Siła Woli w treningu

            Siła Woli odgrywa niezwykle istotną rolę dla osób rozpoczynających swoją przygodę ze sportem. Z tego artykułu dowiesz się jak gospodarować jej ograniczonymi zasobami, aby odnieść sukces w odchudzaniu.

           

Zużycie Siły Woli w odchudzaniu

Siłę Woli w kontekście treningu i odchudzania zużywamy na kilka sposobów:

  1. Gdy dopiero zaczynamy musimy przeznaczyć część jej zasobów na podjęcie decyzji o przystąpieniu do treningu. Nasza Podświadomość preferująca życie w znanym schemacie nie lubi zmian.
  2. W czasie treningu zużywamy Siłę Woli na zmuszanie się do wysiłku fizycznego. Im większy wysiłek i wycieńczenie tym więcej Siły Woli potrzeba, aby wykonać kolejny krok lub powtórzenie.
  3. Gdy przechodzimy na dietę zwykle zaczynamy powstrzymywać się przed jedzeniem. Oczywiście kosztuje nas to mnóstwo energii Siły Woli. Gdy czujemy głód jest jeszcze gorzej. Alarmuje on Podświadomość, że przyszły ciężkie czasy. Nasze „chcenie” kalorycznych posiłków dramatycznie się wzmaga.

           

Tradycyjne podejście

            Standardowe podejście (ukierunkowane na szybkie efekty) sugeruje bardzo intensywne treningi oraz drastyczną zmianę diety. Skutki takiego działania są następujące:

           

Trening

            Ćwiczenie do całkowitego wycieńczenia oznacza oprócz przemęczenia mięśni wyczerpanie zasobów Silnej Woli. Oczywiście odbija się to negatywnie na samopoczuciu.

            W odpowiedzi Podświadomość wiąże trening z bardzo silnymi negatywnymi emocjami, gdyż zagraża to Twojemu zdrowiu i życiu.

            W efekcie, każde kolejne przystąpienie do treningu będzie kosztowało Cię więcej Siły Woli. Będziesz miał więc mniej siły na sam trening i szybko przestaniesz robić postępy. Rezygnacja będzie więc tylko kwestią czasu.

           

Dieta

            Jak już wiesz paliwem Siły Woli jest glukoza wytwarzana z węglowodanów. Węglowodany są niestety pierwszym źródłem energii, których ograniczenie polecają dietetycy i trenerzy.

            Jest to równoznaczne z obniżeniem Twojego zwykłego poziomu zasobów Silnej Woli. Dodaj do tego ich rosnące zużycie przed i podczas treningu. Jak widzisz osłabienie Twojej Siły Woli jest bardzo duże, a dieta tylko pogarsza sytuację.

           

Strategia działania

            W pierwszej fazie odchudzania musisz skupić się na odciążeniu Siły Woli przez stworzenie Nawyku Treningowego.

            Gdy tworzysz Nawyk Treningowy (czyli wiążesz ćwiczenia z przyjemnością) Podświadomość z każdym kolejnym treningiem generuje więcej pozytywnych emocji i skojarzeń w związku z wysiłkiem fizycznym.

            Opór z którym musi zmagać się Siła Woli maleje. Rosnące zasoby Siły Woli pozwolą Ci trenować coraz intensywniej bez wzbudzenia sprzeciwu Podświadomości.

            W efekcie będziesz mógł coraz efektywniej realizować Twój główny cel – utratę wagi.

           

Jak używać Silnej Woli

W okresie tworzenia Nawyku Treningowego (pierwsze 30 dni) powinieneś skupić się wyłącznie na jego tworzeniu.

  1. Przystąpienie do treningu.

            Pamiętaj, że nikt nie poddaje się w czasie ćwiczeń. Decyzje rezygnacji podejmujesz nie przystępując do treningu, gdy Siła Woli nie zdoła zniwelować narastającego oporu Podświadomości.

Twoim zadaniem jest więc skupienie się na powtarzalności treningów. Musisz ćwiczyć każdego dnia, aby zbudować w mózgu odpowiednie ścieżki neuronowe tworzące Nawyk.

  1. Trening

            Intensywność treningów musi być niska. Najlepiej jeśli efektem ćwiczeń jest dotlenienie mózgu i całego organizmu. Zostanie to szybko zauważone i docenione przez Mózg Gadzi. Intensywne ćwiczenie siły mięśniowej kończące się silnymi zakwasami nie jest polecane.

            Najlepszymi ćwiczeniami są więc ćwiczenia aerobowe, bieg, jazda na rowerze, ergonometr, orbitrek, itp. Ćwiczenia siłowe powinny być urozmaicone i wykonywane w większych ilościach (np. 20-30) z małymi obciążeniami.

  1. Okres potreningowym

            W tym czasie ważne jest zadbanie o nagrodę i podkręcanie pozytywnych emocji. Kora Nowa jest zdolna do ich generowania poprzez tworzenie pozytywnych obrazów wewnętrznych i prowadzenia dialogu wewnętrznego. Powinieneś więc za ich pomocą docenić swoje wysiłki.

            Nie możesz też zapomnieć o „zewnętrznej” nagrodzie w postaci: szklanki słodkiego soku, ulubionej przekąski lub posiłku, sauny, gorącej kąpieli, chwili relaksu, obejrzeniu ulubionego serialu w telewizji, itp.

            Gdy jesteś wyczerpany i padasz z nóg nie masz nawet siły aby się nagrodzić. Wręcz odwrotnie, generujesz negatywne myśli i obrazy.

  1. Dieta

            W czasie budowy Nawyku Treningowego nie powinieneś drastycznie ograniczać spożycia węglowodanów. Oczywiście dobrze by było usunąć z diety główne powody Twojej nadwagi – cukry proste w postaci słodyczy i słodzonych napojów oraz tłuste Fast-foodowe jedzenie.

            Nie powinieneś jednak zostawiać po nich zbyt dużej luki. Nie możesz doprowadzać do sytuacji odczuwania głodu. Jeśli usuwasz coś ze swojego jadłospisu zastąp to zdrowym posiłkiem. Nie musisz dokładnie zrównoważyć wartości kalorycznej ale daj żołądkowi coś w zamian, aby nie odczuł nagłego braku pożywienia.

           

Podsumowanie

            Jak widzisz tradycyjne podejście do odchudzania sprawia, że Twój potencjał do pozbycia się nadwagi staje się coraz mniejszy. Oczywiście większość osób daje się zmylić pozornej utracie wagi (utrata wody i tkanki mięśniowej stanowi większość traconych kilogramów). Prowadzi to 95% z nich do rezygnacji.

            Proponuje Ci w zamian skupienie się na zbudowania Nawyku Treningowego odpowiadającego za przystąpieniu do treningu. Dzięki niemu Twoje zdolności treningowe, kondycja i siła będą wciąż rosnąć. Zamiast spalać 300 kcal na treningu po którym padasz na twarz, będziesz w stanie regularnie spalać 800-1000 kcal bez większego problemu.

            Jest to więc bardzo opłacalna inwestycja z której zyski będziesz czerpał już zawsze.

           

           

„Różnica między człowiekiem sukcesu

a resztą tkwi nie w braku siły, nie

w braku wiedzy, lecz w braku woli.”

Vince Lombardi

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s