Współpraca z Podświadomością

           Wiesz już jak ogromną siłą dysponuje Podświadomość. Wiesz też jak ograniczone w porównaniu z nią są możliwości Świadomości. W tym artykule dowiesz się co zrobić, aby  skłonić ją do współpracy.

           

Przyczyna problemów

           Brak współpracy wynika z rozbieżności w sposobie realizowania wspólnego celu – Twojego szczęścia. Zarówno Świadomość jak i Podświadomość działają zawsze w oparciu o to co z ich punktu widzenia jest dla Ciebie najlepsze.

           Różnica polega jednak na tym, że Podświadomość kieruje się krótkim horyzontem czasowym. Ze względu na to nie może być ona inicjatorem długotrwałych działań. Każde pojedyncze zdarzenie jest rozpatrywane w oderwaniu od reszty Twojego życia. Liczy się tylko tu i teraz.

           Powszechnie jednak wiadomo, że wielkie zyski (podobnie jak w biznesie) można osiągnąć jedynie poprzez długoterminowe działania. W dodatku powinny mieć one charakter inwestycji.

           Znaczy to, że w krótkim okresie mogą stanowić dla nas jedynie koszt. Dopiero na dłuższą metę  osiągamy dzięki nim „zwrot z inwestycji” i ponadprzeciętny zysk.

           Dla Twojej analitycznej Świadomości jest to oczywiste. Stąd, oceniasz sens działań na podstawie różnicy pomiędzy szacowaną ilością wysiłku jaki będziesz musiał włożyć, a wielkością spodziewanej nagrody.

           Jest to jednak nie do przyjęcia dla Podświadomości „myślącej” jedynie o korzyściach krótkookresowych. Ze względu na charakterystykę działań inwestycyjnych traktuje je ona wyłącznie jako zagrożenie.

           

Efekt

           Podejmujemy więc świadomą decyzję o odchudzaniu. Układamy plan, szukamy najskuteczniejszych metod i narzędzi działania. W momencie podjęcia decyzji nie zwracamy uwagi na „koszty inwestycji” – wiemy, że się zwrócą i cel jest ich wart.

           Nie bierzemy jednak pod uwagę, że nasz cel jest przeciwny do celów Podświadomości (wygoda, nie męczenie się, oszczędzanie zapasów energii, jedzenie tego co lubimy, nie wprowadzanie zmian, itp.).

           Dochodzi więc do starcia się sprzecznych celów. Podświadomość dysponująca nieograniczonym potencjałem „wykonawczym” zawsze wychodzi z niego zwycięska.

           

Rozwiązanie

           Cele Podświadomości są realizowalne. Te, które tworzy Świadomość i chce realizować wyłącznie swoimi siłami zwykle kończą się niepowodzeniem.

           Wynika z tego jasno, że zanim rozpoczniesz pracę nad jakąkolwiek poważną zmianą w Twoim życiu musisz przełożyć ją na „język Podświadomości”.

           Konieczne jest przekonanie Podświadomości, że to co robisz jest w pełni zgodne z jej celami. Dodatkowo również działania, które będziesz wdrażać muszą być prowadzone w preferowany przez nią sposób.

           Dobra wiadomość jest taka, że niemal każdy cel możesz przekształcić tak, aby Podświadomość chciała go zrealizować.

           

Jak to zrobić

           Właściwe podejście do wprowadzania gruntownej zmiany w Twoim życiu przedstawię na przykładzie treningu:

  • Podświadomość nie lubi ćwiczyć ponad siły. Jeśli to robisz powiąże je z zagrożeniem i zaczynie zwalczać. Trening nie może więc być wycieńczający. Dopiero, gdy lekki trening zostanie zaakceptowany możesz zwiększać jego intensywność.
  • Podświadomość oczekuje natychmiastowej nagrody po każdym treningu. Dzięki temu powiąże go z czymś pozytywnym. Będzie więc coraz chętniej chciała do niego przystępować. Trzeba więc przygotować odpowiedni plan nagradzania.
  • Podświadomość chce realizować tylko te zadania, które będą wspierały jej cele (wygodę, bezpieczeństwo, zdrowie, dobre samopoczucie, pozycję społeczną, atrakcyjność, zasobność, itd.). Musisz więc odpowiednio zredagować swój cel podpinając go pod jej cele.
  • Podświadomość realizuje cele w kolejności ich wartości. Pierwszeństwo mają te czynności, które w największym stopniu wspierają realizację jej celów. Dlatego też jeśli uważasz trening za niewielki dodatek do Twojego życia Podświadomość poświęci mu niewiele energii.

            

Nawyk

           Powyższe działania mają na celu jedno – zbudowanie Nawyku Treningowego. Dlaczego? Ponieważ już samo jego wytworzenie oznacza, że Podświadomość uznała trening za czynność na tyle cenną i zgodną z jej celami, że warto poświęcić jej czas i wysiłek.

           Tworzenie Nawyku jest bardzo delikatną sprawą. Jeśli popełnisz błąd jak 95% osób wytworzysz „Nawyk unikania wysiłku fizycznego”. Trening kojarzyć się będzie wyłącznie z negatywnymi odczuciami.

           Gdy będziesz działał według moich wskazówek trening stanie się dla Ciebie bardzo przyjemną czynnością, która stanowi rozrywkę i źródło przyjemności. To sprawi, że nigdy nie zrezygnujesz z aktywności fizycznej. W ten sposób gwarantujesz sobie sukces.

           

Podsumowanie

           Jak widzisz jedyną drogą do realizacji Twoich celów jest wytworzenie Nawyku Treningowego. Większość osób nie lubi jednak inwestować. Wolą liczyć na cud i natychmiastowe efekty. Nie popełnij tego samego błędu.

           W kolejnej części dowiesz się jak wykorzystać Siłę Woli (narzędzie realizacji celów Świadomości) do wytworzenia Nawyku Treningowego. Przeczytasz też o tym jak niewłaściwy trening i dieta (polecane zwykle przez ekspertów) minimalizują Twoje szanse na sukces.

           

            

„Głównym powodem porażki i nieszczęścia

jest wymienianie tego, czego najbardziej

pragniesz na to, czego pragniesz teraz.”

Zig Ziglar

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s