Powiązanie celu treningowego z celem nadrzędnym

Gdy mamy już określony cel/cele nadrzędne oraz cel treningowy możemy przejść do kolejnego etapu. W tym artykule zajmiemy się ich połączeniem. Jest to niezbędne dla zrealizowania naszych planów treningowych. Dlaczego? Ponieważ cele nadrzędne są ściśle związane z naszymi najgłębszymi wartościami i odczuciami. W ich realizację jest więc zaangażowana nasza podświadomość. Oznacza to, że jeśli trening będzie sposobem na ich osiągnięcie będziemy mogli liczyć na pomoc naszego organizmu. Gdy jednak aktywność fizyczna będzie choćby pośrednio im szkodziła nasza podświadomość postara się zniechęcić nas do ćwiczeń.

W praktyce bardzo często nie zdajemy sobie sprawy jak wielki pozytywny wpływ ma trening fizyczny na inne dziedziny naszego życia. Zwykle wiążemy go przede wszystkim z wyglądem fizycznym. Wynika to przede wszystkim z faktu iż nie przykładamy wagi do określania i precyzowania naszych celów. Brak nam profesjonalizmu, gdyż traktujemy sport jako dziedzinę mniej poważną i wymagającą niż np. praca zawodowa. Skutkuje to niestety marnymi rezultatami. Im większą wiedzę pozyskamy tym więcej i szybciej osiągniemy niezależnie od dziedziny jaką się zajmujemy. Wiedza jest skrótem, który może zastąpić setki godzin ciężkiej pracy wykonywanej w niewłaściwym kierunku lub w nieefektywny sposób.

Tak samo jest z celami. Samo ustalenie celu treningowego nie wystarczy, gdyż prawdziwą siłę uzyskają one dopiero, gdy powiążemy je z calami i wartościami nadrzędnymi.

Możesz to zrobić dzięki zapoznaniu się z artykułami omawiającymi pozytywny wpływ treningu na takie dziedziny naszego życia jak: zdrowie, samopoczucie/poziom odczuwanego szczęścia, praca/finanse, rodzina/życie prywatne.

Dla przykładu, gdy najważniejsza jest dla nas rodzina i szczęście naszych dzieci to trening pomoże nam realizować ten cel w następujący sposób:

Jak wiadomo dzieci biorą przykład z rodziców. Jeśli więc trenujesz to i one zaangażują się o wiele chętniej w sport. Im więcej czasu spędzają na aktywności fizycznej tym mniej spędzają przed telewizorem, komputerem, itp. Oczywiście jest to bardzo konstruktywne i pożyteczne hobby. Ich zdrowie i odporność będą o wiele lepsze. Dodatkowo sport buduje takie cechy charakteru jak wytrwałość, ambicja, solidność, uczciwość, itd. Mają one bardzo duże znaczenie dla ich szczęścia i powodzenia w przyszłości. Jednocześnie wspólne uprawianie sportu ma bardzo pozytywny wpływ na budowanie silnych pozytywnych więzi.

Równie ważne dla udanego życia rodzinnego jest Twoje zdrowie. Czy może być coś gorszego niż choroba bliskiej osoby? Chyba nie chciałbyś, aby Twoi bliscy musieli martwić się o Ciebie z powodu zaniedbania zdrowia? Jak wiesz choroby związane z otyłością są przyczyną chorób układu krążenia, które odpowiadają za większość zgonów w krajach rozwiniętych. A więc jeśli dbasz o swoje zdrowie oszczędzasz swoim bliskim mnóstwo stresu i zmartwień. Na pewno zgodzisz się że jest wielka różnica pomiędzy sytuacją, gdy wszyscy w rodzinie są zdrowi, a sytuacją gdy cała uwaga i myśli bliskich są skupione na osobie, która boryka się z jakimś przewlekłym schorzeniem. Jeśli nie chcesz być obciążeniem dla bliskich, chcesz aby ich myśli i dążenia mogły skupiać się na rzeczach pozytywnych powinieneś zadbać o to aby aktywność fizyczna stała się częścią Waszego życia.

Finanse mają podobny wpływ na szczęście rodziny jak zdrowie. Również w tej dziedzinie sport odgrywa bardzo istotną rolę. Dzięki niemu wzmacniasz i budujesz cechy niezbędne dla efektywnego wykonywania dowolnej pracy. Masz więcej energii, pracujesz wydajniej, Twoja kreatywność rośnie, jesteś lepszy w konkurowaniu z innymi, szukasz nowych wyzwań, nie obawiasz się porażki, jesteś bardziej otwarty na zmiany które dzięki aktywności fizycznej kojarzysz z czymś pozytywnym, a nie z zagrożeniem. Jednocześnie wraz ze wzrostem ambicji i jakości wykonywanej pracy rosną Twoje szanse na awans i dostrzeżenie przez zwierzchników. Oprócz tego jest bardzo możliwe, że nabierzesz odwagi do podjęcia się własnej działalności – aby np. mieć więcej czasu dla bliskich. Wszystkie te czynniki wpływają pozytywnie na Twoje finanse. Dzięki temu możesz wspierać plany i marzenia swoich bliskich. Masz dla nich więcej czasu. Jak poprzednio stajesz się też lepszym przykładem dla dzieci.

Niewątpliwie ogromny wpływ na jakość życia rodzinnego ma Twoje samopoczucie i dominujące emocje. Czynnikiem, który odbija się bardzo negatywnie na rodzinie i bliskich jest przede wszystkim stres. Stres nie tylko wywołuje choroby lecz generuje mnóstwo negatywnych emocji, które najczęściej zostają wyładowane na najbliższych osobach. Chyba każdy zdaje sobie z tego sprawę. Jednocześnie stres jednej osoby sprawia iż wszyscy dookoła również zaczynają się denerwować. Odbija się to negatywnie na wzajemnych relacjach i funkcjonowaniu wszystkich członków rodziny.

Sport jest najskuteczniejszym generatorem pozytywnych emocji. Przyczynia się do całkowitego pozbycia się stresu nagromadzonego w trakcie pracy, szkoły, itp. Możesz więc szkodzić swojemu otoczeniu jako zestresowana osoba lub wprawiać bliskich w dobry nastrój jeśli nauczysz się generować u siebie pozytywne emocje przez sport.

Na podobnej zasadzie możesz powiązać dowolne cele nadrzędne z celami treningowymi. Wystarczy, że poświęcisz trochę czasu na zastanowienie się nad zależnościami jakie występują pomiędzy różnymi dziedzinami Twojego życia. Im szybciej to zrobisz tym lepiej. Jeśli zaczniesz trenować mając już wyznaczone to powiązanie to świetnie. Praca z celami ma za zadanie przede wszystkim przekonać podświadomość do współpracy. Każdy trening zyska na wartości. Im ważniejszy cel przyświeca danej czynności tym łatwiej i chętniej ją wykonujesz. Jeśli odkładasz określanie celów na później ryzykujesz, że nim to zrobisz Twój umysł podświadomy zniechęci się już do treningów.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s