Świadomość i Podświadomość

            Wiesz już jakie funkcje pełnią poszczególne części Twojego mózgu. W tej części zobaczysz różnice w potencjale Świadomości i Podświadomości.

            Uzmysłowi Ci to jak ważna jest współpraca między nimi. Odkryjesz też możliwości z których wcześniej nie zdawałeś sobie sprawy.

           

Świadomość i Podświadomość

            Świadomość, to kim jesteśmy i za kogo się uważamy znajduje się w naszej Korze Nowej. Całe nasze funkcjonowanie z którego zdajemy sobie sprawę ogranicza się do tej właśnie części mózgu.

            Trudno więc przyjąć do wiadomości, że stanowi ona tylko czubek góry lodowej. Tak naprawdę nasze życie zależy w 99,9% od Podświadomości w której skład wchodzi Mózg Gadzi i Układ Limbiczny.

           

Ograniczenia Świadomości

            Na poziomie Świadomym jesteśmy w stanie wykonywać efektywnie tylko jedną czynność. Podczas tej pracy zużywamy energię Siły Woli (która pochodzi z glukozy).

            Po wyczerpaniu zasobów Silnej Woli musimy zregenerować jej zapasy. Możemy to zrobić spożywając węglowodany z których zostanie wytworzona glukoza – paliwo Siły Woli. Im łatwiej są one przyswajalne tym szybciej odzyskamy siły.

            Sama glukoza nie zapewnia jednak pełnej regeneracji. Aby to się stało konieczny jest również sen. Dlatego jeśli jest zbyt krótki, znacznie ogranicza nasze zdolności kolejnego dnia.

          Początkujące osoby, które rozpoczynają odchudzanie od drastycznej diety i ciężkich treningów wpadają więc w pułapkę. Ograniczając spożycie węglowodanów i podnosząc wydatek energetyczny osłabiają Siłę Woli od której zależy ich motywacja do treningu.

           

Powiązanie z otyłością

            Konieczność odbudowy zapasów Silnej Woli w bezpośredni sposób wiąże się z otyłością. Cukry proste zawarte głównie w słodyczach stanowią najszybsze źródło jej regeneracji. Z tego względu Podświadomość szybko uczy się faworyzować cukier jako źródło energii.

            Po pewnym czasie uzależniasz się od cukru i spożywasz go nie tylko wtedy, gdy tego potrzebujesz. Łatwo wówczas stracić kontrolę nad wzrostem wagi.

            Uzależnienie to, na poziomie neurologicznym nie różni się wcale od innych popularnych uzależnień (od papierosów, narkotyków, alkoholu). Niezbędne jest więc poważne potraktowanie tego problemu w procesie odchudzania.

           

Siła Podświadomości

            Podświadoma część naszego mózgu (Mózg Gadzi i Układ Limbiczny) kontroluje:

 • czynności wszystkich naszych organów wewnętrznych,
 • bicie serca,
 • oddychanie,
 • transportowanie składników odżywczych do każdej komórki naszego ciała,
 • jest odpowiedzialna za pracę układu odpornościowego,
 • zwalczanie chorób, które już się pojawiły,
 • gojenie się ran,
 • metabolizm,
 • fizyczną regenerację,
 • sen,
 • procesy wzrostu,
 • starzenia się, itd..

            O jej nieograniczonej wręcz sile świadczy to, że wszystkie te rzeczy wykonuje jednocześnie bez jakichkolwiek objawów zmęczenia.

            Podczas snu Podświadomość przetwarza, organizuje i utrwala w pamięci informacje jakie dotarły do Ciebie w ciągu dnia. Mając wolną rękę i pełny dostęp do wszystkich zasobów wiedzy jakimi dysponujesz może tworzyć nowe pomysły i idee, które rano dotrą do Twojej Świadomości.

           

Różnica potencjałów

            Różnice w potencjale Świadomości i Podświadomości uwidacznia wykonywana przez nie praca. Szacuje się, że Podświadomość w każdej sekundzie przetwarza nawet 400 mld. bitów informacji! Z tego na poziom świadomy dociera zaledwie 2000 bitów.

            Do reszty informacji ma dostęp tylko podświadomość. Na ich podstawie w ciągu ułamka sekundy kształtuje ona całą otaczającą Cię rzeczywistość, którą następnie odbierasz w sposób świadomy.

            Większość informacji nie jest przyswajana lecz spora ich część jest zapisywana w pamięci. Masz więc w sobie zasoby wiedzy z których nawet nie zdajesz sobie sprawy.

           

Podsumowanie

            Wiesz już, że siła Podświadomości jest ogromna. Jak myślisz o ile wzrosną Twoje szanse na sukces w treningu i odchudzaniu, gdy zaangażujesz w ten cel podświadomą część Twojego umysłu?

            Zdrowe i aktywne fizycznie osoby to właśnie te którym się to udało. Sprzyjające środowisko i ludzie, sposób wychowania wepchnęły ich na właściwe tory.

            Ty nie miałeś tyle szczęścia. Teraz możesz jednak w celowy sposób zaangażować Podświadomość do realizacji swoich celów treningowych.

           

           

„Co jest tą mocą, nie potrafię

powiedzieć. Wszystko co wiem

to to, że ona istnieje”

Graham Bell

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s