Zasady wyznaczania celów

Na ten temat napisano mnóstwo książek, artykułów i porad. Mimo to niewiele osób korzysta z nich w prawidłowy sposób. W tym artykule poznasz najważniejsze zasady prawidłowego wyznaczania celów.

Podział celów

1. Ze względu na ich ważność:

  • cel nadrzędny. Odpowiada na pytanie dlaczego chcesz coś osiągnąć i jest powiązany z Twoimi najważniejszymi wartościami.
  • cele niższego rzędu. Odpowiadają na pytanie jakie działania musisz zrealizować, aby osiągnąć cel nadrzędny.

2. Ze względu na czas realizacji:

  • cele krótkoterminowe: 1-3 miesiące
  • cele średnioterminowe 1-2 lata
  • cele długoterminowe 3-5 lat

Taki podział na okresy pozwala lepiej zorganizować harmonogram działań i ocenić postępy. Im bardziej rozłożymy cel nadrzędny tym łatwiej jest go nam osiągnąć.

Zasady wyznaczania celów

1. Cel musi być egoistyczny

Nie możemy uszczęśliwić innych jeśli sami nie jesteśmy szczęśliwi, ponieważ nasza podświadomość kieruje się tylko i wyłącznie naszym dobrem. Chodzi tu o zmianę sposobu sformułowania i właściwą hierarchie celów. Cel nadrzędny ma za zadanie uszczęśliwić tylko i wyłącznie nas. Jeśli natomiast osiągniemy to dzięki temu, że pomagamy innym to ta pomoc powinna być celem niższego rzędu będącym sposobem osiągnięcia naszego szczęścia.

2. Cele muszą być spójne i zgodne

W związku z tym, że mamy wiele celów podrzędnych prowadzących do realizacji celu głównego musimy uważać, żeby były one ze sobą zgodne. Nie można jednocześnie realizować celu: „chcę więcej czasu spędzać z rodziną” oraz „chcę rozwinąć moją firmę”, gdyż obie te rzeczy wymagają poświęcenia większej ilości czasu przez co realizacja jednego sabotuje drugi.

3. Cele muszą być związane z Twoimi zainteresowaniami i pasją

Im bardziej lubisz to co robisz tym większą pracę wykonasz, aby to osiągnąć. Wszyscy ludzie odnoszący gigantyczne sukcesy kochają to co robią. Tyczy się to zwłaszcza celu nadrzędnego. Dlatego właśnie jeśli wiesz, że musisz coś zrobić powinieneś zrobić wszystko , aby to polubić.

4. Cele muszą być realistyczne

Twój Umysł Nieświadomy nie jest głupi. Nie będzie marnował energii na działanie jeśli nie przekonasz go, że jest on realny. Dlatego stawianie sobie za cel zrzucenia 30kg w miesiąc nie ma sensu.

Drugą sprawą jest Twoja wiara we własne umiejętności. Osoby mające więcej wiary w siebie i swoje umiejętności mogą realizować znaczenie większe cele. Najlepszym źródłem tego rodzaju pewności siebie jest realizacja kolejnych celów. Dlatego im częściej stawiasz sobie cele i realizujesz je tym bardziej ambitne możesz stawiać w przyszłości.

Realizm osiągasz też dzięki podziałowi celu głównego. Gdy planujesz zrzucenie 50kg to jest to nie do przyjęcia przez Podświadomość. Gdy podzielisz go na 10 celów po 5kg, na które dasz sobie po 2-3 miesiące stanie się znacznie bardziej realny.

5. Cel musi być wyzwaniem

Cel musi zmusić Cię do wysiłku i wyjścia poza sferę komfortu. Tylko wtedy zaczniesz działać. Jeśli będzie zbyt łatwy będziesz odkładał realizację poszczególnych kroków, gdyż uznasz, że nadrobisz np. jednego dnia to co miałeś zrobić w tydzień. Oczywiście nie możesz złamać poprzedniej zasady i postawić sobie zbyt ambitnego celu. Najlepiej, gdy stopniowo wymagasz od siebie coraz więcej.

6. Cel musi być wymierny

Oznacza to że będziesz mógł obserwować swoje postępy. To duża motywacja i zachęta do działania. Gdy cel jest opisowy jak np. lepsza sylwetka to niczego nam to nie mówi. Wtedy, gdy masz dobry humor uznasz, że dobrze Ci idzie i widzisz efekty, a innego dnia wyglądając tak samo pomyślisz, że nic się nie zmieniło. Pamiętaj, że nasze oceny zwłaszcza nas samych są skrajnie nieobiektywne. Dlatego tylko wymierne wskaźniki osiągnięć mają sens i motywują do działania. W naszym przypadku to centymetry, waga oraz wyniki mierzone czasem, dystansem, podniesionymi kilogramami, ilością wykonanych serii i powtórzeń, zdjęciami, itp.

Podsumowanie

Bez prawidłowo wyznaczonego celu nie masz co marzyć o końcowym sukcesie. Wykazały to liczne badania prowadzone na ten temat. Kierowanie się w/w zasadami pomoże Ci w zdobyciu wymarzonej sylwetki.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s