Pragnienie

            Pragnienie jest wzmacniaczem i utrwalaczem Nawyku. Jakość i siła Nawyku Treningowego zależą w dużej mierze od tego czynnika. Jeśli lubisz wykonywać daną czynność i sprawi Ci ona przyjemność to pragniesz ją wykonywać. W tym artykule przeczytasz o tym jak Pragnienie motywuje Cię do działania.

           

Pragnienie

            Pragnienie jest skrajną formą motywacji. To nieodparta, wręcz obsesyjna rządza uzyskania określonej korzyści w zamian za wykonanie danej czynności. Jest więc najsilniejszym motywator do działania jaki możesz wytworzyć (świadomie lub nie).

            Jego źródłem są emocje generowane automatycznie w Układzie Limbicznym, które są odpowiedzią na dane zachowanie lub bodziec. Powstanie Pragnienia jest więc konsekwencją powiązania danego zachowania z otrzymaniem nagrody w postaci hormonów szczęścia. 

Rola Pragnienia w Pętli Nawykowej

            Kluczowe znaczenie Pragnienia w kontekście budowy i wzmacniania się Nawyków zostało odkryte dzięki eksperymentom prowadzonym na szczurach i małpach.

Etap I

            W pierwszym etapie poprzez zachęcanie do wykonywania określonych czynności wytworzono u nich Nawyk: wskazówka – zachowanie – nagroda.

            Następnie badano aktywność mózgu zwierzęcia podczas procesu wykonywania czynności Nawykowej. Skupiono się na części mózgu odpowiedzialnej za powstawanie uczucia szczęścia.

            Jak można się domyślić poczucie szczęścia pojawiało się zaraz po otrzymaniu nagrody.

Etap II

            Badanie kontynuowano przez kolejne tygodnie i miesiące. Nawyk zwierzęcia ulegał utrwaleniu i wzmocnieniu.

            Wtedy właśnie odkryto coś niezwykłego. Z upływem czasu moment w którym aktywują się części mózgu odpowiedzialne za uczucie szczęścia następował w coraz wcześniejszej fazie Pętli Nawykowej.

Etap III

            Początkowo był to czas zaraz po otrzymaniu nagrody – co jest naturalne. Kolejne próby sprawiły, że moment ten przesunął się najpierw do chwili sprzed otrzymania nagrody, a następnie do momentu wykonywania rutynowej czynności.

            Ostatecznie nagroda, czyli uczucie szczęścia pojawiało się zaraz po otrzymaniu wskazówki. W związku z tym w momencie otrzymania samej nagrody nie było już tak silnej reakcji.

Wnioski

            Te informacje mówią nam bardzo wiele o diametralnie różnej sytuacji osób trenujących. Wszystko zależy od ich stażu i siły Nawyku Treningowego jaki posiadają.

  1. Osoby nie trenujące muszą przeciwstawiać się zmęczeniu, zniechęceniu i negatywnym emocjom, aby ćwiczyć. Nie mają wykształconego Nawyku. Nie dostają więc dodatkowej zachęty w formie pozytywnych emocji za wykonany wysiłek. Sami muszą ją stworzyć używając Kory Nowej.
  2. Osoby, które wykształciły Nawyk otrzymują dodatkowo dawkę hormonów szczęścia za wykonanie treningu (czyli czynności Nawykowej). Największe ich nasilenie następuje po treningu.
  3. Dla osób, które trenują jeszcze dłużej sam trening jest przyjemnością ponieważ już w jego trakcie generowane są w/w hormony, a wraz z nimi poczucie szczęścia.
  4. Osoby, które ćwiczą od lat już na poziomie wskazówki, czyli przed treningiem czują napływ pozytywnych emocji i poprawę samopoczucia. Hormony szczęścia zaczynają się u nich wytwarzać na samą myśl o treningu.

Negatywna motywacja

            To jeszcze nie wszystko. W trakcie eksperymentów odkryto jeszcze jedno niezwykle istotne z zjawisko.

            Gdy Pętla Nawykowa jest już silnie rozwinięta, poczucie szczęścia przychodzi zanim w rzeczywistości wykonamy czynność Nawykową i otrzymamy nagrodę. Może więc dojść do sytuacji, że coś zakłóci Pętle i nie dostaniemy obiecanej nagrody.

            W tej sytuacji uczucie Pragnienia, które nie zostało zaspokojone przeradza się w rozczarowanie, gniew, frustrację, zdenerwowanie lub smutek. Aby pozbyć się tych negatywnych emocji będziesz jeszcze bardziej dążył do wykonania czynności Nawykowej.

Przykłady

            Negatywnym przykładem tego zjawiska są osoby uzależnione. Zrobią wszystko, aby kontynuować nałóg. Gdy coś stoi im na przeszkodzie zaczynają robić się nerwowe, a nawet zachowują się agresywnie.

            Pozytywny stanowią ludzie sukcesu, którzy dzięki silnemu Pragnieniu realizują swe cele. Pokonują olbrzymie przeciwności, dokonują często rzeczy niemożliwych i nie poddają się mimo licznych przeszkód i chwilowych porażek.

Podsumowanie

            Pragnienie pomoże Ci w zdobyciu wymarzonej sylwetki jeśli połączysz je z Nawykiem Treningowym. Z drugiej strony jeśli tego nie zrobisz lub będziesz ćwiczył wbrew sobie zmuszając się do wycieńczających treningów obróci się przeciw Tobie.

            Jakiekolwiek zmiany w swoim życiu wprowadzasz, musisz ich Pragnąć. Silne Pragnie oznacza, że nic nie jest w stanie Cię powstrzymać.

            Chcenie jest tylko jednym z wielu życzeń stworzonych przez Korę Nową. Zwykle nie podejmujesz nawet próby ich spełnienia.

            

           

„Ludzie mają niezwykłą zdolność do

zdobywania dokładnie tego, co muszą mieć.

Jednakże istnieje różnica pomiędzy ‚muszę’ a ‚chcę’.” 

Jim Rohn

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s