Nawyk

            W tym artykule opiszę czym jest Nawyk i jakie funkcje pełni w Twoim życiu. Dowiesz się też jak ważną rolę odgrywa w procesie realizowania celów.

Czym jest Nawyk

            Nawyk to świadomy, celowy wybór określonego zachowania w danej sytuacji. Powtarzany przez dłuższy czas przeradza się w działanie automatyczne, nad którym kontrolę przejmuje Podświadomość. Aż 40% czynności jakie wykonujemy każdego dnia należy do zachowań nawykowych.

            Nawyk składa się z 3 podstawowych etapów: wskazówki, zwyczaju i nagrody oraz niezwykle ważnego dla nas czynnika utrwalającego i wzmacniającego – „pragnienia”. Wszystkie te elementy składają się na „Pętlę Nawykową”.

            Raz wytworzony zostaje zapisany w Twoim mózgu na zawsze. Jeśli więc ma negatywny charakter i chcesz się go pozbyć to jedyną możliwością jest budowa silniejszego przeciwstawnego Nawyku. Jednak stary Nawyk nadal będzie czekał na chwilę Twojej słabości, aby ujawnić się i powrócić do łask.

WAŻNE: Nawyk to nie tylko to co robisz – to również to czego nie robisz. Odkładanie wszystkiego na później, lenistwo, uciekanie od wyzwań i zmian to jedne z najgroźniejszych Nawyków jakie mogą przejąć kontrolę nad Twoim życiem.

           

Zalety Nawyku

            Nasz mózg będzie starał się każdą rutynową czynność przekształcić w Nawyk. Celem takiego zachowania jest ograniczenie zużycia energii. W ten sposób oszczędzamy zasoby Siły Woli, gdyż automatyzm Nawyku nie wymaga każdorazowego kalkulowania i podejmowania decyzji. Badania aktywności mózgu wielokrotnie potwierdziły ten fakt.

            Kolejną zaletą Nawyku jest optymalizacja działania. Każdy zdaje sobie sprawę, że im więcej razy powtarzamy daną czynność tym lepiej ją wykonujemy. Jest to wynikiem tworzenia się lub wzmacniania Nawyku.

           

Domena Podświadomości

            Nawyki są tworzone i przechowywane w jądrach podstawnych, będących jedną z najstarszych części naszego mózgu. Są one kontrolowane przez Podświadomość. A więc to właśnie ona odpowiada za tworzenie się Nawyków. W związku z tym pierwszeństwo mają działania zgodne z celami Mózgu Gadziego (Podświadomość).

            Są to więc czynności, które nie wymagają wielkiego wysiłku i wiążą się z natychmiastową nagrodą. Najlepszym tego przykładem są: papierosy, alkohol, narkotyki, słodycze, Fast-foody od których tak szybko się uzależniamy. Dzieje się tak ponieważ ich spożywanie skutkuje natychmiastowym wytwarzaniem się „hormonów szczęścia”.

            Trudność pojawia się, gdy chcemy stworzyć Nawyk związany z czynnością wymagającą długookresowej pracy, za którą gratyfikację spodziewamy się otrzymać w dalekiej przyszłości. Trzeba porządnie się namęczyć, aby wykształcić silny Nawyk w tej sytuacji. Niezbędne jest więc powiązanie działań z przyjemnością.

           

Znaczenie Nawyków

            Od jakości Nawyków zależy Twój sukces i szczęście. Naukowcy ze Stanów Zjednoczonych od wielu już lat zajmują się ich badaniem. Ustalili oni, że: „Rodzaj i jakość Nawyków jest lepszym prognostykiem przyszłego sukcesu życiowego niż  iloraz inteligencji, pewność i wiara w siebie, poziom wykształcenia, początkowa sytuacja materialna, status społeczny, itp.”

Eksperyment:

            Jeden z najważniejszych eksperymentów poruszających tę kwestię wyglądał następująco. Porównano wyniki dwóch grup o skrajnie różnym sposobie kształtowania Nawyków:

– amerykańskich Azjatów, którzy wychowanie dzieci opierają na dyscyplinie, wysokich wymaganiach oraz krzewieniu i wpajaniu konstruktywnych Nawyków,

– rodowitych amerykanów skupionych na wzmacnianiu poczucia własnej wartości swoich dzieci.

            Okazało się, że Azjaci choć ich start jest o wiele trudniejszy odnoszą o wiele większe sukcesy w życiu zawodowym. Zarabiają też zdecydowanie więcej niż ich amerykańscy rówieśnicy. Oprócz wpływu na materialną część życia, Nawyki z tą samą siłą wpływają na nasze życie emocjonalne, rodzinne i towarzyskie.

           Teraz już wiesz jak ważne jest konstruowanie odpowiednich Nawyków. Poziom każdej dziedziny Twojego życia jest konsekwencją jakości Nawyków, które w niej dominują. To Ty przyczyniłeś się do ich powstania. Masz jednak szansę, aby je zmienić.

           

„Nigdy nie zmienisz swojego

życia dopóki nie zmienisz

czegoś, co robisz codziennie.”

Mike Murdock

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s