Kora nowa

KORA NOWA (2)            Ostatnią częścią Twojego mózgu jest Kora Nowa, nad którą posiadasz pełną kontrolę. Bardzo ważne jest więc, abyś poznał sposób jej funkcjonowania. Tylko za jej pomocą możesz okiełznać Mózg Gadzi i Układ Limbiczny.

           

Kora Nowa

            Kora Nowa wykształciła się jako ostatnia w procesie ewolucji. Odpowiada między innymi za kontrolę emocji, logiczne myślenie, kreatywność, planowanie, analizowanie, wyobraźnie, empatię, intuicję.

           

Postęp cywilizacji

            To właśnie na tych umiejętnościach opiera się postęp naszej cywilizacji.

– Jako jedyni w świecie zwierząt mamy zdolność do przewidywania przyszłych wydarzeń, a nie tylko reagowania na bieżącą sytuację.

– Tylko my potrafimy zmusić się do wykonania pracy dziś z myślą o skonsumowaniu jej efektów w przyszłości.

– Przewidywanie przyszłości i kontrola podstawowych instynktów (jak natychmiastowa konsumpcja) pozwoliła nam gromadzić i gospodarować zapasami.

– Dzięki kontroli emocji zaczęliśmy współdziałać co umożliwiło realizowanie celów niemożliwych do osiągnięcia dla pojedynczego człowieka.

– Kreatywność i logiczne myślenie będące podstawą postępu nauki pozwala nam działać coraz efektywniej.

– Rozwój społeczny doprowadził do podziału zadań, specjalizacji i wymiany dóbr (nie musimy być samowystarczalni jako jednostki).

– Przeszliśmy z poziomu walki o przetrwanie w której specjalizuje się Mózg Gadzi, do walki o coraz wyższe standardy życia będące domeną Kory Nowej.

           

Kreowanie emocji

            Płaty czołowe i przedczołowe Kory Nowej są zdolne do kreowania pozytywnych i negatywnych emocji. Niestety istnieje tu pewne ograniczenie.

            Uczucia tworzone w ten sposób wymagają zużycia dużej ilości energii (Siły Woli) i celowego skupienia się na wywołaniu konkretnego efektu. Nie są więc tak trwałe jak te wytwarzane przez Układ Limbiczny.

           

Kontrola emocjonalna

            Obejmuje tłumienie zbyt silnych sygnałów emocjonalnych docierających do naszej świadomości z poziomu mózgu Gadziego i Układu Limbicznego. Zadanie to również jest realizowane kosztem zużycia energii mentalnej zwanej Siłą Woli lub Samokontrolą.

            Gdy wyczerpiemy Silną Wolę tracimy nad sobą kontrolę. Zaczynamy popadać w skrajności. Ulegamy emocjom, złościmy się, wybuchamy, robimy rzeczy, których później żałujemy.

           

Słabość Kory Nowej

            Najsłabszą stroną Kory Nowej są wyczerpywalne zasoby energii, którą dysponuje. Drugą jest to że może realizować tylko jedno zadanie w danym czasie.

            Mózg Gadzi bez jakiegokolwiek uszczerbku na efektywności realizuje jednocześnie setki skomplikowanych funkcji. Kora Nowa wymaga skupienia całych sił na pojedynczym celu.

            Po wyczerpaniu Siły Woli jej efektywność spada niemal do zera. Bardzo łatwo ją „zmęczyć”. Możesz przekonać się o tym na swoim przykładzie. Pomyśl, jak długo bez przerwy jesteś w stanie uczyć się, rozwiązywać zadania matematyczne lub wykonywać innego rodzaju pracę umysłową?

            Innym przykładem jest uczucie zmęczenia towarzyszące sytuacją związanym z silnymi emocjami (stres w pracy, tragedie rodzinne). Nawet oglądanie smutnych filmów sprawia, że po zakończeniu seansu możemy poczuć się wykończeni.

           

Wnioski

            Gospodarowanie zasobami Siły Woli odgrywa kluczową rolę w procesie odchudzania. To właśnie błędy popełniane na tym polu stanowią przyczynę porażki 95% osób rozpoczynających walkę z nadwagą.

            Nie zdają sobie oni sprawy z faktu iż, Kora Nowa jest świetnym pomysłodawcą i wizjonerem lecz fatalnym wykonawcą. W konsekwencji narzucają sobie cele, których nie są w stanie zrealizować za pomocą tradycyjnych metod.

            Próbują za pomocą zasobów Silnej Woli wykonać pracę, której podołają wyłącznie przy wsparciu Nieświadomej części mózgu dysponującej nieograniczonymi siłami.

           

           

„Dysponując zwykłymi talentami

 i niezwykłą wytrwałością

możesz osiągnąć wszystko.”

Thomas Fowell Buxton

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s