Prawidłowo określony cel jest jednym z najważniejszych czynników osiągania sukcesu. Jeśli chcemy zagwarantować sobie realizację naszych planów – nawet tych bardzo ambitnych to nie możemy pominąć tego etapu.
Cel nadrzędny odpowiada na pytanie dlaczego chcesz coś osiągnąć. Oddziałuje więc na naszą podświadomość, która angażuje się w działania tylko wtedy, gdy odpowiednio uargumentujemy po co ma to robić. Cel spełnia te warunki, gdyż odnosi się do końcowej nagrody, która ma zrekompensować wysiłek włożony w jego osiągnięcie. Dodatkowo główny cel jest podzielony na wiele mniejszych, łatwych do realizacji etapów więc ułatwia działanie i zwiększa naszą wiarę w sukces. Jest więc bardzo silnym motywatorem i pozwala na mierzenie postępów.
Najlepszym potwierdzeniem jego znaczenia są potwierdzone wielokrotnie na całym świecie wyniki badań nad wpływem prawidłowo określonego celu na sukces.
W roku 1953 na uniwersytecie Yale przeprowadzono badania na studentach. Zapytano ich czy mają jasno sprecyzowane oraz spisane cele i plany odnoszące się do ich życia po zakończeniu nauki. Okazało się że tylko 3% posiada i korzysta z tak określonych celów; 14% ma cele ale nie spisane; 83% nie miało żadnych celów. Po 20 latach okazało się że 3% osób ze sprecyzowanymi celami miało więcej pieniędzy niż pozostałe 97% łącznie!
W roku 1979 powtórzono badania na uniwersytecie Harvarda. Znów okazało się że tylko 3% ma prawidłowo określone cele, 14% ma cele nie spisane, a pozostali w ogóle ich nie posiadają. Po 10 latach 3% osób z celami miało 10 razy więcej pieniędzy niż pozostałe 97%. Badanie te były powtarzane w późniejszych latach na całym świecie dając podobne wyniki.
Przedstawiona zależność pomiędzy sukcesem, a prawidłowo określonym celem nie wymaga chyba dalszego komentarza. Teraz, gdy wiesz jak jest to ważne możemy przejść do określenia naszych celów treningowych.
W pierwszym etapie budowy Nawyku Treningowego skupiamy się przede wszystkim na trafieniu do podświadomości i zaangażowaniu jej w realizację naszych planów. Dlatego też treningi będą, krótkie oraz niezbyt wymagające fizycznie i psychicznie. Dzięki temu będziesz miał więcej energii i chęci do zajęcia się tym aspektem Twojego sukcesu treningowego.
W kolejnym artykule poznasz zasady wyznaczania celu.