Siła Woli

           Siła Woli jest jedynym narzędziem, za pomocą którego możesz przeciwstawić się destrukcyjnym dążeniom Podświadomości. Dzięki niej możesz wytworzyć nowe konstruktywne Nawyki lub zmienić te hamujące Twoje postępy.

           W tym artykule dowiesz się czym ona jest i w jaki sposób wpływa na Twoje sukcesy i porażki.

           

Czym jest Siła Woli

           Siła Woli/Samokontrola przez wiele lat była uznawana za mit. Dopiero w latach 80-tych XX wieku udowodniono jej istnienie. Przez większość osób nadal jest jednak uważana za coś nierealnego lub za stałą cechę charakteru z którą się rodzimy lub nie.

           Kolejne analizy wykazały, że jest ona kluczowym czynnikiem odpowiedzialnym za nasze sukcesy zarówno w życiu zawodowym jak i prywatnym.

           Siła woli jest energią mentalną, która pozwala na realizowanie celów Świadomego umysłu (Kory Nowej). Daje też możliwość działania wbrew Podświadomości i opierania się pragnieniom, które generuje.

           Bez samokontroli bylibyśmy sterowani wyłącznie przez Mózg Gadzi. Nie różnilibyśmy się więc od zwierząt, które kierują się jedynie instynktem przetrwania.

           

Zasoby Siły Woli

           Paliwem Siły Woli jest glukoza wytwarzana z węglowodanów. Jej zapasy są wyczerpywalne jednak możemy je uzupełniać dzięki odpowiednim posiłkom.

           To skuteczne działanie lecz nie idealne. Pełną regeneracje zapewnia nam dopiero sen, podczas którego zwiększa się przyswajalność glukozy. Dlatego też największą Siłą Woli dysponujemy rano.

           

Użycie Siły Woli

           W wyniku licznych badań udowodniono, że ludzie spędzają ¼ życia na opieraniu się destrukcyjnym pragnieniom generowanym przez Podświadomość. Okazuje się, że w 50% przypadków to im się nie udaje.

           Następstwem tego jest powstawanie szkodliwych Nawyków takich jak:

 • lenistwo,
 • marnowanie czasu przed telewizorem lub komputerem,
 • odkładanie wszystkiego na później,
 • objadanie się,
 • bierność/brak ruchu,
 • niechęć do nauki i pracy,
 • palenie papierosów,
 • picie alkoholu,
 • uzależnienie od narkotyków, itd.

           

Wyczerpanie Siły Woli

           Z przeprowadzanych eksperymentów wynika, iż najszybsze zużycie Siły Woli jest wywoływane kontrolą emocji. Jej zasoby wyczerpują się również podczas intensywnego analizowania, wykonywania w pamięci skomplikowanych obliczeń, pracy twórczej oraz podejmowania decyzji.

           Gdy zupełnie zużyjemy zapasy glukozy, nasza efektywność umysłowa gwałtownie spada. Zaczynamy popełniać błędy podczas prozaicznych zajęć, które zwykle wykonujemy poprawnie, nie możemy się skupić, czujemy fizyczne zmęczenie.

           Zaczynamy też ulegać emocjom i przereagowywać zdarzenia. Łatwo popadamy w skrajności, wybuchamy gniewem, agresją, rozpaczamy z byle powodu i wyolbrzymiamy problemy, stajemy się skrajnie ekspresyjni, itp. Jednym słowem tracimy kontrolę nad swoim zachowaniem.

Badania Siły Woli

           Abyś lepiej zrozumiał i docenił znacznie Siły Woli w Twoim życiu przedstawię Ci trzy świadczące o tym badania.

Eksperyment I

           Pierwsze badanie został przeprowadzone na grupie czterolatków. Miały one oprzeć się pokusie zjedzenia słodkiej pianki podczas, gdy nikt ich nie pilnował. Jeśli wytrzymają do powrotu eksperymentatora dostaną w nagrodę dodatkową druga piankę.

           Niektóre dzieci zjadały ją od razu (ulegając pokusie natychmiastowej gratyfikacji). Inne wytrzymywały nieco dłużej. Części z nich udawało się wytrzymać do końca za co zostawały nagrodzone.

           Po 20 latach od eksperymentu odnaleziono i przebadano jego uczestników ponownie. Okazało się, że dzieci z wyższym poziomem Samokontroli (te, które powstrzymały się od zjedzenia pianki):

 • miały wyższe oceny w szkole,
 • lepsze wyniki na egzaminach,
 • zdobywały lepszą pracę,
 • ich związki były bardziej udane,
 • miały mniej konfliktów z prawem,
 • prowadziły zdrowszy/aktywniejszy tryb życia,
 • miały niższy współczynnik BMI (tkanki tłuszczowej),
 • zdrowiej się odżywiały.

           

Eksperyment II

           Podobne wyniki dały inne eksperymenty tego rodzaju z których najdokładniejszy przeprowadzono w Nowej Zelandii. Grupę 1000 dzieci poddano nieprzerwanym obserwacjom pod kątem znaczenia Siły Woli, aż do osiągnięcia przez nie 32 roku życia.

           Wyniki jednoznacznie potwierdziły, że Siła Woli była kluczowym czynnikiem odpowiedzialnym za ich sukcesy lub porażki.

           

Eksperyment III

           Kolejny eksperyment przeprowadzono na amerykańskich i azjatyckich dzieciach mieszkających w USA. Okazało się, że dzieci pochodzenia azjatyckiego pomimo niższego statusu osiągają większe sukcesy.

           Dlaczego? Ponieważ ich kultura i sposób wychowania, preferują dyscyplinę, systematyczność i pracowitość, które prowadzą do wzmacniania Siły Woli.

           

Podsumowanie

           Jak widzisz Siła Woli odgrywa niezwykle istotną rolę w naszym życiu. Na szczęście można ją rozwijać, wzmacniać, a także ograniczyć jej zużycie przy wykorzystaniu Nawyku. Tak właśnie działają ludzie sukcesu.

           W kolejnym artykule przekonasz się jakie znaczenie ma Siła Woli w kontekście treningu i odchudzania.

           

           

„Czytając życiorysy wielkich ludzi odkryłem,

że ich pierwszym zwycięstwem było

pokonanie samego siebie… Samodyscyplina

u nich wszystkich pojawiła się jako pierwsza.”

Harry Truman

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s