i Ci którzy w nią wpadają.

 

W tym artykule opiszę Ci sposób postępowania osób, które pomimo ogromnych chęci już w początkowej fazie treningu skazują się na przegraną. Paradoksalnie im większe znaczenie przykładają oni do kwestii pozbycia się nadwagi (np. z powodu zagrożenia zdrowia i życia chorobami układu krążenia, serca, itp.) tym częściej wybierają sposób postępowania skazany na porażkę.

Różnica potencjałów

Łatwo jest dostrzec różnice między amatorami, a zawodowcami na poziomie fizycznym. Nasza słabość fizyczna stanowi też naturalny hamulec bezpieczeństwa, który nie pozwala nam przegiąć (np. przebiegając 1 km w ciągu minuty co by nas zabiło).

Różnice między nami, a zawodowcami na poziomie mentalnym są niewidoczne. Na

 

Trening

Początki

W większości przypadków osoby ponoszące porażkę rozpoczynają trening z przymusu wynikającego ze stanu zdrowia, spadku samooceny, kompleksów związanych z wyglądem i innych negatywnych bodźców. Próbują w ten sposób pozbyć się jakiegoś problemu. Ich celem i jedyną motywacją jest więc jak najszybsze osiągnięcie widocznych efektów.

Oznacza to więc, że wyniki lub ich brak będą odpowiadać za poziom motywacji do treningu, a w konsekwencji zdecydują o jego kontynuowaniu lub rezygnacji.

Metoda

Paradoksalnie osoby z tej grupy najczęściej rozpoczynają od bardzo wymagających treningów. Dlaczego? Ponieważ kierują się swoim celem – chcą szybkich efektów. Przeważnie też, nie mając odpowiedniej wiedzy myślą, że im cięższy trening zastosują, tym lepsze osiągną rezultaty. Skupiają się więc wyłącznie na sferze fizycznej i wykonywaniu morderczych treningów, po których są wykończeni.

Efekty

Od razu zaczynamy trenować na poziomie, którego organizm nie jest w stanie realizować bez uszczerbku dla naszej sfery mentalnej. Początkowy, podwyższony poziom motywacji spowodowany rozbudzonymi na wyrost nadziejami jest nie do utrzymania.

Zasoby Silnej Woli z dnia na dzień są coraz mniejsze co jest spowodowane obniżeniem poziomu glukozy. Nie można też zapomnieć o reakcjach obronnych organizmu w związku z doprowadzaniem go do stanu wyczerpania. Pojawia się zmęczenie, pogorszenie nastroju, myśli zniechęcające do treningów, coraz więcej wymówek, bóle mięśni, kontuzje, itp. Zjawiska te z czasem narastają.

Do tego wszystkiego po jakimś czasie okazuje się że nasze starania nie dały planowanego efektu, gdyż przeceniliśmy swoje możliwości. To dodatkowo osłabia nasze morale.

Podsumowanie

  • Trening ponad siły wywołuje sprzeciw organizmu,
  • Stajemy się coraz słabsi zamiast silniejsi,
  • Pogarsza się nasz nastrój,
  • Negatywne myśli pojawiają się coraz częściej i są coraz silniejsze,
  • Spadają zasoby naszej Silnej Woli,
  • Coraz trudniej jest zmusić się do treningu
  • Wkładając tak wielki wysiłek w trening jesteśmy zwykle rozczarowani jego efektami

Dieta

Kierując się zasadą: „Trening + Dieta = Sukces” wraz z rozpoczęciem treningów przechodzimy na „dietę”.

Podobnie jak w treningu osoby ponoszące porażkę rozpoczynają od bardzo restrykcyjnych diet, które utożsamiają z efektywnością. Jako że ich celem są jak najszybsze efekty dochodzą do wniosku, że trzeba jeść jak najmniej, aby szybciej schudnąć.

Niestety takie postępowanie uczy organizm, aby skuteczniej magazynował tłuszcz co przynosi efekty odwrotne do zamierzonych. Bardzo istotny jest również fakt, iż dieta najczęściej wiąże się z jedzeniem produktów do których nie jesteśmy przyzwyczajeni co sprawia, że na początku nie będą nam one smakować tak jak dotychczas spożywane posiłki.

Aby zmusić się do przestrzegania diety – tym bardziej takiej, która nie smakuje, potrzebujemy dużo Silnej Woli. Niestety ograniczamy jej zasoby zmniejszając ilość spożywanych węglowodanów, z których powstaje glukoza – paliwo „Silnej Woli”. Jest to więc zamknięte koło prowadzące do nieuchronnej klęski.

Podsumowanie

Tak właśnie wygląda odchudzanie 95% ludzi. Kierując się wyłącznie chęcią uzyskania szybkich efektów, zmuszają się do wyczerpujących treningów oraz restrykcyjnych, niesmacznych diet.

To sprawia, że organizm (a dokładniej Mózg Gadzi, będący nieświadomą częścią mózgu) zaczyna coraz bardziej się buntować buntować. Wysyła do naszej świadomości (Kory Nowej) sabotujące sygnały i komunikaty prowadzące do rezygnacji.

             

             

„Czas jest tym, czego chcemy 

najbardziej, ale używamy najgorzej.”     

                                            William Penn

Jedna uwaga do wpisu “i Ci którzy w nią wpadają.

  1. Pingback: Ślepa uliczka… – Nowoczesne odchudzanie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s