Zdrowie

Nie ma nic cenniejszego niż Twoje zdrowie i życie. Zwykle najbardziej zaczynamy je doceniać, gdy jest już za późno. Teoretycznie każdy wie, że sport to zdrowie ale gdy zapytasz o szczegóły, mało kto będzie potrafił wymienić więcej niż 5 korzyści. W tym artykule opiszę ich jak najwięcej, abyś czuł, że to co robisz jest naprawdę warte Twojego wysiłku.

Serce i układ krążenia

Na początek zajmiemy się przyczyną ponad 50% zgonów w krajach rozwiniętych – chorobami serca i układu krążenia. Już sama dbałość o te dwa elementy sprawi, że statystycznie będziesz żył o wiele dłużej.

Mięsień sercowy posiada określoną siłę, którą możesz rozwijać. Odpowiada on za prawidłowe funkcjonowanie układu krążenia, który transportuje krew, a w raz z nią substancje odżywcze i tlen do wszystkich komórek ciała. Ma więc decydujący wpływ na cały organizm. Dbałość o jego wzmocnienie jest więc niezwykle istotną sprawą. Trening wpływa na nie w następujący sposób:

 1. Nie wytrenowane serce posiada objętość 600-700cm³ i wykonuje . Wytrenowane ma, aż  1000-1400cm³ objętości.

 2. Mięsień sercowy nie wytrenowanej osoby musi wykonać o wiele większą pracę, aby przepompować tę samą ilość krwi (70-80 skurczów na minutę w stanie spoczynku lub lekkiego wysiłku fizycznego). Serce osoby trenującej wykonuje tylko 40-60 skurczów na minutę w stanie spoczynku/lekkiego wysiłku fizycznego.

 3. Twoje tętnice i żyły stają się bardziej elastyczne

 4. Dieta bogata w zdrowe tłuszcze spowoduje u Ciebie obniżenie poziomu stężenia złego cholesterolu LDL i podwyższenie się poziomu dobrego cholesterolu HDL

 5. Podwyższanie tętna w czasie intensywnego wysiłku fizycznego sprawia, że zalegające w Twoich żyłach złogi tłuszczu i cholesterolu zostaną z czasem wypłukane

 6. Zwiększysz ogólną objętość krwi w organizmie

 7. Zwiększysz objętość płuc (nie będziesz męczył się tak szybko)

 8. Zwiększy się nasycenie krwi tlenem

 9. Spada ciśnienie krwi

Choroby nowotworowe

Biorąc pod uwagę statystyki stanowią one drugą najczęstszą przyczynę zgonów (25%). Powodują je stres, zakwaszenie organizmu i nałogi. Aktywny tryb życia i zdrowe odżywianie w połączeniu ze zmianą Twojego sposobu myślenia mogą zabezpieczyć Cię przed nimi:

 1. Nałóg (który jest bardzo silnym Nawykiem) łatwiej zwalczyć, gdy zastąpisz go silniejszym przeciwstawnym Nawykiem ( np. Nawykiem Treningowym).

 2. Stres gromadzony w ciągu dnia zostaje rozładowany podczas treningu. Lepsze samopoczucie zmniejsza możliwość jego ponownego wystąpienia i osłabia jego siłę.

 3. Zakwaszenie organizmu. Rak rozwija się najlepiej w silnie kwasowym środowisku. Środowisko zasadowe uniemożliwia mu rozwój. Odpowiednia dieta i likwidacja stresu zakwaszającego organizm poprzez wysiłek fizyczny są na niego najlepszym lekarstwem.

Inne korzyści

 1. Wraz z wzmocnieniem się systemu krwionośnego dostarczającego energię, środki odżywcze i tlen do komórek zwiększa się ich potencjał do absorpcji tychże zasobów

 2. Silniejsze komórki oznaczają kolejne korzyści w postaci zwiększenia zapasów energetycznych organizm

 3. Trenując zmniejszasz szybkość wypłukiwania soli mineralnych z kości

 4. Twój system immunologiczny ulega wzmocnieniu

 5. Przyśpieszeniu ulega poziom metabolizmu spoczynkowego co sprawia, że spalasz bez wysiłkowo o wiele więcej kalorii niż osoba nie trenująca

 6. Wzrasta Twoja wydolność i kondycyjna fizyczna

 7. Trening „konserwuje” Twój organizm. Twoje stawy, mięśnie, układ krwionośny  i inne narządy pod wpływem wysiłku są zmuszone do utrzymywania się w dobrej kondycji. Bierny styl życia powoduje, że wszystkie one ulegają osłabieniu, gdyż nie jest konieczne utrzymywanie ich w formie.

 8. Mózg. Jest on najważniejszym narządem Twojego ciała. Bez dostarczania odpowiedniej ilości tlenu i innych składników odżywczych pracuje coraz gorzej. Jeśli chcesz poprawić: szybkość kojarzenia, pamięć, kreatywność twórczość i wszystkie inne cechy swojego intelektu, to najlepszym sposobem jest regularny wysiłek fizyczny.

 9. Długowieczność. Osoby, które regularnie trenują fizycznie starzeją się wolniej niż nie trenujący. Różnica pod względem zużycia biologicznego organizmu między osobą trenującą regularnie od wielu lat, a kimś kto nie trenuje może wynosić nawet 17lat!

Podsumowanie

Wyobraź sobie, że możesz za darmo spowolnić procesy starzenia i dodać sobie kilkanaście lat życia. W dodatku będziesz cieszył się świetnym zdrowiu i samopoczuciem. Będziesz prowadził życie na zupełnie innym poziomie niż ma to miejsce obecnie.

Nie ma na co czekać. Nie odkładaj dbałości o zdrowie na czas, gdy już dotkną Cię choroby. Nie obawiaj się że zajmie to wiele tygodni, czy miesięcy. Tak samo myślałeś rok temu i 5 lat temu. Gdybyś zaczął wtedy dziś miałbyś już to wszystko o czym napisałem.

           

„Nie pozwól obawie o to, ile zajmie osiągnięcie czegoś, 

przeszkodzić Ci w robieniu tego. Czas i tak upłynie, a możemy 

równie dobrze wykorzystać  go w najlepszy możliwy sposób.” 

 

    Earl Nightingale

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s