Układ limbiczny

 UKŁAD LIMBICZNY            Z tego artykułu dowiesz się czym jest Układ Limbiczny i w jaki sposób pośredniczy w komunikacji Mózgu Gadziego z Korą Nową.

             

Układ Limbiczny

             Układ Limbiczny stanowi nieświadomą część Twojego mózgu. Nie masz więc nad nim bezpośredniej kontroli. To ośrodek pamięci oraz „generator” emocji.

             Emocje (w postaci hormonów i neuropeptydów) są produkowane w podwzgórzu. Stamtąd trafiają do odpowiednich części mózgu i całego ciała. W ten sposób regulują funkcjonowanie organizmu.

             „Przepuszczone” przez Układ Limbiczny informacje zyskują ładunek emocjonalny. Jego siła oraz zabarwienie (pozytywne lub negatywne) wpływają na decyzje, które podejmujesz na poziomie Kory Nowej i Mózgu Gadziego.

             

Sabotujące działanie

             Wykorzystując ten system Mózg Gadzi może skłaniać Cię do realizacji swoich celów, np.:

             Nigdy nie biegałeś. Gdy męczysz się ponad siły Mózg Gadzi odczytuje to jako zagrożenie. Wysyła rozkaz do Układu Limbicznego, aby połączył trening z negatywnymi emocjami, których natężenie będzie z czasem wzrastać.

             Emocje te każdorazowo są odbierane przez Korę Nową. Pod ich wpływem Kora Nowa tworzy negatywne obrazy wewnętrzne symbolizujące porażkę oraz prowadzi dialogi wewnętrzne zniechęcające do biegania.

             Po pewnym czasie nie jesteś w stanie opierać się narastającym sabotującym sygnałom. Kora Nowa znajduje więc logiczne powody dla których powinieneś zrezygnować.

             

Źródło motywacji

             Przepływ informacji może mieć jednak zupełnie inny charakter. U 5% osób prowadzących aktywny i zdrowy tryb życia Mózg Gadzi dąży do wzmocnienia ich zachowania.

              Dzieje się tak ponieważ nie traktuje on treningu jak zagrożenia. Jest on odbierany jak źródło przyjemności.  Oznacz to, że myśl o ćwiczeniach skłania Układ Limbiczny do wywołania u nich pozytywnych emocji. To daje argumenty Korze Nowej, aby podjęła decyzje o treningu.

             

Ośrodek pamięci

             Układ Limbiczny przechowuje informacje z całego Twojego życia.

             Dotyczą one zarówno sytuacji jakich doświadczyłeś (pamięć zdarzeniowa) jak i zasobów wiedzy jakie zgromadziłeś przez lata nauki w szkole i poza nią (pamięć faktów). Zawiera też zbiór umiejętności ruchowych, poznawczych, społecznych, itd.

             Zapis informacji polega na tworzeniu i wzmacnianiu w mózgu połączeń między poszczególnymi neuronami. Tworzą one skomplikowaną sieć skojarzeniową indywidualną dla każdego człowieka.

             Każdej informacji i doświadczeniu jest dodatkowo przypisana określona mieszanka pozytywnych i negatywnych emocji. Od jej składu zależy jakie zajęcia i aktywności preferujesz.

             

Nawyki

             Gdy dane zdarzenie powtarza się odpowiednio często, związana z nią sieć neuronowa staje się bardzo silna i zachowanie przeradza się w Nawyk. Nawyk skraca czas podjęcia decyzji, a także optymalizuje ciąg mikro ruchów wchodzących w skład działania nawykowego. Pozwala to oszczędzać energię, działać szybciej i efektywniej.

             Nad przebiegiem działania Nawykowego kontrolę ma Mózg Gadzi. Kora Nowa musi jednak zdecydować o wejściu w tryb nawykowy.

             Aby zachęcić Korę Nową do poddania się Nawykowi, Mózg Gadzi nakazuje Układowi Limbicznemu, powiązać go z pozytywnymi emocjami. Są one „łapówką”, która ma przekonać Korę Nową do oddania kontroli. Z czasem łapówka jest coraz większa.

To właśnie z tego powodu tak trudno wyrwać się z nałogów. Z drugiej strony można wykorzystać ten mechanizm, aby realizować najambitniejsze cele.

             

Podsumowanie

             W zależności od rodzaju emocji związanych z aktywnością fizyczną może być ona wspierana lub sabotowana przez Mózg Gadzi. Gdy połączysz trening z przyjemnością po pewnym czasie Mózg Gadzi pogodzi się z sytuacją.

             Uzna aktywność fizyczną za zgodną ze swoimi celami. Zacznie przekształcać ją w Nawyk. Gdy to się stanie będzie coraz mocniej wspierał Twoje działania, nakazując Układowi Limbicznemu generowanie coraz większej ilości pozytywnych emocji w związku z treningiem.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s