Odchudzanie to maraton – nie naśladuj sprinterów

Z tego artykułu dowiesz się:

 1. Dlaczego warto traktować odchudzanie jak maraton, a nie sprint
 2. Czym różnią się oba podejścia
 3. Kto i kiedy może stosować „sprinterskie motody”

Odchudzanie – sprint czy maraton

Większość osób rozpoczynających odchudzanie poszukuje najszybszych metod redukcji. W odpowiedzi na zapotrzebowanie, specjaliści odchudzania, niezależnie od stopnia otyłości i doświadczenia, oferują takie własnie rozwiązania.

Początkujący i zawodowcy – różnica potencjałów

Są one wzorowane na najefektywniejszych metodach redukcji, stworzonych i przeznaczonych dla zawodowych sportowców. Niestety, jednoczesnie są też niezwykle wymagające. W efekcie ponad 90% osób rozpoczynająych odchudzanie, rezygnuje przed zakończeniem kuracji.

Zawodowcy

Zawodowi sportowcy zajmują się wyłącznie dbaniem o swoją formę. Nie chodzą dodatkowo do pracy, korzystają ze specjalistycznej i ciągłej opieki lekarzy, dietetyków, trenerów. Motywacja do takiego trybu życia, znajduje się u nich na najwyższym poziomie. Jej utrata eliminuje ze sportu zawodowego.

Amatorzy

Przeciętna osoba z dużą nadwagą, prowadzi zwyczajny tryb życia (praca, obowiązki domowe, brak czasu, itp.). Nie będzie więc w stanie, z dnia na dzień zaangażowac się w odchudzanie tak mocno by podołać wymaganiom zaawansowanych metod redukcji.

Chodzi tu nie tyle o obciążenia fizyczne, co mentalne. Aż 95% porażek jest spowodowanych utratą wytrwałości i motywacji, a nie przetrenowaniem, kontuzjami, itp. Głównym problemem jest więc brak „wytrzymałości”.

Metody treningowe

Charakterystyka „sprinterskich” metod redukcji:

 1. Czas trwania: Są tworzone z myślą o krótkiej, jednorazowej redukcji, ponieważ 20-50kg nadwaga nie „przydaża się” zawodowym sportowcom
 2. Adaptacja organizmu: Ze względu na krótki czas trwania, redukcja kończy się zanim procesy adaptacyjne zaczną znacząco wyhamowywać spadek wagi.
 3. Obciążenia treningowo-dietetyczne: Mogą być maksymalne ze zwględu na w/w punkty.
 4. Metody treningowe: Ze wzgledu na krótki czas trwania od razu zaczynamy od najefektywniejszych i najbardziej obciążających metod
 5. Stopniowanie obciążeń: Nie jest wymagane – od razu zaczynamy z najwyższej półki.
 6. Efekt jo-jo: Nie zagraża zawodowcą, ponieważ ich standardowe Nawyki Żywieniowe są bardzo wyśrubowane, a poziom aktywności fizycznej bardzo wysoki.
 7. Nawyk i Siła Woli: Poziom naszej Motywcji i Wytrwałości zależy od siły Nawyków Wspierających oraz poziomu Siły Woli. U zawodowców, wzmacniających je latami, są one bardzo mocne.
 8. Wytrwałość i motywacja: Są na maksymalnym poziomie, umożliwiając stosowanie najefektywniejszych i najcięższych metod.
 9. Ryzyko rezygnacji: Ze względu na dwa w/w punkty, rezygnacja praktycznie im nie zagraża.

Sprinterskie metody są tworzone z myślą o konkretnym „użytkowniku”. Wymagają posiadania bardzo dużego potencjału mentalnego (silnych Nawyków Wsipierających i dużych zasobów Siły Woli). Nic więc dziwnego, że 95% odchudzających się osób, poddaje się w trakcie odchudzania.

 

„Maratońskie” podejście do odchudzania:

 1. Czas trwania: Przy dużej nadwadze, konieczna jest wielomiesięczna redukcja.
 2. Adaptacja organizmu: Ze względu na długi czas trwania, należy prowadzić działania przeciwdziałające szybkiej adaptacji organizmu
 3. Obciążenia treningowo-dietetyczne: Im większe obciążenia, tym szybsza adaptacja. Nie można więc przesadzać, z restrykcyjnością diety i intensywnością treningu.
 4. Stopniowanie obciążeń: Musimy zwiększać obciążenia treningowo-dietetyczne przez cały okres redukcji. Aby było to możliwe, zaczynamy z niskiego poziomu.
 5. Stopniowanie metod treningowych: Zaczynamy od najprostszych i teoretycznie najmniej efektywnych metod. Wykorzystujemy ich możliwości do maksimum i przechodzimy do kolejnej – bardziej zaawansowanej metody. Zawodowcy są „odporni” na najlżejsze metody redukcyjne.
 6. Zwiększanie potencjału fizycznego: Początkujący powinni
 7. Efekt jo-jo: Nie zagraża zawodowcą, ponieważ ich standardowe Nawyki Żywieniowe są bardzo wyśrubowane, a poziom aktywności fizycznej bardzo wysoki.
  1. Budowa potencjału mentalnego: W pierwszej kolejności budujemy Nawyki Wspierające odchudzanie: Nawyk Treningowy oraz Zdrowe Nawyki Żywieniowe.
  2. Siła Woli:
 8. Nawyk i Siła Woli: Poziom naszej Motywcji i Wytrwałości zależy od siły Nawyków Wspierających oraz poziomu Siły Woli. U zawodowców, wzmacniających je latami, są one bardzo mocne.
 9. Wytrwałość i motywacja: Są na maksymalnym poziomie, umożliwiając stosowanie najefektywniejszych i najcięższych metod.
 10. Ryzyko rezygnacji: Ze względu na dwa w/w punkty, rezygnacja im nie zagraża.

„Podejście jest tą małą rzeczą,

która robi dużą różnicę.”

Winston Churchill

 

P

 

Jedna uwaga do wpisu “Odchudzanie to maraton – nie naśladuj sprinterów

 1. Pingback: Jak szybko można schudnąć – Nowoczesne odchudzanie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s