Jak działa 5% ludzi, którzy skutecznie chudną

Z tego artykułu dowiesz się:

 • Czym jest sukces w odchudzaniu.
 • Kim są ludzie, którzy go osiągnęli.
 • Z czego wynika ich skuteczność.
 • Czym, tak naprawdę, różnią się od Ciebie.

Definicja Sukcesu

Na początek określmy, co będzie stanowiło dla nas Sukces. Jednocześnie zdefiniujemy w ten sposób grupę ludzi, do których chcesz dołączyć. 

Sukcesem będzie dla mnie doprowadzenie Cię do momentu, gdy:

Prowadzisz zdrowy stylu życia, wiążący się z regularnym uprawianiem aktywności fizycznej, zdrowym odżywianiem i dbałością o zdrowie. W konsekwencji takiego działania:

 • Pozbędziesz się nadwagi zdobywając wymarzoną sylwetkę – z przyjemnością i bez nadmiernych wyrzeczeń.
 • Wyeliminujesz szkodliwe Nawyki (używki, bierność, lenistwo, itp.)
 • Twój poziom odczuwanego szczęścia będzie stale rósł
 • Zdobędziesz potencjał i umiejętności do osiągania sukcesów w innych sferach swojego życia
 • Będziesz cieszył się świetnym zdrowiem
 • Wyeliminujesz ryzyko chorób cywilizacyjnych (z których dwie główne odpowiadają za 75% zgonów)

Przedstawiona przeze mnie definicja sukcesu, jest właśnie tym, co stanowi normę dla 5% osób do, których grona dołączysz. Są to ludzie, którzy od lat prowadzą aktywny i zdrowy styl życia, ciesząc się każdym kolejnym dniem.

Czym zwycięzcy różnią się od przegranych

Aby osiągnąć sukces w odchudzaniu, musisz działać tak jak Ci, którzy zrobili to przed Tobą. Z poprzedniego artykułu dowiedziałeś się, że samo naśladowanie sposobu odżywiania i treningu to za mało. Musisz przede wszystkim stosować ich metody rozwoju mentalnego (wzmacnianie się Nawyków wspierające i wzrost zasobów Siły Woli).

Możesz teraz sprawdzić jak bardzo Twoje działanie jest zgodne z ich podejściem.

1. Motywator do działania

To odpowiedź na pytanie dlaczego coś robisz. Nagroda dla której coś robisz, z czegoś rezygnujesz lub przed czymś się powstrzymujesz. Im jest ona cenniejsza, tym chętniej do niej dążysz. Im dalej jest odsunięta w czasie, tym bardziej traci na wartości.

 • Ludzie prowadzący aktywny i zdrowy styl, życia robią to przede wszystkim dla natychmiastowej przyjemności i satysfakcji. Dla korzyści długofalowych jak zdrowie, dłuższe życie, rozwój osobisty, większa wydajność w życiu zawodowym i wiele innych.
 • Większość odchudzających się ćwiczy z przymusu i konieczności wyłącznie dla uzyskania efektu w postaci spadku wagi, który spodziewają się osiągnąć w dalekiej przyszłości.

2. Regulatorem narzucanych obciążeń

Jest to sposób regulowania obciążeń treningowych i dietetycznych, które sobie narzucamy. Zależy głównie od celu naszej aktywności.

 • Ludzie sukcesu nie trenują ponad siły, ani się nie głodzą ponieważ trenują dla przyjemności. Zwiększają obciążenia stopniowo. Robią to, na co pozwalają im bieżące, możliwości forma dnia, itp. Jeśli jednego dnia przesadzą, następnego dają sobie więcej luzu. Nie trenują mając kontuzje, gdyż dbałość o zdrowie jest jednym z ich celów.
 • Odchudzający się narzucają sobie obciążenia ponad siły, ponieważ kierują się chęcią szybkiej utraty wagi, a ich realne możliwości nie pozwalają uzyskać porządanych efektów. Często lekceważa takie czynniki jak zdrowie (głodzą się, wycieńczają organizm, odwadniają, ćwiczą pomimo kontuzji)

3. Granica tolerancji

Jest to punkt po przekroczeniu którego, obciążenia treningowe i/lub dietetyczne zaczynają wywoływać narastający opór organizmu. Im dalej ją przesuniesz, tym szybciej możesz chudnąć bez ryzyka rezygnacji. Każdy dzień, przepracowany w prawidłowy sposób, pozwoli Ci ją poszerzyć

 • U ludzi sukcesu granica ta jest przesunięta bardzo daleko, gdyż często prowadzą zdrowy styl życia od wielu lat. To co dla nich jest rozgrzewką dla początkującego może być już ponad siły.
 • Osoby, które zaczynają kurację odchudzającą, np. po kilkunastu latach bezczynności i uzależnieniu się od niezdrowego jedzenia, dopiero zaczynają nad nią pracować. Czasami kilkaset metrów biegu dziennie i odmówienie sobie słodyczy na tydzień wystarczy do rezygnacji.

4. Wzmacnianie/osłabianie zasobów mentalnych

Jest on ściśle związany z granicą tolerancji. Każdy dzień odpowiedniego treningu i diety buduje Nawyki wspierające i powiększa zasoby Siły Woli. Jeśli ją przekraczasz osłabiasz Silną Wolę i wzmacniasz Nawyki sabotujące schudnięcie. Optymalne dla rozwoju zasobów mentalnych jest działanie, minimalnie poniżej Twojej granicy tolerancji.

 • Ludzie prowadzący aktywny i zdrowy styl, nie przekraczają granicy tolerancji. W związku z tym ich potencjał do narzucania sobie, coraz większych obciążeń stale wzrasta.
 • Odchudzający się z przymusu i/lub konieczności, zazwyczaj zaczynają zbyt ostro. Regularnie przekraczają swoją granicę tolerancji obciążenia fizycznego, dietetycznego i mentalnego. Z każdym dniem, zasoby wspierające ich wysiłek wyczerpują się, a sabotujące wzmacniają. 

5. Wielkością zasobów mentalnych

Wielkość zasobów mentalnych mówi nam w jakim miejscu obecnie się znajdujemy. Zależy od ilości i jakości naszych dotychczasowych działań. Nie da się tu nadrobić intensywnością, gdyż Mózg przebudowuje się bardzo wolno. Liczy się zaangażowanie, regularność, wytrwałość, itp.

 • Ludzie sukcesu posiadają bardzo duży potencjał mentalny, gdyż rozwijali go latami. Dzięki temu ich wydajność w treningu, pracy, domu, jest bardzo duża. Osoby takie mają mnóstwo energii w ciągu całego dnia (zmęczenie to oznaka wyczerpania zasobów Siły Woli).
 • Początkujący dopiero zaczynają budowę Nawyków wspierających. Mają niewiele Siły Woli, jeśli przez wiele lat byli nieaktywni. Dlatego muszą bardzo oszczędnie gospodarować swymi ograniczonymi zasobami.

Podsumowanie

Teraz sam przed sobą możesz stwierdzić, w czym Twe, działania (oraz metody propagowane przez trenerów i dietetyków) różniły się, od sposobu postępowania ludzi sukcesu. Kolejnym krokiem będzie pogodzenie się z faktem, iż lata zaniedbań znacznie ograniczyły Twój potencjał.

Gdy to zrobisz, będziesz gotów przyjąć nową strategię dojścia do swego celu. Skupisz się na wdrożeniu metodyki postępowania ludzi sukcesu uwalniając swój potencjał. O tym jak to zrobić się z kolejnego artykułu pt.: Jak skutecznie schudnąć.

„Szczęście to owoc pragnienia i zdolność do

 poświęcenia tego, czego chcę teraz, na rzecz

 tego, czego chcę w ostatecznym rozrachunku.”

Stephen R. Covey

                            

Jedna uwaga do wpisu “Jak działa 5% ludzi, którzy skutecznie chudną

 1. Pingback: Jak szybko można schudnąć – Nowoczesne odchudzanie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s