Siła Woli – jak przejąć kontrolę

 Z tego artykułu dowiesz się:

 1. Czym jest Siła Woli
 2. Jakie ma znaczenie podczas odchudzaniu
 3. Jak korzystać z jej zasobów 

Nawyki Wspierające są jak młode drzewa rozsiane w gęstym lesie. Tylko niewielka ich część, uzyska dostęp do życiodajnych promieni słońca. Większość zginie, odcięta od światła przez potężniejszych sąsiadów.

Mądry Doradca jest jak ogrodnik, który pielęgnuje i chroni swe drzewka, aż nie staną się samowystarczalne. Czasem musi przyciąć gałęzie sąsiednich drzew, jednak próba wycięcia ich z korzeniami jest z góry skazana na porażkę.

Siła Woli

Siła Woli to energia, dzięki której Mądry Doradca (czyli Ty) realizuje swe codzienne zadania: logiczne myślenie, kreatywność, planowanie, analizowanie, wyobraźnia, empatia, intuicja, opieranie się zachcianką i nawykom, kontrola emocji, wybór trudniejszych rozwiązań. 

Każdy rodzaj aktywności, wykonywanej świadomie, zużywa Siłę Woli. Im niższy jest jej poziom, tym stajemy się mniej efektywni i ulegli wobec Leniwego Władcy. Paliwem Siły Woli jest glukoza. Spożywając węglowodany (najlepiej złożone), możemy częściowo uzupełniać jej zapasy w ciągu dnia. Całkowita regeneracja dokonuje się podczas snu (minimum 7-8h).

Mięsień Siły Woli 

Wielkość „zbiornika” Siły Woli, nie jest czymś stałym. Jest wynikiem naszych codziennych działań. Funkcjonuje na podobnej zasadzie co mięśnie. Jeśli jej używasz, podejmujesz wyzwania, regularnie zwiększasz ich trudność, dbasz o dobre odżywianie, regenerację i dobry sen, jej zbiornik powiększy się. 

Gdy nie będziesz z niej korzystał, idąc na łatwiznę, łatwo ulegając pokusom i destrukcyjnym Nawykom, będzie malał.

Siła Woli w odchudzaniu

Siła Woli odgrywa kluczową rolę podczas tworzenia Nawyków Wspierających. To ona pozwala Ci oprzeć się starym, wygodnym Nawykom (objadanie się, lenistwo, brak ruchu) i podjąć się nowych aktywności, związanych z odchudzaniem.

Im dotkliwsze zmiany (cięższy trening, bardziej restrykcyjna dieta), tym szybciej zużywamy zasoby Siły Woli. Ponadto deficyt kaloryczny, ogranicza możliwość ich odnowy.

Powiązanie odchudzania z przyjemnością zmniejsza to zużycie. Pomyśl jak długo możesz robić to co lubisz, bez uczucia zmęczenia. Dzieje się tak, ponieważ im przyjemniejsza jest dana czynność, tym bardziej angażuje się w nią Leniwy Władca dysponujący nieograniczonymi siłami.

Pułapka początkujących

Większośc osób rozpoczyna odchudzanie od bardzo intensywnych treningów i diety z dużym defictem kalorycznym. Jest to spowodowane:

 • Chęcią uzyskania szybkich efektów.
 • Przecenieniem własnych możliwości.
 • Mylnym przekonaniem, że przyjemność z treningów pojawi się sama.

W ten sposób, kojarzą trening z cierpieniem. Wzbudza to sprzeciw Leniwego Władcy, który uznaje odchudzanie za zagrożenie. Jego reakcją, jest budowa silnego Nawyku Sabotującego odchudzanie. Nasze topniejące zasoby Siły Woli, nie są w stanie długo mu się opierać. 

Właściwa kolejność realizacji celów

Dlatego w poczatkowej fazie odchudzania, należy zmienić priorytety. Zanim zaczniesz stosować trening i dietę zawodowców, powinieneś skupić się na przejęciu ich nastawienia  – czyli na wytworzeniu silnych Nawyków Wspierających odchudzanie.

Proponuję Ci zatem przyjęcie nastepującej stretegii:

Etap 1 – Budowa Nawyków Wspierających

W pierwszym etapie skupiasz się wyłącznie na budowie Nawyków Wspierających. Trening i dieta są podporządkowane temu celowi.

 1. Trening. Codzienny lekki trening zakończony nagrodą. Budujesz Nawyk Treningowy, przygotowujesz organizm do większego wysiłku w przyszłości
 2. Odżywianie. Wprowadzasz tylko zmiany jakościowe (bez deficytu). Co kilka dni dodajesz jeden zdrowy produkt do jadłospisu. WAŻNE: Stosuj listę produktów zalecanych, a nie zakazanych. 
 3. Nawyki i Siła Woli. Brak deficytu kalorycznego i minimalna uciążliwość treningu ograniczą zużycie Siły Woli, pozwolą na jej regenerację i powiększanie pojemności zbiornika. Da Ci to siłę do przeciwstawiania się pokusom i szkodliwym Nawykom, które w ten sposób osłabisz.

Długość tego etapu zależy przede wszystkim od: dodatniego „bilansu zadowolenia z treninu” oraz częstotliwości i regularności Twoich działań. Mogą to być 3-4 tygodnie, ale i kilka miesięcy. Zwykle po około miesiącu, można rozpocząć płynne przejście do kolejneego etapu. 

Etap 2 – Przejęcie kontroli

W drugim etapie nadal uważasz, by nie przesadzić z treningiem i dietą. Leniwy Władca, coraz bardziej przychylny odchudzaniu, może zmienić swe zdanie, gdy zbyt mocno zwiększysz obciążania. 

 1. Nawyki i Siła Woli. Wraz z rozwojem Nawyków Wspierających, osłabianiem Nawyków Sabotujących, powiększaniem zbiorników Siły Woli i coraz większą przyjemnością z odchudzania, możesz pozwolić sobie na stopniowe zwiększanie obciążeń.
 2. Trening. Zaczynasz trenować dłużej i intensywniej. Stosujesz dni wolne od treningu. Stosujesz 4-6 tygodniowe plany treningowe. Każdy kolejny jest nieco bardziej wymagający. Przygotowujesz organizm do najcięższych i najefektywniejszych form treningu redukcyjnego.
 3. Dieta. Kontynuujesz stopniową zmianę Nawyków Żywieniowych. Gdy zbliżysz się do proporcji 80/20, pomiędzy zdrowymi i niezdrowymi produktami, możesz zacząć stosować deficyt kaloryczny. Oczywiście, nie przerywasz wprowadzania dalszych modyfikacji jakosciowych.

Celem tego etapu jest zwiększanie obciążeń fizycznych i dietetycznych, proporcjonalnie do rozwoju Nawyków Wspierających odchudzanie. Efekty redukcyjne są coraz szybsze, a zagrożenie rezygnacją coraz mniejsze.

Etap 3 – Efekt kuli śnieżnej

Efektem końcowym drugiego etepu jest osiągnięcie przez Nawyki Wspierające dominującej pozycji. W ten sposób ryzyko rezygnacji zostaje wyeliminowane, a trwały sukces jest tylko kwestią czasu.

Możesz pozwolić sobie na korzystanie z najcięższych i najefektywniejszych metod treningowych i dietetycznych, gdyż zyskałeś najsilniejszy motywator do działania – „Pragnienie”.

Pragnienie

Pragnienie jest najwyższą formą motywacji. Towarzyszy jedynie najsilniejszym Nawykom. Pozwala na pełne zaangażowanie w daną czynność i szybki rozwój umiejętności z nią związanych.

Pragnienie sprawia, że gdy jesteśmy odcięci od ulubionego zajęcia, czujemy wewnętrzny przymus by do niego wrócić. Dzieje się tak za sprawą Władcy, który po tym jak uznał je za priorytetowe, próbuje za wszelką cenę wepchnąć Cię na właściwe tory. 

Podsumowanie

Mechanizmy decydujące o sukcesie lub porażce są bradzo precyzyjne. Nie ma tu mowy o przypadku, czy szczęśliwym trafie. Znasz już główne założenia mojej strategii. Jeśli podoba Ci się takie podejście do odchudzania, zapraszam Ci do jej zastosowania.

Aby Ci to ułatwić, w dziale „Droga do sukcesu” przedstawiłem procedurę jej wdrożenia. Poznasz tam narzędzia Psychologii Sukcesu, skracające do minimum czas wiązania odchudzania z przyjemnością.

   

„W konfrontacji strumienia ze skałą,  

 strumień zawsze wygrywa – nie     

przez swoją siłę, ale przez wytrwałość.”

Buddha

2 uwagi do wpisu “Siła Woli – jak przejąć kontrolę

 1. Pingback: Jak działają najlepsi – Nowoczesne odchudzanie

 2. Pingback: Jak szybko można schudnąć – Nowoczesne odchudzanie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s