchudzaniu, oznacza więc powrót z Diety Redukcyjnej do Nawyków Żywieniowych. Dlatego, im lepsze one będą, tym szybciej i łatwiej będzie nam zregenerować swój potencjał do odchudzania i mniej przytyjemy w tym czasie.
Osoby nie mające wypracowanych Zdrowych Nawyków Żywieniowych mają duże problemy w czasie takiej przerwy. Przesadzają z ilością niezdrowych produktów oraz kalorii i w ciągu kilkunastu dni, tracą wszystko na co pracowali przez kilka miesięcy.
Długookresowa strategia odchudzania
Jak w takim razie powinien przebiegać proces odchudzania? Moja propozycja jest następująca:
2 miesiące – Praca nad Nawykami Żywieniowymi
2 miesiące – Zbilansowana dieta redukcyjna (z małym deficytem kalorycznym 5-10%)
2 tygodnie – Zdrowe Nawyki Żywieniowe (bez deficytu a nawet nieco powyżej zapotrzebowania kalorycznego)
3 miesiące – Dieta redukcyjna (deficyt kaloryczny na poziomie około 10%)
2 tygodnie – Zdrowe Nawyki Żywieniowe
3 miesiące – Dieta redukcyjna (deficyt kaloryczny na poziomie 10-20%)
itd… Aż do osiągnięcia celu.
Po osiągnięciu celu – Zdrowe Nawyki Żywieniowe
Dieta redukcyjna i Zdrowe Nawyki Żywieniowe, powinny się uzupełniać. W ten sposób uzyskasz najlepsze proporcje, pomiędzy szybkim i łatwym odchudzaniem. Ponadto zagwarantujesz sobie trwałość efektów.
Podsumowanie
Nadwaga jest tylko „objawem” złych Nawyków Żywieniowych. Dlatego, to właśnie ich zmiana, odgrywa najważniejszą rolę w procesie odchudzania. Zdrowe Nawyki, gwarantują trwałość efektów odchudzania. Ponadto, stanowią też świetne uzupełnienie diet redukcyjnych, odpowiadających za szybkość odchudzania.
Odpowiednie połączenie tych dwóch elementów, pozwoli Ci schudnąć szybko, trwale i bez ponoszenia nadmiernych wyrzeczeń.