Budowa Nawyku Treningowego

Celem I Etapu jest budowa „mentalnego potencjału do odchudzania”, czyli Twojej zdolności do wdrażania planów treningowych i dietetycznych w życie. Realizujemy go, skupiając się na powiązaniu treningu z odczuwaniem przyjemności, dzięki budowie Wspierającego Nawyku Treningowego.

Z tego artykułu dowiesz się:

 1. Czym jest Nawyk.
 2. Czym jest Wspierający Nawyk Treningowy (WNT).
 3. Czym jest Sabotujący Nawyk Treningowy (SNT).
 4. Dlaczego tradycyjne podejście, powoduje rezygnację większości odchudzających się osób.
 5. Jak sprawić, by trening stał się źródłem radości, a nie przykrym obowiązkiem.

Nawyk

Gdy regularnie powtarzasz jakąś czynność, w Twoim mózgu tworzy się sieć połączeń neuronowych. Celem tego procesu jest jej zoptymalizowanie (jak najlepsze wykonanie i ograniczenie zużycia energii fizycznej i mentalnej. Po jakimś czasie (ok. 30-60 dni) przeradza się ona w Nawyk.

Nawyk – zautomatyzowany, zoptymalizowany i najbardziej preferowany sposób postępowania w danej sytuacji. Kontrolę nad nim sprawuje Nieświadoma część mózgu (Mózg Gadzi), odciążając tym samym Umysł Świadomy (Korę Nową).

Powtarzanie czynności Nawykowej, jest nagradzane za pomocą „hormonów szczęścia” . Zachęca to, do kultywowania Nawyku oraz intensyfikacji związanych z nim działań.

Wspierający Nawyk Treningowy

Wspierający Nawyk Treningowy posiadają osoby:

 1. Dla których aktywność fizyczna stanowi jedną z ulubionych lub ulubioną formę spędzania czasu, hobby, pasje, itp.
 2. Które nie trenują z przymusu lecz dla przyjemności.
 3. Zamiast zmuszać się do treningu, nie mogą się go doczekać.
 4. Cenią aktywność fizyczną bardziej, niż inne sposoby spędzania wolnego czasu (np. telewizor, komputer, itp.). 

Ich postawa wynika z poziomu szczęścia/przyjemności jaką dają im ćwiczenia fizyczne. Poziom ten jest tym wyższy, im silniejszy jest Nawyk. Im jest on silniejszy, tym bardziej rośnie zaangażowanie w zwiększanie intensywności treningu (poprawa wyników, wydłużenie czasu treningu, więcej sesji treningowych, itp.).

Dlaczego? Ponieważ, aby zwiększyć dawkę wydzielanych hormonów szczęścia, trzeba zwiększyć intensywności bodźca, który je wywołuje – przypomina to efekt kuli śnieżnej. A więc, jeśli uda Ci się wytworzyć Wspierający Nawyk Treningowy, ryzyko rezygnacji przestanie istnieć. 

Nie jest to jednak proste zadanie…

Sabotujący Nawyk Treningowy

Twoim pierwszym zadaniem, na drodze do zdobycia szczupłej sylwetki, jest wykształcenie Wspierającego Nawyku Treningowego. Większość osób sądzi, że aby to osiągnąć, wystarczy zmusić się przez około 30 dni do ćwiczeń.

To przekonanie, nie uwzględnia jednej decydującej sprawy. Powtarzanie danej czynności może wytworzyć zarówno Nawyk Wspierający (zachęcający do jej wykonywania), ale także Nawyk Sabotujący (skłaniający do jej unikania).

Niestety, o „kierunku Nawyku”, decyduje Mózg Gadzi (czyli Nieświadoma część mózgu). W związku ze swoimi celami i zadaniami, preferuje on czynności nie wymagające zużycia dużych ilości energii, wiążące się z natychmiastową nagrodą. Dlatego tak łatwo wpaść w szkodliwy nałóg, a trudno wytrwać w pracy nad konstruktywnym celem (jak odchudzanie, nauka języka obcego, rozwój biznesu, itp)

Tradycyjne odchudzanie – droga do nikąd

Nie znajomość zasad funkcjonowania Nawyków i ich kluczowego znaczenia, prowadzi do tego, że 95% osób po skończonej kuracji odchudzającej wraca do poprzedniej wagi. Krytyczny moment stanowią pierwsze tygodnie, od których zależy rodzaj Nawyku jaki wytworzy się w związku z aktywnością fizyczną…

Jako ludzie mamy skłonność do odkładania trudnych zadań na później. Popycha nas do tego Mózg Gadzi, odpowiedzialny za ponad 90% decyzji jakie podejmujemy. W związku z tym, wiele osób rozpoczyna odchudzanie z przymusu, gdy sytuacja staje się krytyczna:

 • Z powodu poważnych, często zagrażających życiu, problemów zdrowotnych o którym powiedział im lekarz.
 • W wyniku pogarszającej się samooceny, narastających kompleksów, drastycznego spadku poziomu szczęścia.
 • Gdy otyłość zaczyna negatywnie wpływać na inne dziedziny ich życia (problemy zawodowe, rodzinne, osobiste, itd.)

Etap I – Złudzenia

Trudne położenie, determinuje wybór metody odchudzania. Zwykle zaczynamy od „rozwiązań na skróty” – mających przynieść błyskawiczne efekty i nie wymagających wielkiego wysiłku (popycha nas ku temu Mózg Gadzi).

Sytuację wykorzystują firmy, żerujące na naszych problemach. Od lat wykorzystują one wyniki badań nad mózgiem, w swych działaniach marketingowych. Stąd tysiące magicznych diet, urządzeń i tabletek na odchudzanie. Żadne z nich nie działa, lecz każde daje nadzieję.

Musisz wiedzieć, że Mózg Gadzi woli ryzykować wybierając „cudowne rozwiązania”, niż decydować się na pewniejszy, mniejszy zysk, wymagający pracy (a biznes o tym doskonale wie).

Etap II – konwencjonalne metody

Gdy kolejne cudowne metody okazują się nic nie warte, zostajemy zmuszeni do skorzystania z konwencjonalnych metod. Niestety, Mózg Gadzi nadal oczekuje szybkich rezultatów. Popadamy więc w kolejną skrajność…

Z własnej inicjatywy lub kierując się radami „specjalisty”, wybieramy najefektywniejsze (i jednocześnie najbardziej obciążające) metody profesjonalistów. Skoro oni wyglądają tak jak Ty byś chciał, to naśladując ich trening osiągniesz to samo. Niestety to nie takie proste…

Zawodowcy i osoby lubiące sport, posiadają Wspierający Nawyk Treningowy. Dlatego nawet bardzo wyczerpujące treningi, dają im satysfakcję i radość. Ty go jeszcze nie posiadasz – to decydująca różnica Wami. Co gorsza, nie zdajesz sobie sprawy, że Twoje pierwsze tygodnie ćwiczeń nadadzą mu kierunek.

Powstanie Sabotującego Nawyku Treningowego

Naśladując od samego początku mordercze treningi zawodowców sprawisz, że organizm odbierze je jak zagrożenie. Zacznie więc zniechęcać Cię do niepożądanej czynności poprzez:

 • Tworzenie wymówek
 • Obniżenie Twojej odporności na pokusy i zachcianki
 • Generowanie negatywnego dialogu wewnętrznego
 • Pogorszenie Twojego samopoczucia (ograniczenie produkcji hormonów szczęścia)
 • Wzrost produkcji kortyzolu i tym samym podwyższenie poziomu stresu
 • Objawów fizycznych, np.: bóle mięśni, brzucha, zmęczenie, itp.

Sabotujący Nawyk Treningowy to powiązanie powyższych zjawisk z aktywnością fizyczną. W miarę upływu czasu będą się one nasilać. Jak łatwo się domyślić przekreśla to szanse na osiągnięcie trwałych efektów odchudzania.

Jak wytworzyć Wspierający Nawyk Treningowy

Jak więc zacząć trening, by nie wzbudzić sprzeciwu organizmu? W pierwszym etapie odchudzania, musisz położyć 100% nacisk na powiązanie treningu z przyjemnością. Cele typowo redukcyjne, muszą zostać temu podporządkowane. Oto co powinieneś zrobić, aby to osiągnąć:

 1. Uzupełnij codzienne ćwiczenia o nagrodę/-y po treningowe (ulubiony posiłek, relaks, gorąca kąpiel, słuchanie ulubionej muzyki, hobby, itp.).
 2. Uzależnij ulubione czynności od wykonania treningu – gdy wykonasz trening pozwól sobie na zajęcie się ulubionym zajęciem/hobby. Jeśli nie wykonasz treningu, daj sobie karę i nie rób tego. 
 3. Trenuj każdego dnia, bez wyjątków – Nawyk buduje się najszybciej, poprzez codzienny i nieprzerwany trening. Dni wolne znaczenie spowolnią jego powstanie. 
 4. Obniż intensywność i długość treningów – zapomnij o treningach do całkowitego wyczerpania. Szybkość tworzenia Nawyku zależy głównie od powtarzalności – większa intensywność nie przyśpieszy procesu.
 5. Ogranicz się do zmian jakościowych w diecie – nie zaczynaj od deficytu kalorycznego. Glukoza jest paliwem Twojej Silnej Woli (czyli zdolności do samokontroli). Skup się na wyeliminowaniu głównych błędów żywieniowe.
 6. Skoncentruj się, na maksymalizacji przyjemności z treningu. Wskazówki: Rano poziom kortyzolu jest wysoki – kilka minut rozruchu obniży jego poziom. Po pracy czujesz znużenie i zmęczenie. Tylko z pozoru jest ono fizyczne. 10-20 minut marszu/biegu/jazdy na rowerze/itp. sprawi, że poczujesz się lepiej. 

To podstawowe zasady nadające tworzącemu się Nawykowi pozytywny kierunek. W kolejnych artykułach będę go rozwijał.

Podsumowanie

Standardowe podejście, narzuca początkującym, stosowanie najefektywniejszych (i jednocześnie najbardziej obciążających psychicznie), metod redukcji. Skutkuje to ogromną liczbą rezygnacji w trakcie odchudzania i niezwykle niską trwałością efektów (aż 95% osób po zakończeniu kuracji, wraca do poprzedniej wagi).

Stosując zasady Psychologii Sukcesu, możesz w ciągu kilku tygodni, niemal całkowicie wyeliminować ryzyko rezygnacji. W kolejnych artykułach opiszę dokładniej jak to zrobić.

  

„Kiedy czasami zdam sobie sprawę z olbrzymich

konsekwencji całkiem małych rzeczy… nie mogę

odeprzeć myśli… że małych rzeczy nie ma.”

                                                                          Bruce Barton

4 uwagi do wpisu “Budowa Nawyku Treningowego

 1. Pingback: Trening w odchudzaniu – Nowoczesne Odchudzanie

 2. Pingback: Tworzenie Nawyku Treningowego – Psychologia Sukcesu w Odchudzaniu

 3. Najtrudniejszym zadaniem jest utrzymanie reżimu treningowego. Modelowanie sylwetki to proces powolny i żmudny. Wymaga zatem konsekwencji i samozaparcia. Z doświadczenia wiem, że właśnie to sprawia największe problemy moim podopiecznym!

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s